جایگاه فرهنگ و هنر نباید به‌واسطه برخی اتفاقات از دست برود


جایگاه فرهنگ و هنر نباید به‌واسطه برخی اتفاقات از دست برود

مرتضی فرهادنیا، کارگردان نمایش «آخرین نوار کراپ» باور دارد فرهنگ و هنر نباید جایگاهش را به‌واسطه برخی اتفاقاتی که در جامعه می‌افتد، از دست بدهد.

به گزارش گروه روی خط خبر  برنا؛ مرتضی فرهادنیا، کارگردان نمایش «آخرین نوار کراپ» که از ۲۷ آذرماه اجرای خود را در تماشاخانه سیمرغ آغاز کرده است، درباره شکل‌گیری این اثر نمایشی گفت: مراحل تمرین و آماده‌سازی این نمایش از چندین ماه قبل آغاز شده است چون در واقع «آخرین نوار کراپ» پروژه پایان کلاس هنرجویان بازیگری من است که در آن هنرجویان به قصد اجرا در کلاس‌ها حضور یافتند و این نمایش را به استاد راهنمایی بنده برای اجرای صحنه‌ای آماده کردند.

او افزود: امیدوارم در این روزها که بستری برای تبلیغ آثار وجود ندارد و هر تبلیغی ضدتبلیغ به حساب می‌آید، رسانه‌ها بیشتر هوای نمایش‌های روی صحنه را داشته باشند و حداقل افکار عمومی را نسبت به این مسئله آگاه کنند که قرار نیست فرهنگ و هنر جایگاهش را به‌واسطه برخی اتفاقاتی که در جامعه می‌افتد، از دست بدهد، چون معتقدم فرهنگ و هنر هر کشور می‌تواند در اشاعه هر آنچه در ذهن هرکس وجود دارد مؤثر باشد پس چرا باید این فرصت را از خودمان بگیریم.

این کارگردان تئاتر درباره رویکردی که در اجرا به نمایش‌نامه ساموئل بکت داشته است، بیان کرد: این نمایش‌نامه شناخته‌شده بکت مانند دیگر آثار او به شیوه ابزورد نوشته شده است و من برای اجرا، مجدداً متن را ترجمه کردم. در اجرا نیز تلاش شده کانسپت اصلی نمایش‌نامه را که از مکتب اگزیستانسیالیسم در هنر سرچشمه گرفته است، مورد توجه قرار دهیم و در همین راستا بازیگر را از یک نفر به سه نفر تغییر دادیم و نمایش را از روی کلام به آوا و حرکات بدنی گسترش دادیم.

فرهادنیا تصریح کرد: مخاطبانی که از قبل متن را خوانده باشند متوجه هستند که بن‌مایه اصلی متن بر اساس تکرار، روزمرگی و انسان مدرن بنا شده که ما نیز در اجرا به‌درستی روی این مؤلفه‌ها کار کردیم و به شکلی ارائه دادیم که بیننده با جان‌ودل آن را بفهمد و درک کند.

او در پایان درباره اجرای نمایش در شرایط این روزهای جامعه بیان کرد: باور دارم وقوع اتفاقات اجتماعی در کشور بهانه خوبی برای تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری مخصوصاً تئاتر نیست. خوشبختانه تا امروز نیز این نمایش نسبت به بقیه اجراهای روی صحنه به‌خوبی دیده شده و بازخوردهای مثبتی هم دریافت کرده است.

نمایش «آخرین نوار کراپ» به کارگردانی مرتضی فرهادنیا از یکشنبه بیست و هفتم آذرماه ساعت ۲۰ در تماشاخانه سیمرغ دهلوی به صحنه رفته است.

این نمایش که نوشته ساموئل بکت و به ترجمه کارگردان است، آخرین شب زندگی کراپ را در دخمه‌اش به تصویر آورده که با خودهای گوناگونش، آخرین نوارش را ضبط می‌کند.

پریسا مشرقی‌نیا، مهراد وظیفه، علی صابونچی بازیگران این نمایش هستند.

دیگر عوامل این اجرا عبارت‌اند از کارگردان و مترجم: مرتضی فرهادنیا، دستیار کارگردان: حسین صحرایی، مدیر صحنه: فردین راکی، منشی صحنه: نگین عبدالملکی.

منبع: مهر

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

منبع