جزییاتی کامل از نخستین مراسم عزاداری امام حسین(ع) +منابع

1- تاریخ طبری، ج‌4، ص‌353.

منبع:

پس از ورود کاروان اسراء به شام و خطابه خوانی امام سجاد(ع) در شام، یزید به اهل بیت امام حسین اجازه داد که عزاداری کنند و اهل ‌بیت ‌به مدت سه روز به طور رسمی در شام عزاداری کردند. (1) در پی آن خطابه و این عزاداری‌ها، انقلاب بزرگ فکری در شام پدید آمد و اکثر قریب به اتفاق مردم نسبت ‌به دستگاه حاکمه بدبین شدند.

در محرم سال 252 – معزالدوله دیلمی دستور داد که مغازه‌‌ها بسته و تعطیل عمومی اعلام گردد و مردم عزاداری کنند و مردم با حالت عزا و ماتم در خیابان‌ها حرکت کردند. (4) اینگونه بود که عزای عمومی در میان شیعیان به صورت یک سنت در آمد. در این دوره، اشعار در قالب قصیده سروده می‌‌شد. ستم‌های بنی‌‌امیه و بنی‌‌عباس در آن ذکر و مقام و منزلت اهل بیت علیه السلام ‌بیان می‌‌گردید. مردم در عزاداری‌ها و شعراء در قصیده‌‌ها بیشترین توجه را به ولایت اهل بیت علیه السلام داشتند. و کتب مقتل در این زمان تالیف گردید.

عزاداری در زمان بنی عباس و مغول

 منبع

4- کامل، ج‌8، ص‌549

2- ثورة الحسین فی الوجدان الشعبی، ص‌265.

پس از انقراض سلسله بنی‌‌عباس در بغداد و سلطه مغول‌ها بر بخش عظیمی از کشورهای اسلامی شکل و محتوای روضه به تدریج تغییر یافت. این تغییر شاید بدان جهت‌ بود که سلاطین بنی‌‌عباس خود را خلیفه پیامبر می‌‌دانستند و مدعی حکومت‌ بر مسلمین از جانب اسلام بودند و اطاعت ‌خود را بر مردم واجب شرعی می‌‌دانستند. مذاهب اهل سنت را، مذهب رسمی و قانونی و شرعی دانسته و از آن‌ها به طور کامل حمایت می‌‌کردند. پیروی از مذهب شیعه ممنوع و در ادارات دولتی و مراجع قضایی رسمی نبود.

بخوانید:  پایان نکبت و روز آزادی فلسطین نزدیک است

پس از شهادت امام حسین(ع) ائمه خود اقامه عزاداری می‌‌کردند و شیعیان را به اقامه عزا و گریه و عزاداری تشویق می‌نمودند.

نگاهی به عزاداری امام حسین(ع) در تاریخ

در مقابل این اندیشه، اندیشه تشیع بود که حکومت را حق اختصاصی و الهی ائمه می‌‌دانستند شرایط و اندیشه‌‌های بسیار والا برای حاکم اسلامی قایل بودند. براساس این دو اندیشه به طور طبیعی درگیری بین تشیع و حکومت پدید آمد. در مراسم عزاداری این اختلاف نظر و جهت‌‌گیری سیاسی مطرح می‌‌شد و قطعا حکومت‌ها از برگزاری مراسم وحشت داشتند. از این رو مراسم روضه از سیاست جدا نبود.

عزاداری در دوران اخیر

در دوران‌ اخیر عزاداری از نظر کمیت و کیفیت رشد کرده، در سالگرد رحلت پیامبر(ص) و امامان معصوم و حضرت زهرا علیهم السلام و…. مراسم عزاداری بر پا می‌‌شود که از جمله مشخصات مراسم عزاداری دوران جدید می‌توان به دقت تاریخی، تاریخ تحلیلی، بیان اهداف امام حسین(ع)، توام شدن روضه با سیاست و تشکیل هیات‌های عزاداری اشاره کرد.

عزاداری برای امام حسین(ع) و شهدای کربلا، نخست در ایام محرم و ایام زیارتی امام حسین(ع) در کربلا و جاهای دیگر برگزار می‌‌شد چون پانزدهم شعبان، روزعرفه، شب عید فطر و اول ماه رجب و غیره. (3) اما از آغاز قرن سوم عزاداری وضعیت دیگری یافت که در تحقیق حاضر به تبیین آن می‌‌پردازیم.

بدون شک قیام امام حسین(ع) و شهادت ایشان تلاش‌های برادر، پدر و جدش را در گذشته بارور و زمینه تلاش برای آیندگان را فراهم ساخت و سنت عزاداری عاشورا زمینه پاسداری از اندیشه شیعه را در آینده فراهم کرد به طوری که نوحه خوانی و عزاداری را هیچ کسی نمی‌‌تواند منع کند و در سایه و پوشش عزاداری می‌‌توان مفهوم عترت و اهداف امام حسین(ع) را تشریح کرد.

بخوانید:  بهترین زمان برای کاشت ابرو چه زمانی است؟

به گزارش برنا؛ مراسم عزاداری امام حسین(ع) نخستین بار در روز یازدهم محرم سال 61 هجری در کنار اجساد مطهر شهیدان توسط اهل بیت‌ علیه السلام برگزار شد.

در قرن سوم و چهارم و پنجم و همزمان با تشکیل دولت‌های آل‌‌بویه در عراق و حمدانیون در سوریه و فاطمیون در مصر مذهب شیعه گسترش یافت و مراسم عزاداری توسعه یافت و در بسیاری از شهرها روز عاشورا عزا و تعطیل عمومی اعلام شد.

عزاداری بعدی در مدینه برپا شد. پس از ورود اهل بیت به مدینه عزای عمومی بر پا شد و تمامی مردم مدینه ناله و ضجه کردند. پس از آن حلقه‌‌های عزاداری توسط اشخاص و افراد سرشناس بر پا شد. از جمله کسانی که در مدینه‌ مجلس‌ عزاداری بر پا کرد، حضرت زینب سلام الله علیها بود. این عزاداری مدینه را در آستانه انفجار و حرکت عمومی قرار داد و عمر بن سعد جریان را به یزید گزارش داد و اعلام کرد که ” تحقیقا وجود زینب کبری(س) در مدینه اندیشه‌‌ها را تحریک می‌‌کند، زیرا او سخنور دانا و باهوش است. خود و کسانی که با او همراهی می‌‌کنند، در نظر دارند برای خونخواهی حسین قیام کنند.” (2) تا این که حضرت زینب به شام یا مصر تبعید و رحلت فرمود.

3- همان.

پس از آن هنگام ورود کاروان اسیران به کوفه، امام زین‌‌العابدین و حضرت زینب و ام‌ کلثوم علیهم السلام برای مردم کوفه که برای تماشا آمده بودند، سخنرانی کردند. در پی این سخنرانی‌ها صدای ضجه و گریه از خانه‌‌ها و مردم کوفه بلند شد. که به نوعی عزاداری برای شهدا و افشاگری امویان بود.

بخوانید:  ۸ راهکار ساده برای افزایش فعالیت بدنی