جهان معاصر بیش‌ از همیشه به اندیشه سعدی نیاز دارد

ای که پنجاه رفت و در خوابی مگر این پنج روز دریابی/ عمر برف است و آفتاب تموز اندکی ماند و خواجه غرّه هنوز

متن پیام محمدمهدی اسماعیلی به شرح زیر است:

روزها می گذرد و ما هم در همان سنی قرار گرفتیم که سعدی بزرگ در پنجاه سالگی شروع به تصنیف گلستان کرده است و امیدوارم انشاالله امسال که سال بسیار خوبی را شروع کردیم؛ جهان اسلام، مردم عزیز ایران، مستضعفان و آزادگان جهان بتوانند با استفاده از توصیه های بزرگانی مثل سعدی که صدها سال قبل ایراد کردند ولی همچنان امروز هم نیاز جامعه بشری است جامه عمل بپوشانند.

انتهای پیام/منبع

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت اول اردیبهشت همزمان با روز سعدی، پیامی تصویری منتشر کرد.

الحمدالله طرح‌های بسیار خوبی را در شیراز چه به لحاظ مجتمع‌های فرهنگی هنری و چه به لحاظ کتابخانه‌ها شروع کردیم؛ مجموعه های فرهنگی بسیار خوبی که به زودی بخش مهمی از آنها را تقدیم مردم عزیز شیراز خواهیم کرد.

به واسطه این صوت و تصویر محضر اهالی فضل و هنر شیراز ارادت خودم را به سعدی و اهالی شیراز نشان می‌دهم و امیدوار هستم در یک فرصت کوتاه در کمترین زمان بتوانم در این ماه و شهر زیبا حضور بهم برسانیم، انشاالله.

بنده همان به که ز تقصیر خویش عذر به درگاه خدای آورد/ ورنه سزاوار خداوندی‌اش کس نتواند که به جای آورد

«بسم الله الرحمن الرحیم

فرزندان ملت ایران باید با استفاده از الگوهای بزرگی از عرفا و حکمای خودشان مثل «شیخ اجل» این اندیشه‌های والا را جهانی کنند، جهان را به زیستن در این زیست بوم عادت دهند و انشاالله روزهای بسیار خوبی را برای انسانها و جامعه انسانی رقم بزنند.

بخوانید:  تداوم حضور نماینده البرز در لیگ برتر ووشو بانوان

در این ماه اردوی بهشت در شیراز زیبا برپاست و هر گوینده، شنونده و بیننده‌ای را مسحور زیبایی خودش می‌کند.

بسیار دوست داشتم در چنین روز فرخنده‌ای که آغاز تصنیف گلستان و به نام سعدی عزیز نام گذاری شده است در بین مردم خونگرم، مهماندوست و اهل فرهنگ و هنر شیراز باشم.

اول اردیبهشت ماه جلالی بلبل گوینده بر منابر قضبان

انشاالله شیراز و شیرازی‌ها و ایران و ایرانی‌ها در پناه الطاف خداوند متعال باشند.

اول اردیبهشت ماه به نام سعدی بزرگ نامگذاری شده است؛ من از روزی که در سالهای آموزش دبیرستان «دیباچه گلستان» را خواندم و با اشتیاق در سریع‌ترین زمان حفظ کردم، خیلی دوست داشتم اول اردیبهشت ماه شیراز را درک کنم.

والسلام و علیم و رحمت الله»

بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

منت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت، هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون برآید مفرح ذات،  پس در هر نفسی دو نعمت موجود و بر هر نعمتی شکری واجب،
از دست و زبان که برآید
کز عهده شکرش به درآید

جهان معاصر بیش‌ از همیشه به سعدی و اندیشه‌های حکمی، عرفانی و اخلاقی او نیاز دارد و امروز جهان در برابر خودش ظلم وحشیانه‌ای را می بیند که ستمگران صهیونسیت هر روز، هر ساعت و هر دقیقه مرتکب آن می شوند؛ زنان و کودکان بی‌گناه را می‌کشند و بر این کشته‌ها آواز شادی سر می زنند، امیدوار هستیم انشاالله به زودی شاهد از بین رفتن این ظلم و ستم باشیم.

بخوانید:  توسعه بخش معادن استان نیازمند توجه جدی است

  اشتیاق دیگری که داشتم باز هم بیت دیگری در این دیباچه بود که در واقع از سن و سال و سویدای جان، وضعیت امروز شخص خودم را روایت می‌کند:

گام های خوبی را با همکاری دوستان خوبم در مدیریت استان؛ استاندار محترم و همکارانم در حوزه‌های فرهنگی برداشتیم و بحمدالله در حال تکمیل و نوسازی زیرساخت های فرهنگی هنری شیراز و استان فارس هستیم که انشالله به زودی برای افتتاح بخشی از آنها بتوانیم محضر شما را درک کنیم.