تزریق آرامش به جامعه و ارتقا خدمات بهداشتی با اختصاص یک درصد از مالیات به ارزش افزوده

بر اثر سیاست هایی که در زمینه اخذ مالیات عادلانه از همگان به اجرا گذاشته شد، درآمد‌های مالیاتی دولت افزایش یافت. این درآمد‌ها در بخش های مختلف به کار گرفته شد. اختصاص سهم ۴ درصدی به شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده برای توسعه شهری و افزایش ارائه خدمات به مردم، اختصاص یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به بخش بهداشت و به کار انداختن آن در زمینه بهبود ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم از جمله کار‌هایی بود که در دستور کار قرار گرفت.

نماینده دهاقان و شهرضا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یک سری پروژه های نیمه تمام در شهرداری ها وجود دارد که تکمیل آن ها در دستور کار است. اگر قرار باشد تخصیص بودجه توسط خود شهرداری ها انجام نشود، در انجام چنین پروژه هایی با مشکل مواجه می شویم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم اقدامات خوبی در زمینه افزایش درآمد‌های مالیاتی و به کار انداختن آن ها در امور زیربنایی مانند بهداشت و درمان در دستور کار قرار گرفت. لازم است این روند‌ها در دولت بعدی ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/ منبع

وی ادامه داد: عدم دسترسی به یک سامانه منسجم و دخالت انسان در امور مالیات ستانی باعث می شود که نتوانیم به شناسایی دقیق مودیان و درآمد‌ها آن ها بپردازیم. در ذیل این ابهام، فرار مالیاتی شکل می گیرد.

حبیب قاسمی، نماینده دهاقان و شهرضا در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا درباره اختصاص سهم ۴ درصدی به شهرداری ها اظهار داشت: این روند درستی است. به این ترتیب، درآمد‌های حاصل از مالیات برای ارائه خدمات به مردم و توسعه خدمات شهری به کار گرفته می شود. این مبالغ باید در اختیار شهرداری ها باشد و گرفتن اختیار نحوه هزینه کرد آن ها از شهرداری ها درست نیست.

بخوانید:  آیا برای پیشگیری از بیماری آنفولانزا باید واکسن زد؟

تزریق آرامش به جامعه و ارتقا خدمات بهداشتی با اختصاص یک درصد از مالیات به ارزش افزوده

تزریق آرامش به جامعه و ارتقا خدمات بهداشتی با اختصاص یک درصد از مالیات به ارزش افزوده

نماینده مجلس دوازدهم در خصوص سهم یک درصدی بخش بهداشت از مالیات بر ارزش افزوده که صرف زیرساخت‌های حوزه بیمه و بهداشت و افزایش رفاه عمومی نظیر اعطای یارانه دارو، هزینه‌های بیماری‌های خاص و بیمه بیکاری می شود، تصریح کرد: همان طور که پیامبر اسلام فرموده اند، سلامتی و امنیت دو نعمت برای انسان هستند. خوشبختانه در کشور ما هر دوی این موضوعات مورد توجه است. اقدامات دولت سیزدهم در زمینه ارائه خدمات در حوزه بهداشت و درمان به پشتوانه درآمد‌های مالیاتی مثبت ارزیابی می شود.

تزریق آرامش به جامعه و ارتقا خدمات بهداشتی با اختصاص یک درصد از مالیات به ارزش افزوده

تزریق آرامش به جامعه و ارتقا خدمات بهداشتی با اختصاص یک درصد از مالیات به ارزش افزوده

موضوع اول این است که درآمد‌های مالیاتی تحت تأثیر عوامل مختلف مانند بالا و پایین رفتن قیمت دلار و تحریم نوسان پیدا می کنند. از طرف دیگر، نفت و گاز به عنوان سرمایه های بین نسلی شناخته می شوند که نباید از آن ها برای امور جاری کشور استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، مالیات یکی از منابع پایدار درآمد دولت ها به حساب می آید. کشور‌های پیشرفته و توسعه یافته اهمیت ویژه ای برای درآمد‌های حاصل از مالیات قائل اند و اداره کشور از این طریق صورت می گیرد. اتکا به درآمد‌های نفتی برای بودجه ریزی و اداره کشور چند مشکل اساسی دارد.

قاسمی گفت: اگرچه اقدامات خوبی در دولت سیزدهم در حوزه اصلاح نظام مالیاتی کشور صورت گرفت، اما هنوز روند‌ها در این زمینه به اتمام نرسیده است. باید اصلاحات ادامه پیدا کند و هر چه بیشتر نظام مالیات-ستانی کشور را به سمت شفافیت و به حداقل رساندن فرار مالیاتی سوق دهیم.

قاسمی تأکید کرد: تمرکز بر مقابله با فرار مالیاتی مزیت های زیادی برای کشور داشت. در همین ارتباط، شاهد افزایش درآمد‌های دولت از محل مالیات ها بودیم. به این ترتیب، استقراض از بانک مرکزی در دولت سیزدهم کاهش یافت و توانستیم رشد نقدینگی را در کشور کنترل کنیم.

بخوانید:  حمله هوایی رژیم صهیونیستی به جنوب دمشق

به گفته کارشناسان، نیاز است درآمد‌های نفتی در امور زیربنایی به کار گرفته شوند و از مالیات برای امور جاری کشور بهره برد. دولت سیزدهم در اقدامی سنجیده به اصلاح نظام مالیاتی کشور پرداخت. اصولاً کار‌های بزرگ مانند اصلاح نظام مالیاتی کشور، مردان بزرگی را می طلبد. زیرا این حوزه ها، چالش های زیادی دارند و گاهاً کاهش مقبولیت دولت را در ابتدای امر به دنبال دارند. با این وجود، دولت سیزدهم به ریاست شهید رئیسی با علم به این مسائل، به اصلاح نظام مالیاتی کشور اقدام کرد.

تزریق آرامش به جامعه و ارتقا خدمات بهداشتی با اختصاص یک درصد از مالیات به ارزش افزوده

قاسمی گفت: در زمینه بهداشت و درمان در کشور به خودکفایی رسیده ایم. در حالی که قبل از انقلاب فقط سه خانم فوق تخصص در کشور داشتیم، امروز تعداد آن ها به ۱۶۰۰ نفر رسیده است. تعداد متخصصان خانم از ۲ هزار به بیش از ۲۰ هزار نفر رسیده است. زمانی ۱۲ هزار پزشک در کشور داشتیم و امروز شمار آن ها به ۱۶۲ هزار نفر بالغ شده است. بالغ بر ۷ هزار دانشجوی پزشکی از خارج از کشور داریم، در حالی که تا دهه ۷۰ پزشک از خارج وارد می کردیم. این آمار‌ها نشان می دهد که ما در مقوله زیرساخت های آموزشی در حوزه بهداشت و درمان به خوبی سرمایه گذاری کرده ایم.

وی ادامه داد: تخصیص ۱ درصد از مالیات بر ارزش افزوده در زمینه زیرساخت های بهداشت و درمان بسیار مثبت ارزیابی می شود. زیرا جمعیت کشور رو به پیری است و از سوی دیگر در زمینه هماهنگ سازی حقوق ها توجه کافی به دستمزد ماما‌ها و پرستاران نداشته ایم. اختصاص این یک درصد می تواند وضعیت را بهبود ببخشد.

بخوانید:  آیا دلیل مسمومیت‌ها شیطنت دانش‌آموزان است!