تفاهم نامه تکثیر گوزن زرد به اجرا درآمدبه گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، حسن اکبری معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در جلسه تخصصی هم اندیشی با نمایندگان سمن‌های محیط زیست سراسر کشور ضمن خوشامدگویی به فعالان این حوزه و تسلیت شهادت رئیس جمهور و هیأت همراه به ارائه رویکرد دولت در این زمینه پرداخت و افزود: ما در گذشته در تعداد نمونه‌های زیستی، سلولی زنده و به طور کلی بانک ژن عقب افتادگی‌هایی داشتیم اما امروز با کشت برخی نمونه‌ها به عملیات شبیه سازی در آینده کمک کردیم.

وی در پاسخ به سوال یکی از اعضای انجمن‌های مردم نهاد در مورد آخرین وضعیت گونه‌های در معرض خطر افزود: در خصوص تکثیر گوزن زرد، احیا آهو و تکثیر طعمه یوز تفاهم نامه‌هایی به اجرا درآمد اما برای اجرای برخی داده‌ها نیاز به فرهنگ‌سازی و زیرساخت قانونی داریم.

اکبری بیان کرد: در حوزه طبیعت گردی در پایان سال گذشته دستورالعمل شفاف و قابل اجرایی ابلاغ شد و در حوزه توریست هم درآمد حاصل از گردشگر برای اجرای برنامه مدیریت و در قالب برنامه هزینه خواهد شد که لازم است به این موضوع توجه شود.

وی گفت: در زمینه داده‌ها نواقصی وجود داشت اما امروزه با سرشماری، اطفا حریق و ثبت سایر مسائل در سامانه، بانک اطلاعاتی خوبی در آینده خواهیم داشت.

اکبری با اشاره به اجرای اهمیت بیمه خسارت حیات وحش اظهار داشت: تعارض میان انسان و حیات‌وحش سبب بروز خسارات به مزارع و دام‌ها از سوی حیوانات می‌شود و دریافت خسارت از اقدامات تلافی‌جویانه جلوگیری می‌کند.

پرداخت بیش از ۱۰ میلیارد تومان بیمه خسارت حیات وحش به کشاورزان

بخوانید:  بررسی «برنامه پنج ساله هفتم توسعه» در استان ها از نقاط عطف مدیریت کشور است

همچنین مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست در این نشست گفت: بحث قاچاق حیات وحش نیز اکنون به دغدغه عمومی تبدیل شده است و ما در دفتر حیات وحش با جدیت با این مساله مبارزه می‌کنیم.

غلامرضا ابدالی با اشاره به موارد مطرح شده و دغدغه‌های فعالان محیط زیست و نمایندگان سمن‌های محیط زیستی کشور، تصریح کرد: یکی از موارد مطرح شده در این جلسه موضوع رسیدگی به سگ‌های ولگرد در مناطق چهارگانه بود و ما از گذشته نیز برای حل این مساله اقداماتی انجام داده‌ایم و اگر این اقدامات سازگار نباشد اقدامات دیگری را در دستور کار قرار خواهیم داد.

وی بیان کرد: در مورد بازار فریدون کنار نیز سال گذشته اقدام بزرگی انجام گرفت و بحث خرید و فروش پرندگان مهاجر در این منطقه به حداقل رسید و امیدواریم این مساله در سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: بحث قاچاق حیات وحش نیز اکنون به دغدغه عمومی تبدیل شده و در دفتر حیات وحش با جدیت با این مساله مبارزه می‌کنیم.

ابدالی تاکید کرد: در مورد بیمه حیات وحش اقدامات بسیار خوبی از سال گذشته انجام شده و اکنون ۸۹۰ پرونده با رقمی بیش از ۱۰ میلیارد تومان بیمه حیات وحش و محصولات کشاورزی پرداخت شده است.

وی افزود: ما نمونه‌های موفقی از احیای گونه‌ها از جمله آهو دشت مغان و رهاسازی در زیستگاه داشتیم و در مورد میش مرغ نیز مذاکراتی با ترکیه و روسیه انجام گرفته است تا از جمعیت‌های این گونه در این دو کشور و مطالعات انجام شده و تجربیات آنها استفاده شود.

بخوانید:  ستادساماندهی امور جوانان شهرستان شمیرانات تشکیل جلسه داد

برنامه‌ریزی برای افزایش ۳۰ درصدی تنوع گونه‌ای بانک ژن در سازمان حفاظت محیط زیست

مدیرکل موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست نیز گفت: برنامه اصلی ما برای امسال افزایش ۳۰ درصدی تنوع گونه‌ای بانک ژن و افزایش ۳۰ درصدی تعداد نمونه‌های بانک ژن در سازمان حفاظت محیط زیست است.

محمدرضا اشرف زاده با توجه به اهمیت سمن‌ها در تصمیم گیری ها افزود: معاونت محیط‌زیست طبیعی و ذخایر ژنتیکی کشور از ابتدای شکل‌گیری از دفاتر اصلی و اثرگذار در حوزه‌های مختلف از جمله ذخایر ژنتیکی کشور است که هرگونه انتقال و تقویت ژنتیکی در آن بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: لازم است رویکرد مدیریت سازشی سمن‌ها را در امر تصمیم‌گیری دخیل کرد و باید رویکردها را سازگار با منطقه و مسائل فرهنگی به کار ببریم.

وی با اشاره به برخی چالش‌ها در حوزه غارها و موزه ملی تاریخ طبیعی، بیان کرد: از موارد قابل ذکر دیگر حفاظت و بهره‌برداری از غارها به عنوان گنجینه کشور مطرح است که با چالش‌های گسترده‌ای در برخی استان‌ها روبرو هستیم همچنین بیش از ۹۳ موزه تاریخ طبیعی داریم که مجوز آن را سازمان حفاظت از محیط زیست صادر می‌کند و نیاز جدی به پایش و نظارت در این زمینه لازم است.

اشرف زاده اظهار داشت: از وظایف اصلی ما حفاظت از پوشش گیاهی مناطق حفاظت شده کشوراست و از آنجا که متولی حوزه پوشش گیاهی سازمان منابع طبیعی است، اما از نظر اعتبار و تعداد نیروی انسانی مشکلاتی وجود دارد که با اجرای طرح مشارکتی و برنامه‌ریزی می‌توان از چندین گونه گیاهی انحصاری کشور مانند اجرا در چندین استان مانند خوزستان، سیستان و بلوچستان و گیلان در امر حفاظت دخیل باشیم.

بخوانید:  مکرون محدودیت گسترده شبکه‌های اجتماعی را در فرانسه کلید زد؟!

وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در برآورد بانک ژن گونه‌ها کم‌تر از ۲۰ درصد پوشش داده و برنامه برای امسال تقویت ۳۰ درصد تنوع گونگی و بانک ژن است.

انتهای پیام/منبع