تصویر برخورد ۲ کهکشان از تلسکوپ فضایی منتشر شد


 تصویر برخورد ۲ کهکشان از تلسکوپ فضایی منتشر شد

هابل جدیدترین تصویر خود را از نمایش دیدنی دو کهکشان رونمایی کرده است که در آستانه برخورد با هم هستند.

خبرگزاری برنا؛ ناسا و آژانس فضایی اروپا به تازگی تصویر جدید هابل را از Arp-Madore ۴۱۷-۳۹۱ منتشر کرده که یک برخورد عجیب کهکشانی در فاصله ۶۷۰ میلیون سال نوری از زمین است.

کشش گرانشی میان این دو کهکشان یک شکل حلقه مانند عجیب ایجاد کرده است که دو هسته کهکشانی در آن نسبتاً نزدیک هستند. هابل این ادغام را با استفاده از دوربین پیشرفته خود شکار کرده که به شناسایی کهکشان‌های عجیب و غریب و حتی ماده تاریک کمک کرده است.

محققان از تصاویر هابل برای تهیه فهرستی از مشاهدات بعدی برای تلسکوپ جدید جیمز وب استفاده می‌کنند که گاهی اوقات همراه با هابل برای مطالعه اجرام فضایی استفاده می‌شود.

در حالی که ناسا و شرکت اسپیس‌ایکس در حال بررسی تقویت مدار هابل برای فعال نگه داشتن آن هستند، اما ثمردهی این کار برای افزایش طول عمر هابل، تضمینی نیست؛ بنابراین این برخورد کهکشانی ممکن است یکی از آخرین رصد‌های برجسته تلسکوپ هابل باشد.

در حال حاضر این ادغام کهکشانی موسوم به Arp-Madore ۴۱۷-۳۹۱ توجه‌ها را به خود جلب کرده است. برگه کاتالوگ Arp-Madore مجموعه‌ای از کهکشان‌های عجیب و غریب و خاص است که در سراسر آسمان جنوبی پخش شده‌اند و شامل مجموعه‌ای از کهکشان‌هایی است که به طرز ماهرانه‌ای برهم‌کنش دارند و برخورد‌های کهکشانی تماشایی را ارائه می‌دهند.

برخورد کهکشانی Arp-Madore ۴۱۷-۳۹۱ که در فاصله ۶۷۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی جوی (Eridanus) در نیم‌کره جنوبی آسمان قرار دارد، یکی از این برخورد‌های کهکشانی است. این دو کهکشان بر اثر گرانش منحرف شده‌اند و به شکل یک حلقه عظیم پیچ خورده‌اند و هسته‌های آن‌ها در کنار هم قرار گرفته است.

هابل از دوربین پیشرفته خود برای بررسی موسوم به ACS برای ثبت این صحنه استفاده کرده است. این ابزار برای شکار کهکشان‌ها و خوشه‌های کهکشانی در جهان باستان بهینه شده است. ACS به مدت ۲۰ سال در اکتشافات علمی مشارکت داشته و در مدت عمر خود در همه چیز از نقشه‌برداری از توزیع ماده تاریک گرفته تا مطالعه تکامل خوشه‌های کهکشانی نقش داشته است.

اخترشناسان فهرستی از کهکشان‌هایی که قبلاً مشاهده نشده بودند را برای هابل انتخاب کردند تا تلسکوپ‌های دیگر، آن‌ها را بین رصد‌های برنامه‌ریزی شده خود بررسی کنند. با گذشت زمان، این کار به اخترشناسان اجازه می‌دهد تا در حالی که از زمان محدود رصد هابل تا حد امکان به صورت کارآمد استفاده می‌کنند، انباری از کهکشان‌های جالب برای سایر تلسکوپ‌ها بسازند.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

منبع