جزییات تخلف خودروسازان در واگذاری های غیرقانونی/ سالجاری ۶۰ هیأت تجاری آفریقایی و ۳۰ هیات روسی به ایران آمده‌اند

فاطمی امین در ادامه در مورد روابط تجاری و اقتصادی ایران و چین، اظهار کرد: چین یک اقتصاد بسیار بزرگ دارد و ۶۳۰۰ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی این کشور است و در انواع و اقسام رشته‌های صنعتی ورود کرده است. بنابراین همکاری با چین برای پر کردن خلاءهای ما بسیار مهم است.

فاطمی امین در ادامه گفت: در ۱۰ سال گذشته تولید رشد جدی نداشته است؛ یعنی درآمدهای مردم به صورت قابل توجه افزایش نیافته و از آن طرف هزینه‌ها و تورم بالا رفته است. قدرت خرید متناسب با درآمد بالا نرفته است. خانوارها به لحاظ درآمد و هزینه دچار مشکل شده پس قدرت خرید پایین آمده و کالاهای تولیدی خریدار ندارند و این موضوع تبدیل به دام شده است.

وی در مورد اینکه مزیت این ماجرا برای ایران در چیست، گفت که فرصت مزیتی در این است که ما با چین دشمن مشترک داریم.

وی افزود: در صادرات به ترکیه شاهد رشد ۴۶ درصدی ارزش و افزایش ۷ درصدی وزن بوده‌ایم.

فاطمی امین گفت: به هر طریق انتقال پول با تهاتر و روش‌های دیگر انجام می‌شود و تقریبا تحریم‌ها را شکست داده‌ایم البته تحریم‌ها کار را سخت کرده اما در میان مدت به نفع ما خواهد بود.

وی افزود: هم اکنون  ۳۰۰ میلیون قطعه خودرو و ۱۸ میلیون لوازم خانگی کد رهگیری دارند. کد رهگیری اصالت کالا را مشخص می‌کند که ۳ مرحله برای اجرای آن پیش بینی کردیم.

فاطمی امین همچنین اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون ۶۰ هیأت تجاری از آفریقا به ایران آمده‌اند، آفریقا برای ما مزیت بسیاری دارد زیرا بکر است. همچنین ۳۰ هیأت از روسیه به ایران آمدند.

وزیر صمت گفت: کارکرد سوم صادرات، ایجاد بازار برای تولید داخل است و در واقع صادرات، لوکوموتیو ساخت داخل خواهد شد. اگر برای تولیدکنندگان ایرانی بازاری فراهم کنیم، تولید رشد می‌کند، اشتغال و درآمد ایجاد می‌شود و بعد تقاضای خرید ایجاد خواهد شد و رکودی که ۱۰ سال درگیر آن بوده‌ایم از بین خواهد رفت.

وی تصریح کرد: زمانی می‌توانیم اقتدار داشته باشیم که کالاهایی صادر کنیم که کشورهای کمتری آن را صادر می‌کنند. سال گذشته ۷۰ درصدی صادرات ما به روسیه  محصولات کشاورزی بوده اما امسال ۶۰ درصد صادرات ما کالاهای صنعتی است. در روسیه کاتالیست‌های ایرانی، داروی ضد سرطان، قطعات خودرو و توربین‌های ایرانی می‌بینید.

فاطمی امین افزود: بنابراین رئیس جمهور در این باره تذکر ویژه داده اند و ما هم بررسی کرده ایم و گزارش در حال نهایی شدن است.

وزیر صمت با بیان اینکه بنابراین صادرات در حال رشد است، گفت: در نیمه نخست امسال بخش صنعت ۴.۹ درصد رشد و سرمایه گذاری در ماشین آلات ۱۵ درصد رشد داشت.

وزیر صمت تصریح کرد: به عنوان نمونه سال گذشته ۷۰ درصد صادرات به کشور روسیه محصولات کشاورزی و امسال ۶۰ درصد صادرات به این کشور صنعتی شامل دارو، قطعات خودرو، توربین‌های گازی و… بوده است. بنابراین صرفاً صادرات بالای ۵۰ میلیارد دلار نشده بلکه ریل صادرات در حال تغییر است.

بخوانید:  افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی

فاطمی امین ادامه داد: این کار را از مهر ماه آغاز کردیم و ابلاغیه نهایی آن یکشنبه از سوی معاون اول ابلاغ شده است و اجرای آن زمان حدود ۵ ماهه می‌خواهد که امیدواریم به زودی تکمیل شود.

وی ادامه داد: هم اکنون برای ۷۰۰ قلم کالا تخفیف داریم که منجر به رشد ۵۲ درصدی صادرات به ارمنستان شده است وقتی این ۷۰۰ قلم تبدیل به ۷ هزار قلم با سود بازرگانی صفر شود قطعاً رقم رشد صادرات به صورت محسوس افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: سال آینده نتایج این اتفاقات یعنی پیوستن به اتحادیه اوراسیا، سازمان‌شانگهای، برقراری تجارت‌های ترجیحی و… را خواهیم دید.

وزیر صمت افزود: نکته دوم اینکه چینی‌ها برای خود جایگاه مستقلی قائل هستند و بر تمدن چینی تاکید دارند؛ نه تنها دنباله روی آمریکا و اروپا نیستند بلکه می‌خواهند تا سال آینده تمدن چین را در دنیا معرفی کنند.

وی افزود: خودروهایی که خارج از ضابطه عرضه شدند، خودروهایی بودند که طبق قرارداد بسته شده با آن شرکت خودروساز به کارکنان آن سازمان تحویل شده است و نه خود سازمان. پول خودروها پرداخت شده است اما از آنجا که این کار خارج از ضابطه انجام شده قطعاً کار قابل پیگیری است.

وی به مزایای صادرات اشاره کرد و افزود: کارکرد حداقلی صادرات تأمین ارز برای نیازهای کشور و کارکرد حداکثری اقتدار بین المللی است. پس باید به سمت تولید و صادرات محصولات پیچیده برویم.

وزیر صمت افزود: همچنین تجارت ترجیحی با پاکستان آغاز و توافقات برای تجارت ترجیحی با اندونزی نیز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در معدن خام فروشی نداریم، افزود: ۶۰۰ میلیون تن مواد معدنی برداشت می‌کنیم و ۱.۷ درصد را صادر می‌کنیم و بیش از اینکه خام فروشی کنیم واردات داریم. البته در حوزه شمش صادرات داریم که نباید داشته باشیم.

وزیر صمت به اتحادیه اوراسیا اشاره کرد و گفت: بر اساس توافق با اوراسیا برای ۷ هزار قلم کالا سود بازرگانی صفر می‌شود و هم اکنون توافقات در سطح دولت‌ها و مجالس است.

به گزارش خبرگزاری برنا، سید رضا فاطمی‌امین در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: بیش از ۲۰ درصد رشد داشته که نشان دهنده حرکت کشور در بخش صادرات است.


آیا این خبر مفید بود؟

فاطمی امین با اشاره به سفر به چین نیز اظهار کرد: در سفر اخیر به چین حوزه‌های معدنی به ویژه مس را پیگیری کردیم؛ به عنوان نمونه در نظر داریم در حوزه مس از ۲۸۰ هزار تن به یک میلیون تن برسیم که ۱۵ میلیارد دلار ارزش این پروژه است که نیاز به سرمایه و ماشین آلات دارد که از ظرفیت چین استفاده می‌کنیم.

بخوانید:  اوقات شرعی کرج در ۱۴ فروردین ۱۴۰۲

وی ادامه داد: نام این خودروساز را ذکر نمی‌کنم زیرا فعلاً در حال بررسی هستیم اما مسجل شده که این کار صورت گرفته و لذا برخی از سازمان‌ها برای گرفتن خودرو برای کارکنان خود از این شرکت، قراردادی با این شرکت منعقد کرده اند و از این شرکت نیز برای کارکنان خودرو گرفته‌اند.

وی افزود: واردات مواد اولیه و واسطه‌ای ۱۶ درصد و واردات کالای سرمایه‌ای ۵۱ درصد افزایش یافته است و از سویی دیگر در واردات کالای مصرفی ۸ درصد کاهش ارزشی داشته‌ایم. پس رشد واردات در جایی بود که به تولید منجر شده است.

انتهای پیام/ 

وی افزود: ما مشکلات در بخش تورم و معیشت را قبول داریم اما اتفاقات خوبی در اقتصاد در حال رخ دادن است. سرمایه گذاری در حوزه ماشین آلات امید به آینده را نشان می‌دهد.

فاطمی امین با اشاره به صادرات و تجارت خارجی گفت: پیش بینی می‌شد که امسال ۵۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشیم که رقم صادرات بیشتر از این برآورد، خواهد شد. صادرات نسبت به پارسال ۱۷.۷ درصد رشد ارزشی و واردات ۱۶.۹ درصد رشد ارزشی داشته که البته از نظر وزنی کاهش یافته است.

وزیر صمت ادامه داد: نخست اینکه تولید داخل و کالاهای وارداتی باید کد رهگیری داشته باشند. گام دوم همکاری اصناف است که از اوایل تابستان اجرایی شده است و در مرحله سوم سامانه شفافیت فروشگاهی را طراحی کردیم که در آن بارکد کالا مشخص می‌شود و کار کاملا الکترونیکی خواهد شد.

وی به مشکلات انتقال پول اشاره کرد و گفت: با تهاتر و سایر روش‌ها تقریباً این مشکل را حل کرده و هر کالایی بخواهیم صادر و وارد می‌کنیم. البته تحریم‌ها در کوتاه مدت فشار ایجاد کرده است اما در بلندمدت خوداتکایی را افزایش می‌دهد.

فاطمی امین گفت: بیش از ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در بخش صنعت مشغول به کار هستند که آمار مثبت و بی نظیری است.

فاطمی امین یادآور شد: تفاهم نامه‌ها و قراردادهایی که در این سفر امضا شد بین شرکت‌های خصوصی دو کشور بود و ما ناظر بودیم. در واقع بخش خصوصی و شرکت‌های خصوصی در این سفر نقش ایفا کردند زیرا در صورت برقراری ارتباط بین کسب و کارهای ایرانی و خارجی می‌توان به پایدار بودن این ارتباط اطمینان داشت. برای تعمیق روابط سیاسی باید روابط اقتصادی را پایدار کرد.

فاطمی امین در ادامه گفت: صندوق ضمانت صادرات ما در یک سال با ۱۲ کشور قرارداد بسته که می‌تواند تا حدی خلأ ال سی و ضمانت نامه‌ها را پر کند.

وزیر صمت درباره تخلف خودروسازان در واگذاری خارج از نوبت خودرو به دستگاه‌های دولتی، اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت بسیار وسیع است و حدود ۳۰ درصد از تولید کشور در این بخش انجام می‌شود و خودرو یکی از بخش‌های مرتبط به این وزارتخانه است لذا وقتی فقط در مورد خودرو صحبت می‌کنیم، حق بقیه صنایع ضایع می‌شود.

بخوانید:  رهاسازی چند گونه پرنده در پارک ملی لار

وی گفت: هم اکنون در ۱۷ کشور رایزن بازرگانی داریم در حالی که این عدد در دولت قبلی ۵ بازرگان بود. همچنین برای ۳۰ مرکز تجاری مجوز داده‌ایم که ۱۸ مرکز تجاری راه اندازی شده است. در ۵۰ کشور دنیا نیز نمایشگاه برگزار کردیم.

وزیر صمت در ادامه به موضوع خام فروشی در حوزه معدن اشاره کرد و در این باره افزود: اکنون تقریبا خام فروشی نداریم. ۶۰۰ میلیون تن ماده معدنی برداشت می‌کنیم و تنها ۱.۷ درصد از مواد معدنی را به صورت خام صادر می‌کنیم و در عوض کلی مواد خام هم وارد کشور می‌شود اما شمش مس و فولاد صادر می‌کنیم که آن هم باید تبدیل به ورق و سپس صادر شود.

فاطمی امین همچنین درباره طرح شناسه کالا نیز گفت: با دو معضل کالاهای تقلبی و قاچاق در بازار مواجه بودیم که اجرای طرح شناسه کالا این مشکلات را تا حد زیادی کاهش داده است.

وی افزود: برای حمایت از این بخش، صندوق ضمانت صادرات را داشتیم، همچنین با ۱۲ کشور قرارداد بسته شده تا  اعتبار اسنادی گشایش یابد. بین بانک‌های ایرانی و روسی ارتباط برقرار شده است.

وزیر صمت افزود: رئیس جمهور در اسفند سال گذشته تاکید داشتند که در واگذاری خودرو ضوابطی رعایت شود که رانت نباشد و اگر خودروهایی قرعه کشی می‌شوند، خارج از قرعه کشی اتفاقی نیفتد، اما متأسفانه چندین سازمان با چندین خودروساز و البته با یکی از خودروسازها بیشتر (ایران خودرو و سایپا نیستند) در این باره مواردی داشته‌اند.

فاطمی امین ادامه داد: صادرات به چند دلیل برای ما اهمیت دارد. کارکرد نخست صادرات، تامین ارز برای رفع نیازهای وارداتی کشور و کارکرد حداکثری صادرات، اقتدار بین المللی است.

وزیر صمت با اشاره به اینکه در حوزه فولاد و خودرو نیز با چینی‌ها برنامه داریم، گفت: مثلاً قرارداد لوکوموتیو امضا شد که ۲۰ عدد به صورت کامل وارد می‌شود و مابقی در داخل تولید خواهد شد.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

وی افزود: در مدت اجرای این طرح کاهش قاچاق را داشته‌ایم و به ویژه در حوزه  قطعه سازی، فروش قطعه سازان رسمی بیشتر شده است.

وزیر صمت تصریح کرد: تولید ماشین آلات راهسازی و صنعتی امسال ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. تاکید اصلی ما در تعاملات خارجی واردات صرف نیست بلکه تعمیق تولید داخل است.

وی افزود: پس کارکرد سوم صادرات، فراهم کردن بازار برای کالاهای ایرانی است که در این صورت تولید تقویت شده و اشتغال رونق می‌گیرد و به آن تناسب قدرت خرید بالا می‌رود و از این دام خارج می‌شویم.

فاطمی امین گفت: خودروهایی که باید در قالب قرعه کشی عرضه شود نباید از این روند عرضه خارج شود.