تصویر یک ساعت شنی در آسمان


تصویر یک ساعت شنی در آسمان

«تلسکوپ فضایی جیمز وب» در جدیدترین عکس خود، یک ساعت شنی را در دل آسمان نشان می‌دهد که آغاز یک ستاره را به تصویر می‌کشد.

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، ویژگی‌های پنهان یک پیش‌ستاره را در ابر تاریک موسوم به «L۱۵۲۷» آشکار کرده است و بینشی را در مورد آغاز یک ستاره جدید ارائه می‌کند. این ابر‌های فروزان فقط در نور فروسرخ قابل مشاهده هستند و همین موضوع، آن‌ها را به یک هدف ایده‌آل برای «دوربین مادون قرمز نزدیک» جیمز وب تبدیل می‌کند.

،در گردن این ساعت شنی، آغاز یک ستاره جدید پنهان است. ابر‌های غبار و گاز در این منطقه فقط در نور فروسرخ قابل مشاهده هستند. طول موج‌های فروسرخ، همان طول موج‌هایی هستند که تلسکوپ فضایی جیمز وب در آن‌ها تخصص دارد.

خط تاریکی که در مرکز ساعت شنی دیده می‌شود، نمای لبه‌ای از یک قرص پیش‌سیاره‌ای است که هنگام شکل‌گیری ستاره به درون آن کشیده می‌شود. اندازه آن تقریبا به اندازه منظومه شمسی ماست و احتمال دارد که نهایتا در سیارات جمع شود و روزنه‌ای را به سوی تاریخ منظومه شمسی باز کند.

در این تصاویر، ابری چندرنگ به شکل ساعت شنی دیده می‌شود که در پس‌زمینه سیاه و پرستاره فضا قرار گرفته است. این ابر غبار و گاز با نور یک پیش‌ستاره روشن می‌شود که ستاره‌ای در مراحل اولیه شکل‌گیری است. حباب بالایی ساعت شنی، نارنجی است و حباب پایینی، از رنگ سفید تا آبی تیره دیده می‌شود.

این دو حباب با هم مانند بال‌های پروانه‌ای هستند که ۹۰ درجه به طرفین چرخیده‌اند. 

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

منبع