تشکیل صندوق تامین مالی سرمایه در گردشبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا در شانزدهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران محمود گودرزی مدیرعامل بورس تهران مهمان نمایندگان بخش خصوصی بود.

گودرزی با انتقاد از سیاستگذاری‌های قبل که سبب شد مردم اعتماد خود را به بازار سرمایه از دست بدهند اظهار کرد: امروز نقدینگی به جای آنکه در مسیر تولید و اقتصاد باشد در به بازار رمز ارز‌ها سرازیر شده است در حالیکه مشکل اصلی واحد‌های تولیدی ما که آنها را در معرض تعطیلی قرار داده است مشکل تامین سرمایه در گردش است.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ در جریان تشویق بنگاه‌های اقتصادی در شهر‌های مختلف برای ورود به بورس، مشخص شد یکی از مشکلات اصلی این واحد‌ها سرمایه در گردش است و با ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان هم مشکل واحد‌های کوچک و متوسط حل می‌شد. اما ساختار بازار سرمایه با رویه انتشار اوراق اجرایی با این مبالغ همخوانی ندارد و کار دشواری است؛ بنابراین بورس تهران پیشنهاد تشکیل صندوق تامین مالی سرمایه در گردش را ارائه کرد که در وزارت اقتصاد و سازمان بورس مورد استقبال قرار گرفت. در حال حاضر در حال اخذ مجوز برای شروع به کار این صندوق هستیم.

در حال حاضر تسهیلات بانکی حدود ۷۵۰۰ همت است، اما سهم اوراق بدهی، یعنی ابزاری که در بازار سرمایه برای تامین مالی استفاده می‌شود، کمتر از ۱۰۰۰ همت است.
وی با بیان اینکه یکی از پنجره‌های تامین مالی در اقتصاد ایران، بازار سرمایه است که به یمن سیاست‌گذاری‌های غلط وضعیت خوبی ندارد، گفت: بنابراین نقش بازار سرمایه در تامین مالی ۱۰ تا ۱۱ درصد است.

بخوانید:  ماجرای شلوغی های سال قبل ایران از اسرائیل سرچشمه می گرفت

گودرزی با اشاره به هدف گذاری نرخ رشد اقتصادی ۸ درصدی، تصریح کرد:، اما رسیدن به این رشد اقتصادی با وضعیت فعلی سیستم بانکی و بازار سرمایه امکان پذیر نیست.

انتهای پیام/منبع