جدال پنج تیم آسیایی در قهرمانی جهان

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

تیم ملی والیبال زنان چین که در سال 1956 نخستین حضور خود در رقابت‌های قهرمان جهان را تجربه کرد، در سال 2022 چهاردهمین حضور خود در این رقابت‌ها را تجربه خواهد کرد.

** نگاهی کوتاه به نمایندگان قاره آسیا  

تیم ملی والیبال زنان ژاپن از نظر حضور در بازی‌های المپیک با 13 دوره رکورد دار آسیاست، این تیم در سال 1964 نخستین حضور خود را المپیک تجربه کرد. زنان سامورایی دو مدال طلا و قهرمانی بازی‌های المپیک (1964 و 1976) را در گنجینه افتخارات خود دارند.

بهترین عنوان کسب شده تیم ملی والیبال زنان قزاقستان در چهار دوره قبلی این مسابقات جایگاه پانزدهمی سال 2014 است و در دوره قبل قزاق‌ها در رتبه آخر مسابقات (24) قرار گرفتند.

** ژاپن پرافتخارترین تیم حاضر در مسابقات

سه عنوان قهرمانی بازی‌های المپیک (1984 لس‌آنجلس، 2004 آتن و 2016 ریو) از مهمترین افتخارات این تیم در المپیک است.

بهترین عنوان کسب شده تیم ملی والیبال زنان تایلند در پنج دوره قبلی این مسابقات جایگاه سیزدهمی در سال‌های 1998، 2010 و 2018 این مسابقات است.


آیا این خبر مفید بود؟

 

روسیه با دو طلا و سه برنز در جایگاه پنجم افتخارآفرینان مسابقات والیبال قهرمانی زنان جهان قرار دارد و این کشور هم که در سال‌های 2006 و 2010 قهرمان جهان شد به دلیل تحولات و آغاز جنگ با اوکراین از حضور در این رقابت‌ها منع شد.

صربستان، ایتالیا و آمریکا دیگر قهرمانان این مسابقات در ادوار گذشته هستند که حداقل یک مدال طلا در گنجینه افتخارات خود دارند.

بخوانید:  دستگیری عاملان تهدید شهروندان در کوار دستگیر شد
گروه B: لهستان، ترکیه، جمهوری دومینیکن، کره‌جنوبی، تایلند و کرواسی

تیم‌های ژاپن (سه طلا، سه نقره و یک برنز)، کوبا (سه طلا و یک نقره) و چین (دو طلا، سه نقره و یک برنز) در رتبه‌های دوم تا چهارم این رده‌بندی قرار دارند و نماینده نخست قاره آسیا برای چهارمین مدال طلای خود به میدان می‌رود اما کسب این عنوان کار آسانی برای این تیم نخواهد بود.

تیم ملی والیبال زنان چین در سال 1984 برای نخستین بار در بازی‌های المپیک حضور یافت و از آن زمان تا کنون 9 بار تجربه حضور در این رویداد مهم ورزش جهان را دارد.

ژاپنی‌ها از سال 1960 تا 1978 در شش دوره متوالی بر روی سکوی قهرمانی و نایب قهرمانی این رقابت‌ها رفتند. تیم ملی والیبال زنان ژاپن سه قهرمانی سال‌های 1962، 1967 و 1974 و سه نایب قهرمانی در سال‌های 1960، 1970 و 1978 را در پرونده کاری خود دارد.

مدال برنز سال 2010، یک رتبه چهارمی، دو جایگاه ششمی، سه رتبه هفتمی، دو جایگاه هشتمی و یک رتبه سیزدهمی از دیگر دستاوردهای تیم ملی زنان ژاپن در 16 دوره حضور در مسابقات قهرمانی جهان است.

صربستان، ایتالیا، چین و هلند در رتبه‌های اول تا چهارم دوره قبل قرار گرفتند و هلندی‌ها در سال 2022 با امتیازی میزبانی به دنبال نخستین مدال خود در این رقابت‌ها هستند.

در مرحله بعدی 16 تیم برتر در دو گروه هشت تیمی شامل گروه‌های E (تیم‌های اول تا چهام گروه‌های A و D) و F (تیم‌های اول تا چهارم گروه‌های B و C ) از 12 تا 17 مهرماه به مصاف یکدیگر می‌روند. در مجموع در این مرحله 32 دیدار برگزار می‌شود و از هر گروه چهار تیم برتر به مرحله نخست حذفی صعود خواهند کرد.

بخوانید:  مفاخر زن ایران؛ موضوع دیوارنگاره میدان ولیعصر

انتهای پیام//

به گزارش خبرگزاری برنا؛ نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی زنان جهان با حضور 24 تیم از یکم تا بیست‌وسوم مهرماه سال 1401 به میزبانی دو کشور هلند و لهستان برگزار خواهد شد.

دو مقام قهرمانی در سال‌های 1982 و 1986، سه مدال نقره (1990، 1998 و 2014) و مقام سومی دوره قبل (2018) از جمله افتخارات این تیم در جهان محسوب می‌شود.

تیم ملی والیبال زنان ژاپن یکی از نمایندگان قاره آسیا در جام نوزدهم جهان است که در سال 1960 و در سومین دوره این رقابت‌ها نخستین حضور خود را در مسابقات قهرمانی جهان را با کسب مدال نقره تجربه کرد.

تیم ملی والیبال زنان کره‌جنوبی از سال 1967 تا کنون در 12 دوره مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرده است که دو مدال برنز 1967 و 1974 بهترین عملکرد این تیم در این مسابقات است. کره‌ای‌ها در دوره قبلی این مسابقات در جایگاه هفدهم قرار گرفتند.

تایلند دیگر نماینده قاره آسیا در مسابقات قهرمانی زنان جهان است که در سال 2022 ششمین حضور خود را در این رقابت‌ها تجربه می‌کند.

گروه‌بندی مرحله مقدماتی رقابت‌های والیبال قهرمانی زنان جهان به قرار زیر است:

گروه C: آمریکا، صربستان، آلمان، بلغارستان، کانادا و قزاقستان

تیم‌های ژاپن، چین، کره‌جنوبی، تایلند و قزاقستان به نمایندگی از قاره کهن آسیا در این مسابقات حضور دارند.

مرحله مقدماتی مسابقات والیبال قهرمانی زنان جهام از روز یکم جمعه یکم مهرماه با دیدار لهستان و کرواسی آغاز می‌شود و تا یکشنبه دهم مهرماه با 68 دیدار پیگیری خواهد شد. در پایان این مرحله از هر گروه چهار تیم برتر به مرحله بعدی صعود می‌کنند.

بخوانید:  آمار غیر رسمی صداوسیما؛ تعداد جان باختگان اغتشاشات به ۳۵ نفر افزایش یافت

 

گروه D: برزیل، چین، ژاپن، کلمبیا، آرژانتین و جمهوری چک

مراحل یک چهارم (19 مهر)، نیمه‌نهایی (20 و 21 مهر) و نهایی (23 مهر) این مسابقات نیز با هشت دیدار پیگیری خواهد شد تا در مجموع بعد از برگزاری 108 دیدار، تیم‌های اول تا سوم معرفی شوند.

قزاقستان پنجمین و آخرین نماینده قاره کهن آسیا در مسابقات قهرمانی زنان جهان است که در سال 2022 پنجمین حضور خود را در این رقابت‌ها تجربه می‌کند.

اتحاد جماهیر شوروی با پنج مدال طلا، دو نایب قهرمانی و یک مقام سومی پرافتخارترین کشور این رقابت‌ها است که در حال حاضر کشوری با این نام نداریم.

گروه A: هلند، ایتالیا، بلژیک، پرتوریکو، کامرون و کنیا