تکذیب ارسال پهپاد به روسیه در تماس تلفنی امیرعبداللهیان با وزیرخارجه اوکراین

وزیر امور خارجه تاکید کرد: به ایشان اطمینان دادم جمهوری اسلامی ایران کماکان به تلاش و مساعی جمیله خود در جهت پایان دادن به جنگ، و حل سیاسی بحران اوکراین ادامه می دهد و تهران آماده توسعه و گسترش همه جانبه روابط از جمله در عرصه های اقتصادی و کشاورزی با کی‌یف است. 

به گزارش خبرگزاری برنا، حسین تامیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود با اشاره به گفت و گوی تلفنی خود با وزیر خارجه اوکراین نوشت: در تماس تلفنی با آقای دمیتری کولبا وزیر امور‌خارجه اوکراین، در مورد روابط دوجانبه و برخی موضوعات منطقه ای و بین المللی از جمله بحران اوکراین گفت‌وگو و تبادل نظر کردیم. 

|

وی افزود: در این گفتگوی تلفنی به وزیر خارجه اوکراین گفتم موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران مخالفت با جنگ در سراسر جهان است و در خصوص سوریه ، یمن و افغانستان این موضع را قبلا بارها اعلام کرده ایم، در خصوص اوکراین نیز همانطور که از ابتدای بحران اعلام کرده ایم، موضع ما همین است و خواهان حل مسائل از طریق راه حل سیاسی هستیم. سیاست اِعمالی ما نیز منطبق بر همین اصل بوده و مخالف هر گونه اقدامی که منجر به ادامه و تشدید درگیری ها شود، هستیم. 

تکذیب ارسال پهپاد به روسیه در تماس تلفنی امیرعبداللهیان با وزیرخارجه اوکراین

امیرعبداللهیان ادامه داد: همچنین ضمن رد اتهامات بی پایه و اساس اخیر مشاور امنیت ملی آمریکا علیه کشورمان، مبنی بر ارسال پهپاد ایرانی به روسیه برای برای بکارگیری در جنگ علیه اوکراین، به آقای کولبا تاکید کردم طرح این گونه ادعاها هم زمان با سفر بایدن به سرزمین های فلسطین اشغالی، در راستای اهداف و اغراض سیاسی است. موضع اصولی و صریح جمهوری اسلامی در مخالفت با جنگ و حمایت از توقف جنگ، همانند رویکرد دوگانه برخی کشورهای غربی مبتنی بر استاندارد دوگانه نیست.