حجم “آب‌های شیرین زیر دریاها” برابر مصرف آب شرب ۵۵ هزار سال ایران است!

این ذخایر در طول صدها هزار سال گذشته، زمانی که به‌طور متوسط ​​سطح دریا بسیار پایین‌تر از امروز بود و خط ساحلی دورتر بود، تشکیل شده‌اند؛ بنابراین وقتی باران می‌بارید، آب به داخل زمین نفوذ می‌کرد و سطح آب را در مناطقی که امروزه زیر دریا هستند پر می‌کرد.

منبع

این اتفاق در سرتاسر جهان رخ داد و زمانی که حدود 20000 سال پیش زمانی که یخ‌ها شروع به ذوب شدن کردند، سطح دریا بالا رفت، این مناطق توسط اقیانوس پوشانده شدند. بسیاری از سفره‌های زیرزمینی توسط لایه‌هایی از خاک رس و رسوب که در بالای آن‌ها قرار دارد، از آب دریا محافظت می‌شدند و هنوز هم هستند.

بخوانید:  تلاش مدیریت شهری برای کاهش ساختمان ناایمن در تهران 

آنها تأکید کردند: دو راه برای دسترسی به این آب وجود دارد؛ ساختن یک سکو در دریا و حفاری در بستر دریا و روش دوم  حفاری از خشکی یا جزایر نزدیک به سفره‌های زیرزمینی.

در رابطه با این موضوع، دکتر محمد همت؛ دبیر ستاد آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در صفحه شخصی خود نوشت: بر اساس این مطالعه یکی از نقاطی که این آب‌ها وجود دارند، زیر دریای عمان است؛ این میزان آبی که در تحقیق اشاره شده (500000 میلیارد کیلومتر مکعب)، معادل مصرف آب شرب حدود 55 هزار سال ایران است! 


آیا این خبر مفید بود؟

یکی از این منابع که کمتر به آن پرداخته می‌شود، آب‌های زیرزمینی فراساحلی شیرین و شور است که در زیر بستر دریاها در سراسر جهان مدفون شده است.