ترس کودکان از مطب دندانپزشکی و راه‌های مقابله با آن


برخی از کودکان (حدود 20 درصد) از دندانپزشکی می‌ترسند. علت این اضطراب ممکن است نداشتن تجربه مواجهه باشد یا شاید آن را از یکی از اعضای خانواده آموخته باشند. حقیقت این است که اگر کودکتان اکنون با استرس خود کنار نیاید، زمانی که مجبور است به‌عنوان یک بزرگسال به مراجعات دندانپزشکی ادامه دهد دچار مشکل می‌شود. پس لازم است که بیاموزید که چرا برخی از کودکان دچار اضطراب دندانپزشکی می‌شوند و نکاتی برای مقابله با اضطراب فرزندتان را بدانید تا معاینه و درمان دلبندتان موفق و بی‌دردسر باشد و آیا  بیمه دندانپزشکی برای اطفال پوشش دارد؟  

فوبیای دندانپزشکی چیست؟

اضطراب دندانپزشکی ترس یا استرس ناشی از مراجعه به مطب دندانپزشک است. چنین فوبیایی می‌تواند به ترس از روش‌ها یا ابزارهای خاصی مانند مته یا سوزن مربوط باشد. بااین‌حال، برخی از کودکان ممکن است حتی از فکر کردن به دندانپزشکی هم دچار اضطراب شوند.

متأسفانه، فوبیای دندان‌پزشکی در دوران کودکی می‌تواند به اجتناب از پیگیری درمان‌های لازم و  حتی اجتناب از معاینه در بزرگسالی منجر شود و زمینه‌ساز مشکلات مربوط به مراقبت از دهان شود که بعداً به درمان گسترده نیاز دارد. در واقع بعدها آنها مجبور می‌شوند تا با جنبه‌هایی از مراجعه به دندانپزشکی که بیشترین ترس را ایجاد می‌کنند، مانند بی‌حسی موضعی یا کشیدن دندان،کنار بیایند.

به همین دلیل است که مقابله با فوبیای دندانپزشکی در کودکی، به آنها در آینده کمک خواهد کرد. والدین باید اطمینان حاصل کنند که ترس کودک، باعث اجتناب آنان از رفتن به دندانپزشکی در بزرگسالی نشود و این با کمک به او از راه ایجاد مکانیسم‌های مقابله یا خلاص شدن از شر فوبیایشان ممکن می‌شود.

بخوانید:  بارش شدید باران و تگرگ در سلماس

چرا برخی از کودکان از دندانپزشک می‌ترسند؟

دلایل زیادی برای این ترس وجود دارد  اما اغلب اوقات این ترس آموختنی است . یعنی والدین یا خواهر و برادر از مراجعه به دندانپزشکی می‌ترسند و کودک از آنها یاد می‌گیرد.

عوامل دیگری که ممکن است منجر به اضطراب دندان شوند عبارت‌اند از:

خاطره تجربه دردناک قبلی

ترس ناشی از دیدن ابزارها یا احساس فشار وسایل دندانپزشکی فولادی بر روی دندان‌ها

ترس از محیط دندانپزشکی

پرهیز از ویزیت‌های پیشگیرانه

نگرانی در مورد هزینه‌های مراجعات دندانپزشکی

عدم آمادگی برای اولین ویزیت دندانپزشکی

چگونه به کودک خود در مقابله با اضطراب دندان کمک کنیم؟

 ترس کودکان از مطب دندانپزشکی و راه‌های مقابله با آن

قبل از ملاقات با فرزندتان در مورد روند ویزیت دندانپزشکی او صحبت کنید،حتی اگر یک معاینه ساده باشد. البته صحبت کردن، بخصوص قبل از انجام یک درمان مهم ،اهمیت بیشتری دارد. صادقانه به سوالات فرزندتان پاسخ دهید. فرآیند ویزیت و درمان را با عبارات قابل‌فهم و زبانی دلپذیر توصیف کنید. بهتر است هنگامی‌که می‌خواهید در رابطه با دندانپزشکی و پزشک با کودک خود صحبت کنید از کلماتی همچون درد، آمپول و امثال آن استفاده نکنید زیرا موجب ترس و استرس کودک نسبت به محیط دندانپزشکی می‌شود. میتوانید تصاویر مربوط به محیط کلینیک را به صورت آنلاین جستجو کنید، به صندلی دندانپزشکی، چراغ سقفی و برخی از تجهیزات دقت کنید و سپس آنها را به فزرندتان نشان دهید .

می‌توانید با فرزندتان در مورد پاداشی که بعد از ویزیت دریافت می‌کند، مانند یک اسباب‌بازی یا انجام بازی موردعلاقه‌اش صحبت کنید، تا او منتظر چیزی باشد. راه‌های دیگر برای از بین بردن این فوبیا در کودکان عبارت‌اند از:

بخوانید:  تداوم هوای قابل قبول در تهران

هرگز از رویه‌های درمانی دندانپزشکی، به‌عنوان تهدیدی برای تشویق به رعایت بهداشت دهان استفاده نکنید.

 اسباب‌بازی موردعلاقه یا پتوی راحتی همراه فرزندتان برای ویزیت ببرید.

 داستان یا بازی در مورد مراجعه به دندانپزشک بیابید و یا خودتان ابداع کنید.

دندانپزشک متخصصی که برای برخورد با بیماران مضطرب آموزش‌دیده باشد، بیابید.

والدین مبتلا به اضطراب دندانپزشکی می‌توانند نکات بیشتری را از مطالعه مطالب مورد تایید انجمنهای دندانپزشکی بیاموزند.

از مشوق های مثبت و تاثیرگذار برای مراقبت از دهان استفاده کنید.

گرچه ممکن است به صورت مقطعی آسان و مؤثر باشد، اما تهدید کردن فرزندتان به اینکه اگر دندان‌هایش را مسواک نکند،آنوقت باید یک عمل بزرگ دندانپزشکی انجام خواهد داد، ترس او را افزایش می‌دهد. و ممکن است در بزرگسالی هم از دندانپزشکی اجتناب کنند. از تقویت کننده های مثبت برای ترغیب به رعایت بهداشت دهان استفاده کنید. می‌توانید از مسواک‌هایی استفاده کنید که آهنگ‌های سرگرم‌کننده را به‌عنوان زمان‌سنج پخش می‌کنند یا گاهی پاداش‌هایی برای مراقبت از دهان و دندان در نظر بگیرید.

یک اسباب‌بازی یا وسیله آرامش بخش را در زمان مراجعه به دندانپزشکی همراه خود ببرید.

یک حیوان عروسکی موردعلاقه یا یک اسباب‌بازی کوچک دیگر می‌تواند در مواقع استرس و ترس آرامش بخش باشد. می توانید قبل از قرار ملاقات با مطب دندانپزشک تماس بگیرید تا در مورد اضطراب فرزندتان صحبت کنید و بپرسید که آیا می توانید چیزی با خود ببرید یا خیر. گاهی اوقات دندانپزشکان مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌ها یا عروسک‌ها را برای بچه‌ها در دسترس دارند که البته مانع دندانپزشک برای انجام ویزیت و درمان نمی‌شود.

بخوانید:  دلیل تندتر دویدن برخی افراد نسبت به بقیه چیست؟

یک راه عالی برای رهایی از استرس یا اضطراب این است که با کودک خود در خانه ویزیت دندانپزشکی و درمان را با انجام یک بازی، شبیه سازی کنید. ابزارهای دندانپزشکی اسباب‌بازی زیادی برای کمک وجود دارد. همچنین می‌توانید کتاب‌های داستانی درباره ملاقات با دندانپزشک را برایش بخوانید که برای کمک به کاهش اضطراب طراحی شده‌اند.

مراجعه به دندانپزشک اطفال و پوشش بیمه دندانپزشکی اطفال

ترس کودکان از مطب دندانپزشکی و راه‌های مقابله با آن

می توانید از شرکت بیمه دندانپزشکی دندونت  برای معرفی دندانپزشک اطفال کمک بخواهید. دندانپزشکان اطفال دو سال آموزش اضافی دیده اند تا آمادگی لازم برای درمان تمام مسائلی که مربوط به مراقبت و درمانهای دندانی لازم کودکان است را داشته باشند. این آموزش مازاد می‌تواند برایتان به‌عنوان والدین اطمینان بخش باشد. همچنین، تجربه راحت تری برای کودکتان فراهم خواهد کرد. دندانپزشکان اطفال مطب خود را از اتاق انتظار تا اتاق معاینه طوری طراحی و چینش می کنند تا کودکان ترس کمتری داشته و احساس امنیت و راحتی کنند.

در نهایت، آموزش و تقویت عادات مناسب مراقبت از دهان، از جمله رعایت قرار ملاقات های منظم و به موقع معمول دندانپزشکی ، کمک شایانی به جلوگیری و رفع فوبیا خواهد کرد.چرا که منشا اغلب ترسها ناشناخته بودن عامل ترس است . از طرف دیگر بهترین روش برای رفع فوبیا مواجهه ی تدریجی با عامل استرس زاست. کودکتان باید درک کند که دندانپزشک و متخصص بهداشت دندان می خواهند به سالم نگه داشتن دندان های او کمک کنند و هیچ دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد.

انتهای پیام/منبع