تدارک 100 ویژه برنامه ملی و بین‌المللی در دهه آخر ماه صفر

یاد شهدا در ایام آخر ماه صفر

وی در ادامه برگزاری مراسم غبارروبی مزار شهدا در گلزارهای شهدای آستان قدس رضوی و برگزاری مراسم یادواره شهدای عملیات ثامن‌الائمه(ع) را از برنامه‌های در نظر گرفته شده موسسه فرهنگی و بقاع متبرکه دانست و افزود: نشست‌های علمی و وبینارهای تخصصی در مشهد و دفتر نمایندگی قم نیز از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی و دانشگاه علوم اسلامی رضوی ویژه این ایام برگزار می‌شود.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی اضافه کرد: به همت بنیاد کرامت رضوی و موسسه جوانان آستان قدس رضوی دو سامانه به منظور ارائه خدمات هر چه بهتر فرهنگی و اجتماعی به زائران رضوی راه‌اندازی می‌شود.

 

وی با اشاره به حدیثی از حضرت رضا(ع) که 10 ویژگی را برای کمال عقل بیان می‌کنند، گفت: از او امید خیر باشد، از بدى او در امان باشند، خیر اندک دیگرى را بسیار شمارد، خیر بسیار خود را اندک شمارد، هر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود، در عمر خود از دانش‌طلبى خسته نشو و… برخی از ویژگی هایی است که حضرت بیان می‌کنند و می فرمایند هر کس از این خصلت ها برخوردار باشد عقلش به کمال رسیده است، از همین رو این حدیث در راس برنامه‌ها و شعار محوری ما قرار گرفته است.

 

طالبی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در قدیم، مردم شهر مشهد به مهمان دوستی و میزبانی از زائران معروف بودند، گفت: سعی شده است با کارهای فرهنگی و دروه‌هایی که برای اصناف برگزار کردیم روحیه هرچه بهتر میزبانی و خدمت به زائران را به شهر مشهد بازگردانیم.

بخوانید:  بازگشت لژیونر قطری به ترکیب تیم ملی

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: راهبری قرارگاه فرهنگی زائران دهه آخر صفر و به طور خاص زائران پیاده و سازماندهی ارائه خدمات فرهنگی به مواکب، برپایی مراسم ویژه زائران اهل سنت، برپایی ایستگاه ویژه فرهنگی در حریم رضوی، برگزاری مراسم عزاداری ویژه نوجوانان و راه‌اندازی سامانه خدمت ویژه تشکل‌های فرهنگی مشهدالرضا(ع) با هدف ترویج فرهنگ و… را از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان علمی و فرهنگی در این ایام ذکر کرد.

 

طالبی همچنین میزبانی در مشهدالرضا، اجرای فعالیت‌های محتوایی و توجه به زائران پیاده را از عرصه‎های فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی در این ایام برشمرد و گفت: برگزاری دوره دانش‌افزایی ادب حضور، برپایی 110 ایستگاه فرهنگی و خدماتی در حرم مطهر رضوی، راه‌اندازی 13 ایستگاه فرهنگی با نگاه کودک و نوجوان، ارائه خدمات ویژه به زائران اهل سنت، راه‌اندازی سامانه خدمت، برپایی موکب‌های خدمت‌رسانی، احداث بیمارستان‌های صحرایی در حرم مطهر رضوی و… برخی از برنامه‌های شاخص در این ایام است.

 

وی همچنین به برنامه‌های بنیادکرامت رضوی اشاره و خاطر نشان کرد: کمک به تشکل‌ها و گروه‌های مردمی برای ارائه خدمات تسهیل زیارت به زائران پیاده حضرت رضا(ع)، برپایی مواکب پذیرایی و چایخانه، برپایی موکب در مجتمع‌های میان‌راهی، پذیرایی و اسکان زائران پیاده، تهیه و توزیع بسته‌های تحصیلی و آموزشی در دهه آخر صفر و… برخی از برنامه‌های بنیاد کرامت رضوی در این ایام است.

زائران اهل سنت مخاطب خاص این ایام

وی یکی از اقدامات سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در این ایام را فراهم آوردن شرایط برپایی مواکب خدمت‌رسانی توسط علاقمندان غیر ایرانی دانست و گفت: شرایطی رفاهم شده تا برخی از کشورها در اطراف حرم موکب خدمت‌رسانی برپا کنند.

بخوانید:  آغاز به کار رادیو انقلابمنبع

وی در ادامه به جزئیات برنامه های این آستان در روزهای پیش رو اشاره و عنوان کرد: مجموعه آستان قدس رضوی در ایام دهه پایانی ماه صفر بیش از 100 برنامه محوری را در گستره حرم، سطح شهر، استان و حوزه بین الملل تدارک دیده است و اثر بخشی زیارت از دور و نزدیک، بهبود ارائه خدمات به زائران، حمایت از تشکل‌های مردمی و توجه ویژه به مجاوران از مهم ترین محورهای برنامه‌های آستان قدس رضوی در این ایام است.

محوریت برنامه ها؛ زیارت متعالی و خدمت کریمانه

 

تلاش برای تسهیل زیارت زائران پیاده

 

اجرای 100 برنامه محوری ویژه در گستره ملی و بین‌المللی

طالبی همچنین برگزاری دو برنامه شب شعر حماسه واژه‌ها، تولید و توزیع ویژه نامه معرفتی ویژه زائران را از جمله برنامه‌های پیش بینی شده موسسه آفرینش‌های هنری دانست و گفت: ویژه برنامه شب شعر و خاطره دفاع مقدس نیز از سوی بنیاد فرهنگی رضوی برگزار می شود.

ویژه برنامه های فرهنگی و هنری

وی همچنین ضمن اعلام آمادگی برای ارائه برنامه‌های فرهنگی و تامین محتوا به موکب‌های خدمت‌رسان در ایام دهه پایانی ماه صفر، گفت: 110 موکب آماده میزبانی از زائران علی بن موسی الرضا(ع) در این ایام هستند و با توجه به  همزمانی این ایام با هفته دفاع مقدس، سرآمد هر موکب مزین به نام یک شهید شده است.

  

راه اندازی قرارگاه فرهنگی زائران دهه آخر صفر

ضرورت احیای فرهنگ میزبانی

طالبی گروه‌های مختلف مخاطبان در ایام دهه آخر صفر را زائران پیاده، عموم زائران و مجاوران، هیئت های مذهبی، موکب داران، خادمان و خادمیاران و زائران بین‌المللی اهل سنت ذکر کرد و گفت:   از جمله مهمانان ویژه این ایام زائران پاکستانی و افغانستانی اهل سنت هستند که پس از زیارت اربعین حسینی به مشهدالرضا(ع) مشرف می شوند و از همین رو برنامه‌های ویژه‌ای را برای این گروه از زائران تدارک دیده‌ایم.

بخوانید:  مرزهای کشور امن است و خبری از تروریست‌ها نیست

وی در ادامه زیارت متعالی، خدمت کریمانه، جهاد تبیین و فرهنگ مقاومتی و خدمات علمی دانش‌بنیان را از جمله محورهای مهم برنامه‌های آستان قدس رضوی در ایام دهه پایانی ماه صفر دانست و گفت: برنامه‌های محوری این ایام در 5 حوزه حرم مطهر رضوی، سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، بنیاد کرامت رضوی، بنیاد بهره‌وری و موقوفات و مرکز ارتباطات و رسانه تدارک دیده شده است.

هر موکب به نام یک شهید