جشن امضای کتاب فخرآوران کازرون در شیراز برگزار شد

وی با ارزشمند شمردن کتاب فخرآوران کازرون، افزود: از این کتاب‌ها می‌توان درزمینهٔ گردشگری ادبی، بهره گرفت.

این شاعر «تذکره‌های مرآت الفصاحه، شعاعیه، هزار مزار و …» از مهم‌ترین نمونه‌های تذکره‌نویسی دانست که جای خالی آن در نیم قرن اخیر به‌شدت احساس می‌شود.

وی با تمجید از حسن امداد در تألیف کتاب انجمن‌های ادبی شیراز گفت: این پژوهشگر، در خلال معرفی انجمن‌های ادبی شیراز از حدود 4 قرن پیش تا دهه هفتاد به‌نوعی به تذکره‌نویسی شاعران هم پرداخته است که پس از آن به‌صورت دقیق و متمرکز تذکره دیگری منتشر نشده است.

وی فخرآوران کازرون را کتابی به سبک تذکره‌نویسی و بر پایه حروف الفبا دانست و افزود: او در کتاب‌های دیگرش همچون سال‌ها سکوت، بسامد زمانی و عشق زمینی را می‌توان از ویژگی‌های شعر فخرآور دانست.

سید محمدعلی آل‌مجتبی، شاعر نام‌آشنای کازرونی نیز در این آیین با اشاره به نقدهایی که پس از رونمایی این کتاب در کازرون، بر روی آن انجام شد، گفت: برخی نقدها منصفانه و برخی دیگر از سر کینه‌توزی و حسادت است؛ وگرنه چرا کسی که از ادبیات، الف آن را هم نمی‌داند و زمینه دانش و خوانش‌اش در چیز دیگری است، باید با در حوزه نقد ادبی دست به قلم ببرد؟

آل‌مجتبی افزود: فخرآور در این کتاب بر آن شده است تا بیشینه کسانی را که از کازرون برآمده‌اند و دستی بر شعر دارند، گردآوری کند و از این رو همه را در کنار هم آورده است.

دهقان ادامه داد: نادر فخر آور تلاش و مشقت 5 ساله‌ای در تألیف تذکره شاعران معاصر کازرون متحمل شده است اما بااین‌حال پرداختن به جریان‌های شعری این شهرستان ادب خیز و همچنین انجمن‌های ادبی آن کمتر مورد توجه قرار گرفته که امیدواریم در ویراست‌های بعدی کتاب این موارد نیز بر غنای کتاب بیفزاید.

بخوانید:  حداقل حقوق سربازان چقدر است؟

انتهای پیام

جشن امضای کتاب فخرآوران کازرون در شیراز برگزار شد

جشن امضای کتاب فخرآوران کازرون، کاری از دکتر نادر فخرآور که در سبک تذکره‌نویسی به معرفی شاعران کازرونی معاصر پرداخته است، توسط انجمن اهل قلم فارس در سالن غزل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، برگزار شد.

محمودرضا برامکه، شاعر و منتقد ادبی هم در این آیین هنر را بخش خداگونگی انسان دانست و گفت: هنگامی‌که از فرهنگ یک کشور سخن می‌گوییم، باید بدانیم که خود از خرده‌فرهنگ‌هایی دیگر برآمده است.

حسن دهقان، دبیر انجمن اهل قلم استان فارس نیز گفت: تذکره‌نویسی از کارهای بسیار سختی است که از آغاز دوره پهلوی تاکنون، کمتر بدان پرداخته شده این در حالی است که تذکره‌های متعددی در دوران قاجار به معرفی شاعران و سخنوران فارس و شیراز پرداخته‌اند.

منبع