تحولات بی نظیر در بودجه فرهنگی ۱۴۰۲ / ابلاغ شاخص های ارتقای فرهنگی کشور برای اولین بار به استان ها


به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان؛ محمد مهدی اسماعیلی شامگاه پنجشنبه  چهارم خرداد ماه  در جلسه مشترک شورای اداری و شورای فرهنگ عمومی استان که در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، با استقبال از اقدامات فرهنگی صورت گرفته در استان ،  اظهار کرد: هرچند گزارش های امیدوارکننده و کارهای خوبی در حوزه های ترویجی، آموزشی، فرهنگی و هنری انجام شده است که جای قدردانی دارد اما کارهای نشده و روی زمین مانده، بیشتر است و باید کار جدی کرد.

وی با اشاره به ظرفیت های استان نظیر تاریخ چند هزار ساله، جغرافیای خاص، مردمان سختکوش و انقلابی ، افزود: امروز این نگاه را در کشور دنبال می کنیم که وضعیت فرهنگ از تمام جهات نیازمند تحول جدی است و فرهنگ کشور باید متناسب با آرمان های انقلاب اسلامی و امام راحل ارتقا یابد‌.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: سالها منتقد حوزه های فرهنگی کشور بوده و حال که خداوند این مکنت و قدرت را در اختیارمان قرار داده است باید شبانه روز کار کرده تا عقب ماندگی ها را جبران کنیم.

وی از شناسایی تمام نیازها و تاکید بر فراهم نمودن الزامات ارتقای حوزه فرهنگ و هنر در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: نیاز است هم ساختارها، هم برنامه ریزی و نگاه بودجه ای و پشتیبانی در حوزه فرهنگ و هنر تحول یابد.

سال ۱۴۰۲ نقطه عطف سیاستگذاری فرهنگی در کشور 

اسماعیلی با بیان اینکه باید شاهد تحولات جدی فرهنگی در کل کشور باشیم، خاطر نشان  کرد: اتفاقات سال ۱۴۰۲ در حوزه سیاستگذاری فرهنگی، نقطه عطفی است که بنا به گفته صاحب‌نظران باید تحولات فرهنگی را به قبل از امسال و بعد از آن تقسیم بندی کرد به طوری که در این دو سال توانستیم تمام اتفاقات مهمی که به دنبال آن بوده ایم را در حوزه برنامه ریزی و پشتیبانی تزریق کنیم.

بخوانید:  این ۵ کار را با گوشی در حال شارژ اصلا انجام ندهید!

 

وی گفت: امسال برای اولین بار شاخص های ارتقای فرهنگی کشور را برای اعضای شورای فرهنگ عمومی استان ها ارسال کردیم‌ و به تمام نهادهای نظامی و انتظامی، حوزه پشتیبانی و در راس آنها، رهبر انقلاب نیز تقدیم شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم ترسیم تحولات فرهنگی بر مبنای پایش و پیمایش آماری ، خاطر نشان  کرد: باید برنامه پیشبرد و ارتقای وضعیت را اجرا و به صورت فصلی میزان تغییرات را اندازه گیری کنیم.

وی با بیان اینکه یک رهاشدگی در حوزه فرهنگ وجود داشت، عنوان کرد: متاسفانه در گذشته با اولویت دسته چندمی به فرهنگ نگاه شده است که در نگاه به سیره و سلوک فرهنگی رهبر معظم انقلاب، مایه شرمندگی مدیران فرهنگی در مقابل ایشان است.

اسماعیلی با اشاره به حضور سه ساعته، دقت نظر و علاقه رهبر معظم انقلاب در بازدید از نمایشگاه کتاب امسال و استناد به گفته ایشان که “اینجا خانه من است”، گفت: رهبری علاوه بر علاقه شخصی به فرهنگ و کتاب، این اقدام را برای نشان دادن حساسیت موضوع فرهنگ در اداره کشور انجام دادند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رهبران انقلاب اسلامی را به عنوان بزرگترین معلمان فرهنگی برشمرد و تاکید کرد: در نمایشگاه کتاب امسال یکی از پرفروش ترین آثار نویسندگان مربوط به آثار دهه ۴۰ و ۵۰ رهبری بود که نشان می دهد انقلاب اسلامی برآمده از نظام فکری و فقهی امام راحل و  سبقه و سیره فرهنگی رهبران آن است از این رو حتما باید وضعیت فرهنگی کشور متناسب با آرمان ها ارتقا یابد و برنامه هایی در این راستا تنظیم شده که امسال در برنامه هفتم توسعه، احکام خوبی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

بخوانید:  نماهنگ شهادت امام صادق علیه السلام/ با صدای اویس

وی با قدردانی از همکاری نمایندگان مردم بویژه اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، گفت: امسال تحولات بی نظیری در حوزه بودجه فرهنگی رخ داده است.

اسماعیلی، تصویب قوانین نظارت بر سریال های نمایش خانگی را از دیگر موارد قابل پیگیری برشمرد و افزود: در نیمه دوم امسال جشن خودکفایی کاغذ در کشور برگزار می شود و مجموعه های مختلف آماده تولید کاغذ هستند، این موضوع از مطالبات جدی و صریح رهبری است که ۱۵ سال روی زمین مانده است.

وی با اشاره به ظرفیت های دینی لرستان گفت: انقلاب اسلامی بر پایه سامانه های نرم افزاری عالم بزرگ آیت الله العظمی بروجردی و شبکه گسترده فرهنگی و دینی ایشان از نهادها و عالمان بنا شد.

انتهای پیام 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع