توسعه کشت گلخانه ای و توجه به اقتصاد آب در بخش کشاورزی جدی گرفته شود

90

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ مراسم جشن شکرگزاری برداشت محصول و آغاز سال زراعی جدید روز پنجشنبه با حضور شاهپور علایی مقدم معاون وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، سهراب سهرابی مشاور وزیر و مجری طرح محوری گندم ، رضا افلاطونی رئیس سازمان جهاد کشاورزی، رجب رحمانی، روح الله عباسپور و فاطمه محمد بیگی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی، کشاورزان و بهره برداران نمونه و تشکل های خصوصی در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد.

انتهای پیام

توجه به اقتصاد آب جدی گرفته شود

در ادامه از 10 کشاورز و بهره بردار نمونه ملی و 9 کشاورز نمونه استانی تجلیل شد.

محمدی نماینده گندم کاران استان نیز گفت: گران بودن نهاده های کشاورزی از مهمترین چالش هایی است که از مسئولان کشوری انتظار رسیدگی و حل آن را داریم.

کوچکی نماینده دامداران نیز اظهارداشت: در حالی که بخش کشاورزی حدود 25 درصد اشتغال کشور را ایجاد کرده اما حمایت مناسبی از این بخش انجام نشده که امیدواریم در دولت جدید شاهد پشتیبانی بیشتری از فعالان این عرصه باشیم.

بابایی تصریح کرد: در تولید برخی محصولات کشاورزی به ازای مصرف یک هزار لیتر آب کمتر از 30 سنت ارزش افزوده ایجاد می شود که یک سوم دلار ارزش دارد که با مطالعات انجام شده در استان قزوین قادریم تا 40 برابر ارزش افزوده ایجاد کنیم که جای شکر دارد.

علیرضا بابایی از گلخانه داران موفق و نمونه ملی در این مراسم اظهارداشت: در استان قزوین با داشتن اقلیمی خاص باید شکرگزار خداوند باشیم که می توانیم محصولات متنوع کشاورزی را در آن تولید و روانه بازار کنیم.

بخوانید:  بازیکنانم بهترین‌های ایران هستند/ شرایط استقلال خوب است

این تولیدکننده نمونه ملی اظهارداشت: در بسیاری از حوزه های تولید به تناسب واحد آبی مورد استفاده در حوزه تولید ارزش بالایی ایجاد می شود که در این راستا محصولاتی چون زیتون و انگور ارزش بیشتری دارد.

77

وی افزود: توجه به زنجیره تولید، بازار و تامین مواد اولیه از دیگر چالش هایی است که توجه به آن می تواند به رونق تولید منجر شود.


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

این گلخانه دار دانش بنیان یادآورشد: اقتصاد آب و ایجاد ارزش افزوده بیشتر از این ماده حیاتی یک محور کلیدی در عرصه کشاورزی است واگر این موضوع جدی گرفته شود به بهره وری در تولید هم کمک خواهد شد.

777

 

بابایی بیان کرد: اتصال دانشگاه و تولید و بردن دانش کارشناسی به داخل مزرعه می تواند راهکار مناسبی در ارتقا دانش در کشاورزی و افزایش بهره وری و تولید باشد.

98

این کارآفرین دانش بنیان یادآورشد: نقش دانش در ارتقای تولید و افزایش راندمان محصول انکارناپذیر است و اگر بخواهیم شاهد جهش تولید باشیم و همچنان آیین سکرگزاری برگزار کنیم بایستی از دانش روز بخوبی در بخش کشاورزی استفاده کنیم.

بابایی اظهارداشت: در حوزه کشت گلخانه ای به ازای مصرف یک مترمکعب آب حدود 48 دلار ارزش افزوده ایجاد شده و شاهد تولید بهینه هستیم که لازم است کست گلخانه ای در استان توسعه یابد.

وی بیان کرد: کارشناسان کشور هلند چندی قبل در بازدید از دشت قزوین وقتی اطلاعات اقلیم را در اختیارشان قرار دادیم اذعان داشتند این منطقه بی نظیر است و می توان در آن انواع محصولات متنوع و با کیفیت را کاشت و تولید کرد و ما نیز باید قدردان این نعمت الهی باشیم و از آن استفاده بهینه کنیم.

بخوانید:  چالش‌های جامعه و صنایع به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی پیوند می‌خورد تا ایده‌ها به نیازها پاسخ دهد