تفکیک زباله از مبدأ و کاهش تولید پسماند نیاز به فرهنگ سازی دارد

به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان جنوبی، علیرضا عباس‌زاده امروز سه‌شنبه (۲۹ خرداد) در کارگروه مدیریت پسماند استان اظهار کرد: روزانه ۳۲۵ تن پسماند در خراسان جنوبی تولید می‌شود که از این مقدار بیشترین حجم با حدود ۱۲۰ تن پسماند در شهر بیرجند و کمترین میزان با ۵۰۰ کیلوگرم در شهرهای ماژان و قهستان تولید می‌شود.

وی با اشاره به ارزش اقتصادی زباله‌های قابل بازیافت، تأکید کرد: برای بهره‌برداری از پسماندها باید تفکیک زباله از مبدأ فرهنگ‌سازی شود و همچنین الگوی مصرف برای کاهش تولید پسماند نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ۲۷ زباله‌گاه دفن پسماندهای شهرداری‌ها در استان وجود دارد، گفت: چهار زباله‌گاه مشترک بین شهرداری‌ ها هم پیش‌بینی شده است.

عباس‌زاده بیان کرد: زندگی شهری امروز ناگزیر از تولید پسماند است که به دلیل مخاطراتی که برای سلامت مردم و محیط زیست دارد باید به صورت اصولی و بهداشتی دفن شوند و عدم انجام این مهم خسارات بسیاری برای مردم و وضعیت آب و خاک دارد لذا مدیریت پسماند از سوی شهرداری‌ها یکی از مهمترین خدماتی است که به مردم ارائه می‌شود.

معاون استاندار با بیان اینکه یکی از وظایف شهرداران و دهیاران مدیریت و ساماندهی پسماند است، افزود: در حال حاضر چهار شهر استان شامل بیرجند، خوسف، مود و سرایان طرح جامع مدیریت پسماند مصوب دارند که در حال اجراست و طرح‌های مدیریت پسماند مابقی شهرداری‌ها هم در حال طی مراحل قانونی می باشد.

خبرنگار:مرضیه شهریاریمنبع

انتهای پیام

 

معاون استاندار با اشاره به اینکه شهرستان سرایان از سال‌های گذشته طرح جامع مدیریت پسماند داشته، تصریح کرد: با توجه به شرایط جدید و ترکیب جمعیتی و میزان مصرف، اطلاعات مربوط به شهرستان به‌روزرسانی شد و امروز در این کارگروه بحث بازنگری و به‌روزرسانی طرح جامع مدیریت پسماند شهرستان سرایان مصوب شد.

بخوانید:  کاهش ۳۵ تا ۴۰ درصدی سهم هزینه نان در سبد معیشت خانوار در ۲ سال گذشته