تکذیب ادعای رسانه‌های اسرائیلی درباره آتش‌بس توسط مقام ارشد حماس

اسرائیل و آمریکا خواهان توافقی چندمرحله‌ای هستند که شامل وقفه‌های موقت در جنگ شود و طی آن، اسرای اسرائیلی آزاد شوند؛ اما حماس تاکید دارد که در هرگونه توافق باید آتش‌بس فراگیر و خروج کامل نیرو‌های اسرائیلی از نوار غزه و همچنین آزادی شمار زیادی از اسرای فلسطینی تضمین شود.

مذاکرات کنونی در پاریس برای دومین است که در این شهر با حضور رئیس سازمان سیا برگزار شده است.

پاریس در اواخر ماه گذشته میلادی نیز میزبان مذاکرات مشابهی بود. به دنبال مذاکرات پیشین در پاریس، نشستی دیگری نیز در سیزدهم ماه فوریه جاری در قاهره برگزار شد. مذاکرات در قاهره با خروج «دیوید بارنیع» رئیس موساد از مصر بدون پیشرفت قابل توجهی پایان یافت.

یک مقام ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، به ادعای رسانه‌های اسرائیلی درباره مذاکرات آتش‌بس در پاریس واکنش نشان داد و این ادعا‌ها را رد کرد. برخی رسانه‌های اسرائیلی روز گذشته به نقل از مقامات تل‌آویو مدعی شده بودند که مذاکرات آتش‌بس در پاریس به خوبی پیش می‌رود و در این باره ابراز خوشبینی کرده بودند.
 
هیأت‌های اسرائیل و همچنین مصر، قطر و آمریکا به عنوان میانجی در حال حاضر در پاریس -پایتخت فرانسه- حضور دارند و مذاکرات غیرمستقیمی برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه در فرانسه جریان دارد.
 
شبکه «الجزیره» به نقل از یک مقام ارشد حماس که اشاره‌ای نیز به نام او نشده است، ظهر امروز یکشنبه نوشت: «فضای خوشبینانه درباره نزدیک بودن به دستیابی یک توافق درباره تبادل [اسرا]بیانگر حقیقت نیست».
 
این مقام حماس گفت نتانیاهو از پاسخ به مهم‌ترین خواسته‌ها در خصوص توقف تجاوزات در غزه و خروج کامل از منطقه و بازگشت آوارگان فرار می‌کند. این مقام ارشد در عین حال اشاره کرد حماس برای پایان دادن به درد و رنج مردم فلسطین و توقف کشتار جمعی اهالی غزه به پیشهاد‌های میانجیگری واکنش مثبت نشان داده است.
 
او همچنین گفت که کشتار جمعی فلسطینیان در شمال نوار غزه روند مذاکرات را به خطر می‌اندازد.

بخوانید:  ۳۱ اردیبهشت ماه آخرین مهلت رفع تعهد ارزی سال ۱۴۰۱

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، یک مقام ارشد حماس در واکنش به ادعای اخیر رسانه‌های اسرائیلی در خصوص تبادل اسرا و برقراری آتش‌بس در نوار غزه این ادعا‌ها را تکذیب کرد و گفت نتانیاهو به دنبال توقف حملات به غزه نیست.

انتهای پیام/منبع