تمامی چاههای مجاز کشاورزی استان قزوین امسال دارای کنتور هوشمند می شوند

ملکی تصریح کرد: در استان بیش از دو میلیارد مترمکعب مصرف آبی داریم که یک میلیارد و 700 میلیون مترمکعب آن در بخش کشاورزی است که با اجرای الگوی کشت و توسعه آبیاری مدرن می توان بخشی از چالش ها را برطرف کرد.

ملکی گفت: مطالعه فاز اول طرح انتقال آب از الموت رود به استان با دستور وزیر در دستور کار قرار دارد و بسیار امیدواریم با پیگیری مسئولان استان بتوانیم این طرح را عملیاتی کنیم.

انتقال آب الموت به قزوین حتمی است

وی بیان کرد: از مجموع 5700 حلقه چاه موجود استان تاکنون بیش از 4514 دستگاه کنتور هوشمند در چاه های مجاز کشاورزی نصب شده که 785 دستگاه در قزوین، 973 دستگاه در تاکستان، 1468 دستگاه در بویین زهرا، تعداد 197 دستگاه در آوج، تعداد 346 دستگاه در البرز و 745 دستگاه در شهرستان آبیک بوده است.

ملکی گفت: با ایجاد رصد خانه آب در واقع بستر و زیرساخت مناسب برای راه اندازی «بازار آب» در استان مهیا شده و امسال به صورت پایلوت این بازار را در شهرستان البرز کلید خواهیم زد.

image_2022_10_8-18_2_29_390_6Ml

ملکی اظهارداشت: تاکنون 70 درصد چاههای مجاز کشاورزی استان قزوین به کنتور هوشمند مجهز شده و تلاش می کنیم تا پایان امسال همه چاه های استان به این سیستم مجهز شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین یادآورشد: در سال جاری با برگزاری 12 جلسه کمیته راهبری طرح احیا نسبت به تعیین تکلیف 200 حلقه چاه فرم یک و نصب 2070 کنتور هوشمند اقدام شده و با استقرار 21 اکیپ و گروههای گشت و بازرسی انسداد چاههای غیر مجاز نیز انجام شده که تاکنون 425 حلقه باقیمانده است.

بخوانید:  در اکوپارک عباس آباد به دنبال خلق ایده های نو هستیم/ نباید از دنیای هوش مصنوعی عقب بمانیم

ایجاد رصد خانه آب، مهمترین بستر راه اندازی بازار آب 

نصب 4514 دستگاه کنتور هوشمند در چاههای آب کشاورزی 

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ پنجاه ونهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین عصر شنبه با حضور محمد مهدی اعلایی استاندار، رجحانی معاون عمرانی، رجب رحمانی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان استان در مجلس، ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای و مدیران دستگاههای ذیربط در استانداری تشکیل شد.

نصب کنتورهای هوشمند امسال تکمیل می شود

ملکی در مورد آخرین وضعیت چاههای فرم یک و پنج گفت: در حال حاضر 1703 حلقه چاه فرم پنج در استان داریم که 1085 پرونده در کمیسیون رسیدگی به صدور پروانه بررسی شده و 945 حلقه چاه مسلوب المنفعه شده و 65 حلقه به فرم یک تبدیل و 361 حلقه نیز باقیمانده است.

یدالله ملکی در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت آبی استان اظهارداشت: در دو سال گذشته با خشکسالی مداوم، تغییر اقلیم و گرم شدن هوا، کاهش نزولات آسمانی، افزایش جمعیت و نیازها و محدود شدن منابع با کمبود شدید منابع آبی مواجه شده ایم که اگر مدیریت آبی را اعمال نمی کردیم آسیب ها جدی بود.

وی بیان کرد: در استان سالانه 680 میلیون مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی داریم که برای مدیریت منابع با نصب کنتورهای هوشمند، بستن چاههای غیر مجاز، کنترل اضافه برداشت از چاههای مجاز، اقدام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین تصریح کرد: در برنامه سازگاری با کم آبی بایستی 325 میلیون مترمکعب صرفه جویی محقق شود که 306 میلیون مترمکعب توسط شرکت آب منطقه ای، 160 میلیون مترمکعب توسط جهاد کشاورزی، شهرداری ها یک میلیون مترمکعب و در شهرک های صنعتی 12 میلیون مترمکعب پیش بینی شده است.

بخوانید:  سهم ۱۰ تا ۱۵ درصدی آذربایجان‌غربی از مجموع ترانزیت کشور

آیا این خبر مفید بود؟

این مسئول افزود: همچنین 1188 حلقه چاه فرم یک داریم که از 766 فقره مطرح شده در کمیسیون صدور پروانه نسبت به پر و مسلوب المنفعه شدن 100 حلقه اقدام شده و برای 136 فقره مجوز صادر شده و 422 حلقه نیز باقیمانده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در خصوص وضعیت انتقال آب الموت رود به استان نیز اظهار داشت: این طرح از 50 سال قبل مطرح شد اما در مقطعی با آن مخالفت و متوقف شد اما در دولت سیزدهم با پیگیری مجدانه استاندار، نمایندگان و مدیران وزارتخانه و نیز موافقت وزیر محترم نیرو با آن موافقت شد و کار به جریان افتاد.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

انتهای پیام  

image_2022_10_8-18_2_37_424_eXj

وی اظهارداشت: با ایجاد رصدخانه ضمن مشاهده همه چاههای دارای کنتور هوشمند، مشاهده تخلف و امکان قرائت لحظه ای کنتور نیز ممکن شده و قطع برداشت آب چاههای غیرمجاز، برنامه ریزی جهت برداشت اصولی و منطقی از چاههای مجاز، امکان تهیه گزارش از برداشت آب، شارژ کنتور از طریق رصد خانه، اتصال ایستگاههای آب و هواشناسی اعم از باران سنجی، هیدرومتری، تبخیر سنجی وهمه ادوات الکترونیک منصوبه در ایستگاههای آب وهوشناسی و مدیریت سیلاب از نقطه شروع بارش و اتصال تقسیمات آبی نیز مهیا می شود.

image_2022_10_9-1_44_3_11_I66