تولید برق از هوا!


تولید برق از هوا!

منبع


در حالی که فناوری‌هایی مانند انرژی خورشیدی و بادی در حال افزایش هستند، آن‌ها با مسائل متناوب محدود می‌شوند – جایی که نمی‌توانند به طور مداوم یا بر اساس تقاضا برق تولید کنند. یک دستگاه تولید انرژی مبتنی بر آنزیم می‌تواند دقیقاً مانند یک ژنراتور برق به دلخواه روشن و خاموش شود.

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ پژوهشگران دانشگاه موناش استرالیا آنزیمی جدید پیدا کرده‌اند که می‌تواند از مقادیر اندکی هیدروژن موجود در هوا برای تولید انرژی استفاده کند. این می‌تواند به توسعه دستگاه‌هایی منجر شود که به معنای واقعی کلمه می‌توانند برق را از هوای رقیق تولید کنند.
این کشف اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا جهان به دنبال راه‌های نوآورانه‌ای برای دور شدن از سوخت‌های فسیلی و روی آوردن به سمت منابع غیر کربنی انرژی است.

پژوهشگران استرالیایی می‌گویند روشی کشف کرده‌اند که توسط آن می‌توان از آنزیمی خاص انرژی تولید کرد!


آیا این خبر مفید بود؟

پژوهشگران همچنین دریافتند که در شکل خالص شده آن، آنزیم بسیار پایدار است و می‌تواند در دمای شدید نیز زنده بماند. آزمایشگاه‌ها معمولا آنزیم‌ها را در دمای زیر صفر درجه فارنهایت (۲۰- درجه سانتیگراد) منجمد می‌کنند تا ثابت نگه دارند. پژوهشگران دریافتند که آنزیم Huc می‌تواند در دما‌های بالای ۱۷۶ درجه فارنهایت (۸۰ درجه سانتیگراد) نیز پایدار بماند و زمانی که هیدروژن در دسترس باشد، الکتریسیته تولید کند.

به نقل از آی ای، برای سال‌های متمادی، محققان می‌دانستند که باکتری‌هایی که در مناطق فقیر از مواد مغذی زندگی می‌کنند، به‌عنوان منبع انرژی از جو به هیدروژن نفوذ می‌کنند. این در محیط‌های شدید مانند خاک‌های قطب جنوب، دهانه‌های آتشفشانی و در اعماق اقیانوس‌ها مشاهده شده است. با این حال، مکانیسم دقیق چگونگی نفوذ آن‌ها به هیدروژن شناخته نشده بود.

بخوانید:  سیستان و بلوچستان نایب قهرمان مسابقات فوتسال ناشنوایان قهرمانی کشور شد