توافق یک میلیارد دلاری ایران و ترکمنستان در حوزه انتقال برق و ساخت جاده/افزایش تردد روزانه ۶۰۰ واگن‌ها از مرز سرخس

به گزارش خبرگزاری برنا، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی روز شنبه پس از اختتامیه هفدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: توافق‌های انجام شده  بر اساس موضوعات بررسی شده در  ۶ کمیته  کاری در هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور امضا و نهایی شد.

رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان تصریح کرد: مقرر شد برای توافق نهایی، میزان افزایش صادرات و قیمت گاز در کمیته‌ای با حضور دو کشور بررسی شود، اما موافقت اصولی آن انجام شد.

صادرات مصالح ساختمانی ایرانی به ترکمنستان
وزیر راه از توافق برای افزایش تعداد نمایشگاه‌ها ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: کالاهای صنعتی و معدنی و مصالح ساختمانی ایرانی در بازار ترکمنستان مشتری خوبی دارد و مقرر شد برای شرکت ایرانی د بازاریابی خوبی انجام شود.
 
بذرپاش گفت: همه موارد فوق در یادداشت تفاهم همکاری کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان آمده و دو سند همکاری دیگر نیز در خصوص ساخت جاده و  در حوزه برق و صادرات تجهیزات برق با این کشور  امضا شد.

امضای سند پیوند خواهر خواندگی بین بندر امیرآباد و بندر ترکمن باشی

احداث جاده در ترکمنستان به ارزش نیم میلیارد دلار
وزیر راه و شهرسازی به احداث ۲۴۲ کیلومتر جاده به ارزش نیم میلیارد دلار در ترکمنستان اشاره کرد و گفت: توافقنامه این پروژه امضا شد و در آینده نزدیک قرار داد اجرایی آن هم امضا می‌شود.

وی با بیان اینکه سرخس برای ایران یک منطقه راهبردی است، بیان کرد: راه‌اندازی پروژه خط ریلی چابهار – زاهدان – بیرجند – مشهد – سرخس برای تقویت این منطقه اهمیت زیادی دارد و یکی از شاهراه‌های انتقال اصلی کالا به جنوب است. مسئولان دو کشور با حضور در سرخس وضعیت آن را بررسی می‌کنند.

بخوانید:  ترانزیت بین‌الملل ایران و آذربایجان ۵۸ درصد افزایش یافت
وی با بیان اینکه گاز یکی از موضوعات راهبردی دو کشور بود، افزود: طرف ترکمنستانی قول داد که میزان صادرات گاز به ایران را افزایش دهد.

برقراری خط پروازی به عشق‌آباد
وزیر راه و شهرسازی از توافق برای برقرار خط پروازی با عشق‌آباد خبر داد و تاکید کرد: مقرر شد پرواز از مشهد به عشق آباد و یا از طریق کشور ثالت به مشهد و بعد به عشق‌آباد انجام شود و تقویم پروازی مسافری و  باری تا دو ماه آینده تعیین و اعلام شود.

وی اظهار کرد: در حوزه حمل و نقل نیز توافق شد تردد روزانه واگن‌ها از مرز سرخس به ۶۰۰ واگن و از اینچه‌برون به ۱۰۰ واگن افزایش یابد و با حضور مدیران دو کشور در مرز مشکلاتی تردد واگن‌ها مرتفع شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرف ترکمنستانی داشتن طلب از ایران برای صادرات گاز را مطرح کرده بود، گفت: این موضوع در کمیسیون مشترک حل و فصل و منتفی و تسویه کامل شد، البته شرکت گاز بدهی از گذشته به ترکمنستان دارد، اما موضوع مطرح شده بدهی بود که طرف ایرانی آن را قبول نداشت که حل شد.

انتهای پیام/منبع

وزیر راه و شهرسازی از توافق برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و ورزشی با تمرکز بر مفاخر دو کشور خبر داد.
افزایش تردد روزانه ۶۰۰ واگن‌ها از مرز سرخس

فعال سازی بازارچه‌های مرزی بین ایران و ترکمنستان
رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان گفت: بازارچه مرزی باجگیران بین دو کشور فعال است و طی ۲ ماه آینده کمیته مشترکی برای فعال سازی مرز اینچه‌برون تشکیل می‌شود. پیشنهاد طرف ایرانی راه‌اندازی سه بازارچه مرزی در استان‌های گلستان و خراسان شمالی بود که توسط طرف ترکمنستانی بررسی خواهد شد.

بخوانید:  با علی مشهدی در بزرگترین شب سال

بذرپاش از امضای سند پیوند خواهر خواندگی بین بندر امیرآباد و بندر ترکمن باشی خبر داد و گفت: امیدواریم این موضوع تا سبب افزایش تردد کشتی‌ها و سرمایه‌گذاری در پس‌کرانه‌ها شود و هر دو طرف متقاضی آن هستند که مورد توافق طرفین قرار گرفت.

بذرپاش با اشاره به اجرای پروژه‌های زیربنایی در ترکمنستان توسط شرکت‌های ایرانی گفت: مقرر شد برای انجام پروژه‌ها از طریق تهاتر با گاز با شرکت‌های ایرانی تسویه انجام شود.

کاهش تعرفه‌های ترانزیتی
بذرپاش درخصوص تعرفه ترانزیت گفت: کاهش و یکسان سازی تعرفه بین دو کشور انجام و توافق شد این موضوع برای سایر بارهای ترانزیت، از مبدا کشور ثالث به مقصد ایران هم انجام شود.

وی افزود: یادداشت تفاهمی در حوزه‌های دامپزشکی، کشاورزی و علوم جوی آماده شده‌ بود که امضای آن به سفر چند ماه آینده طرف ترکمنستان به ایران موکول شد.

بذرپاش تاکید کرد: کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب کاملاً مورد استقبال کشور ترکمنستانی قرار گرفته و در ۲ روز گذشته‌ چندین جلسه در مورد آن برگزار شد.

صادرات ۱۴۰ میلیون دلار تجهیزات برق به ترکمنستان
بذرپاش با بیان اینکه در حوزه احداث خط انتقال برق نیز توافق‌هایی داشتیم، بیان کرد: احداث خط انتقال برق از طریق تهاتر با گاز به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار انجام می‌شود؛ همچنین توافق اولیه برای صادرات ۱۴۰ میلیون دلار نیز تجهیزات برق به ترکمنستان انجام شد که سند آن بین شرکت توانیر و طرف ترکمنستانی به امضا رسید.

برگزاری نشست چهارجانبه برای تکمیل زنجیره کریدور
وی افزود: توافق شد نشست چهارجانبه‌ای بین قزاقستان، ترکمنستان، ایران و عمان تا دو ماه آینده با هدف کاهش تعرفه‌های ترانزیتی و جابجایی کالا بی کشورها برگزار شود که در راستای تکمیل زنجیره کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب است.

بخوانید:  پخش فوتبال در سالن‌های سینما رخداد خوبی است‌ اما مردم با سینما قهر نیستند!