تولید محتوای فاخر آموزشی توسط جهاددانشگاهی

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث طرح ملی توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: جهاد دانشگاهی در عرصه های مختلف علمی جایگاه خود را کسب کرده است و در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی هم خیلی موفق عمل کرده و این طرح امسال به پایان می رسد؛ در حال حاضر در ۱۷ استان کشور شاهد خاتمه ایت طرح هستیم و تا پایان سال باید این طرح در ۳۱ استان کشور به پایان برسد.


به نقل از بازارکار نشست دوروزه  «دانش‌افزایی و راهبری طرح‌های ملی و اشتغال محور» در راستای ایفای نقش نهاد توسعه‌ای در حوزه اشتغال و کارآفرینی و با توجه به‌ضرورت اجرای طرح‌های ملی اشتغال محور در کشور و مشارکت فعال جهاددانشگاهی در اجرا و پیاده‌سازی این طرح‌ها و همچنین ضرورت همکاری جهاددانشگاهی با دستگاه‌های مختلف ازجمله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، وزارت ورزش و جوانان و همچنین همکاری با سایر سازمان و نهادهای فعال در حوزه اشتغال کشور، نشست توجیهی و آموزشی “دانش‌افزایی و راهبری طرح‌های ملی و اشتغال محور” با حضور ۱۳۰ نفر از معاونان آموزش و کارآفرینی و مدیران و کارشناسان حوزه اشتغال واحدهای جهاددانشگاهی سراسر کشور امروز و فردا ۲۵ و ۲۶ مهرماه جاری در مرکز تربیت مربی کرج برگزار می‌شود.

دکتر بیجندی معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی نیز در این نشست با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی در برنامه‌های مهارت و اشتغال حضور فعال دارد اظهار داشت: دیگر برنامه‌ای در این حوزه در استان‌ها اجرا نمی‌شود که این نهاد در آن حضور نداشته باشد.

وی یکی از شعار های اصلی دولت سیزدهم به ریاست دکتر رئیسی را توسعه اشتغال عنوان کرد و گفت: توسعه و ایجاد اشتغال اولویت اصلی دولت سیزدهم است و وزارت کار، دبیرخانه توسعه مشاغل خانگی با همکاری جهاد دانشگاهی این برنامه ها را دنبال می کنند.

دکتر بیجندی  با اشاره به اینکه همه فعالیت های جهاددانشگاهی برای کشور حائز اهمیت است خاطرنشان کرد: بحث اشتغال و بحث و آموزش و کارآفرینی در این میان از اهمیت بیشتر و ویژه تری برخوردار است چرا که دشمن در برنامه های خود از این شرایط سعی دارد استفاده کند. بنابراین بحث آموزش و کارآفرینی برای جهاد دانشگاهی و مجموعه حاکمیت کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از ظرفیت های جهاددانشگاهی در حوزه آموزش و کارآفرینی بیش از گذشته استفاده می کنیم

دکتر آزیتا همتیان با اشاره به اینکه دشمنان امروز نگاهشان به ایران قوی است و می خواهند ایران قوی را زمین بزنند اظهار داشت: این انقلاب توسط مردم و با رهبری معمار کبیر انقلاب در مسیر خود حرکت می کند و ما باید تلاش کنیم ایران قوی به فرمایش رهبر انقلاب محقق شود.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

وی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی به‌عنوان یکی از نهادهای مهم و مؤثر در حوزه آموزش است اظهار داشت: جهاددانشگاهی در حوزه آموزش و توسعه مهارت‌های کسب‌وکار سابقه، تجربه و مهارت‌های بسیار خوبی در کشور دارد و بسیاری از نهادها  و دستگاه‌های کشور از  این توانمندی‌های خوب این نهاد استفاده کرده و از آن بهره‌مند هستند.

بخوانید:  دیده شدن اتوبوس های بدون راننده در خیابان+ تصاویر

وی با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با مسئولان تصریح کرد: ایشان خطاب مسئوولان در پی اتفاقات اخیر گفتند که مبادا از این شرایط دشمن استفاده کند و مسئولان از وظایف اصلی خود غفلت نمایند.

دکتر دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی یک‌نهاد غیردولتی است گفت: این در حالی است که این نهاد غیردولتی کاملاً با حاکمیت همراه است و در کنار آن برای انجام مأموریت‌های مهم قرار دارد.

وی با ذکر این نکته که حضرت امام خمینی( ره ) بر سه اصل باور به خدا، باور به مردم و باور خود رسیده بودند تاکید کرد: همین باور موجب شده بود که امام خمینی ره دور اندیشی و آینده نگاری ویژه ای داشته باشند که دستور و فرمان ایشان برای تاسیس جهاد دانشگاهی نیز یکی از این موضوعات بسیار مهم است که طی دهه های گذشته و نیز در حال حاضر دستاوردهای این نهاد انقلابی را در کشور می بینیم.

وی افزود: منظور از تولید محتوای فاخر و نافع، تولید محتوای کاربردی، مؤثر و عملیاتی است که کاملاً با نیاز مردم مرتبط است. این آموزش‌ها هم برای کسانی که می‌خواهند وارد بازارکار شوند و هم برای کسانی که شاغل هستند می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

جهاددانشگاهی در برنامه‌های مهارت و اشتغال حضور فعال دارد

وی بر حضور فعال و پررنگ واحدهای جهاددانشگاهی سراسر کشور در امر آموزش و مهارت اشاره و تاکید کرد: این نهاد با همه دستگاه‌های حوزه مهارت و اشتغال همکاری و تعامل دارد و تلاش می‌کند در دولت سیزدهم که تاکید آن بر محور توسعه اشتغال است مأموریت‌ها و برنامه‌های خود را با همکاری دستگاه‌های مختلف عملیاتی و اجرایی نماید.

در این نشست علاوه بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی، سیاست‌ها و برنامه‌های جهاددانشگاهی در حوزه طرح‌های ملی آموزش و اشتغال تشریح و تجارب واحدهای سراسر کشور به اشتراک گذاشته می‌شود.

رئیس جهاددانشگاهی در این نشست با اشاره به اینکه این نهاد باید در حوزه آموزش و توسعه مهارت‌های کسب‌وکار، تولید محتوای فاخر و نافع را در دستور کار خود قرار دهد خاطرنشان کرد: داشتن شبکه و داشتن زیرساخت که بتواند به بازار نیز متصل شود می‌تواند یک زیست‌بوم و فضای مناسبی را برای آموزش و مهارت رقم بزند. بنابراین حرکت به‌سوی تولید محتوای مؤثر در حوزه آموزش و مهارت توسط جهاددانشگاهی بسیار اهمیت دارد.

رییس جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه به زیست‌بوم آموزشی جهاددانشگاهی به‌عنوان زیرساخت نگاه می‌کنیم تصریح کرد: قرار نیست که همه کارها را خودمان انجام دهیم ؛ باید با استفاده از ظرفیت‌ها « برند جهاددانشگاهی» را در کشور توسعه دهیم و ظرفیت‌های مردمی زیر برند جهاددانشگاهی توسعه پیداکرده و موجب توسعه و ارتقاء برند جهاددانشگاهی شوند.


آیا این خبر مفید بود؟

دکتر بیجندی با اشاره به اینکه باید بخش خصوصی را نیز در امر آموزش ها مشارکت بدهیم گفت: باید برای موفقیت از پوسته ها و قالب های سنتی خارج شویم و آموزش های عالی و علمی و کاربردی را را بر اساس نیاز جامعه و بازار کار طراحی و توسعه دهیم.

وی بر ریل گذاری جدید در حوزه آموزش تاکید کرد و گفت باید به سمت آموزش های با کیفیت حرکت کنیم.

بخوانید:  اوقات شرعی ارومیه در ۳ فروردین ۱۴۰۳

وی با اشاره به دستاوردها و ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در عرصه علوم انسانی  و هنر، صنعت و کشاورزی ، پزشکی و … گفت: باید همه این عرصه‌ها و توانمندی‌ها را در میدان عمل به هم گره بزنیم.

ریل گذاری جدید در حوزه آموزش جهاددانشگاهی

معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی همچنین در بخش دیگری از این نشست  گفت: تاکیدات جدید رئیس جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش و کارآفرینی که حاوی نکات و مطالب مهمی در زمینه رویکرد جدید به آموزش و کارآفرینی بود، مورد توجه جدی قرار می گیرد.

دکتر بیجندی همچنین از برنامه این معاونت برای توسعه طرح های آموزش و کارآفرینی با ماموریت ها و رویکردهای جدید خبر داد و اعلام کرد: این برنامه ها در هفت محور و با همکاری واحدهای جهاد دانشگاهی ۲۱ استان کشور برگزار می شود.

وی از حمایت مالی و معنوی این واحدها خبر داد و اعلام کرد: بودجه ای برای این منظور برای حمایت از واحدهای جهاد دانشگاهی در نظر گرفته شده است که بر اساس عملکرد واحدها به آن ها پرداخت می شود.

معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه ریاست جهاد دانشگاهی در نشست  بر چند اصل مهم مثل نافع بودن آموزش ها، شبکه سازی در امر آموزش، برند سازی و زیرساخت بودن آموزش ها تاکید کرد گفت: این نگاه دکتر دهقانی فیروزآبادی تازه است و باید سبک جدیدی از آموزش را در جهاددانشگاهی دنبال کنیم.

رئیس دبیرخانه ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور با تاکید بر اینکه روی جهاد دانشگاهی حساب ویژه ای باز کرده ایم تصریح کرد: خوشبختانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی ابتدا در نه استان و سپس در ۳۱ استان کشور با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی به اجرا در آمد که دستاوردهای خوبی به همراه داشت و ما همکاری های خوبی را با این نهاد در حوزه توسعه مهارت و اشتغال دنبال خواهیم کرد.

دکتر دهقانی فیروزآبادی آموزش و توسعه مهارت و کسب‌وکار را مصداق باقیات و صالحات یادکرد و گفت: هر حرکت مهارتی و آموزشی می‌تواند مصداق این باشد که هرکسی را که با آموزش و مهارت به هدف برسانیم انگار جامعه یا ملتی را زنده کرده‌ایم.

وی افزود: در بحث ایجاد اشتغال بخش خدمات نسبت به بخش های کشاورزی و صنعت عملکرد بیشتر و بهتری دارد و حدود یازده میلیون و هفتصد هزار نفر در بخش خدمات اشتغال دارند.

معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی با اشاره به فعالیت ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در طی چهار دهه گذشته گفت: دستاوردها و فعالیت های جهاد دانشگاهی در طی این چهار دهه موجب شده که همواره رهبر معظم انقلاب به این نهاد نگاه و توجه ویژه ای داشته باشند.

بخوانید:  تعطیلی همه فعالیت‌های فرهنگی و هنریِ گیلان تا ۶ خرداد ۱۴۰۳

وی در پایان با تشکر از برنامه‌ها و فعالیت‌های معاونت آموزشی جهاددانشگاهی ابراز امیدواری کرد که این برنامه‌های آموزشی و مهارتی به ارتقاء جایگاه این نهاد منجر و از افتخارآفرینان واقعی در این عرصه در کشور تبدیل شود.

دکتر دهقانی فیروزآبادی بر برنامه‌ریزی برای جوانان توسط جهاددانشگاهی تاکید کرد و گفت:  باید تلاش کنیم مثل بسیج که نهاد انقلابی و گسترده است تعداد اعضای جهاددانشگاهی از هفت هزار نفر به هفتاد هزار نفر افزایش یابد و مردم بتوانند از ظرفیت، تجربه و توان جهاددانشگاهی استفاده کنند و ظرفیت جهاد در عرصه علم، نوآوری و فناوری به گفتمان تبدیل شود و اگر دستاورد مادی هم این کار نداشته باشد قطعاً برند جهاد تقویت می‌شود و دستاوردهای بیشتری نصیب جهاد می‌شود.

دکتر دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه دو دهه پیش مدارک دانشگاهی برای ورود به بازارکار کافی بود گفت: در حال حاضر اینگونه نیست و مردم و بخش‌های مختلف حق انتخاب دارند و دیگر به مدرک دانشگاهی توجه نمی‌کنند و افراد توانمند و کارآمد را به کار می‌گیرند؛ بنابراین در سال پیش رو باید به توسعه آموزش‌ها و محتوای نافع و کارآمد توجه کنیم و آن را با جدیت دنبال کنیم.

انتهای پیام/

وی با تصریح اینکه رهبر انقلاب اسلامی بیش از هفتاد صفحه خطاب به جهاددانشگاهی فرمایشاتی دارند خاطرنشان کرد: در دیدار اخیر هم ما خود را بخشی از جامعه حاکمیت مورد خطاب رهبر انقلاب می دانیم و باید برای ماموریت ها و برنامه های مورد تاکید ایشان تلاش کنیم.

 دکتر آزیتا همتیان رئیس دبیرخانه ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور نیز در این نشست با تاکید بر اینکه از ظرفیت های جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش و کارآفرینی بیش از گذشته استفاده می کنیم یادآور شد جهاد دانشگاهی در حوزه مهارت و کارآفرینی بسیار خوب عمل کرده و باید از این تجارب و ظرفیت ها به نحو موثر و مطلوب استفاده کنیم.

رئیس دبیرخانه ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور با آمار خوب ایجاد اشتغال در کشور در سال جاری اشاره کرد و گفت: ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان دانشگاهی در سال جاری بیش از ۲۶ درصد بوده که نسبت به سال گذشته نه درصد بیشتر بوده است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و فناوری خبرگزاری برنا؛ دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی رئیس جهاددانشگاهی طی ارتباط برخط با نشست «دانش‌افزایی و راهبری طرح‌های ملی و اشتغال محور» که با حضور آزیتا همتیان رئیس دبیرخانه ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور، دکتر محمدصادق بیجندی معاون آموزش و کارآفرینی و مدیران و معاونان آموزش و کارآفرینی واحدهای جهاددانشگاهی برگزار شد با اشاره به اینکه بر اساس مدل مازلو یکی از نیازهای بشر بحث آموزش است گفت: بشر از ابتدای زندگی تا آخر عمر نیاز به آموزش دارد و همان‌گونه که بازار کسب‌وکار تعطیل‌بردار نیست، بازار آموزش هم تا قیام قیامت تعطیل‌بردار نیست.