جریمه 18 میلیارد دلاری در انتظار پاکستان در صورت عدم تکمیل خط لوله گاز با ایران

پاکستان سال گذشته با خاموشی‌های گسترده‌ای در بحبوحه افزایش قیمت جهانی گاز طبیعی مایع و بالا رفتن رقابت خریداران اروپایی که می‌توانستند پول بیشتری برای آن بپردازند مواجه بود. کشورهای فقیری مانند پاکستان در سرما و تاریکی بسر می‌بردند.


آیا این خبر مفید بود؟


ایران سهم خود از ساخت این خط لوله را تکمیل کرده و پاکستان باید تا 2024 بخشی را که از قلمروی آن می‌گذرد، تکمیل کند و اگر موفق به این کار نشود، 18 میلیارد دلار غرامت به ایران می‌پردازد.


تحریم‌های آمریکا علیه ایران و فشار واشنگتن بر اسلام‌آباد یکی از دلایل اصلی تأخیر در تکمیل این خط لوله اعلام شده‌است. گازی که قرار است پاکستان از طریق این خط لوله از ایران وارد کند، برای امنیت انرژی این کشور ضروری است که باید انگیزه کافی برای تکمیل این پروژه باشد، اما به‌نظر می‌رسد این‌گونه نبوده است.

نور اعلم خان، رئیس این کمیته گفت:« اگر آمریکا اجرای این پروژه خط لوله گاز توسط ایران و پاکستان را تأیید نمی‌کند، باید جریمه آن را بپردازد. آمریکا باید استانداردهای دوگانه را کنار بگذارد. آمریکا با هند برای تأمین نیازهای انرژی آن مماشات می‌کند اما پاکستان را به‌همین دلیل مجازات می‌کند».

وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد این مشکلات را با شرکای مربوط به این پروژه یعنی ایران و آمریکا مطرح می‌کند. این اظهارات باعث عکس‌العمل رئیس کمیته حساب‌های عمومی در پاکستان شد که ناظر تمام وزرا و آژانس‌های دولتی در این کشور است.

بخوانید:  24 مددجو، عید فطر را در کنار خانواده خود خواهند بود

منبع

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف