حضور موثر بخش خصوصی در تجارت انرژی به کمک گواهی سپرده کالایی نفت خام/ ابزار جدید مدیریت نقدینگی کشور با عرضه نفت در بورس


حضور موثر بخش خصوصی در تجارت انرژی به کمک گواهی سپرده کالایی نفت خام/ ابزار جدید مدیریت نقدینگی کشور با عرضه نفت در بورس

دست اندرکاران بورس کالایی به شناسایی گره های سیاست گذاری در این طرح پرداخته و تلاش کرده اند آن ها را برطرف کنند. با در نظر گرفتن این امکانات، بخشی از ریسک ها پوشش داده شده است تا معامله گران بیشتری به آن ورود کنند.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

منبع

این کارشناس همچنین گفت: گواهی های سپرده اگر طوری ارائه شوند که استقبال زیادی از آن ها صورت بگیرد، می توانند به عنوان یک ابزار قیمت گذاری و کشف قیمت هم عمل کنند. به طور مثال، در خصوص گواهی سپرده سکه طلا کشف قیمت صورت می گیرد. به طوری که قیمت سکه در بازار آزاد از قیمت گذاری آن در گواهی سپرده این کالا پیروی می کند.  

به زعم کارشناسان، تسویه ریالی با بهای روز ارز به نفع سرمایه گذاران است و می تواند تا حدی ریسک سرمایه گذاران را پوشش دهد. به طوری که حتی اگر قیمت نفت کاهش پیدا کند، باز سرمایه گذاران یک پله دیگر به نام قیمت ارز دارند که می تواند ریسک آن ها را پوشش دهد. این سازوکارها به نفع سرمایه گذاران است و می تواند به عنوان مشوقی برای سرمایه گذاری در گواهی سپرده کالایی نفتی عمل کند. امیدواریم این مشوق ها بتوانند اثرگذاری لازم را داشته باشند و اشخاص حقوقی بزرگ، مورد اعتماد و کاربلد به این حوزه ورود کنند.

بخوانید:  رونمایی از کاپ قهرمانی جام ملت‌های آسیا در سوق واقف دوحه

آیا این خبر مفید بود؟

وی در ادامه گفت: در طرح های گواهی سپرده کالایی معمولاً از روز اول هزینه انبارداری گرفته می شود. البته این هزینه خیلی زیاد نیست. اما اینکه در طرح گواهی سپرده کالایی نفتی گفته شده است که در 18 ماهه اول هزینه انبارداری صفر است، می تواند مشوقی برای سرمایه گذاران باشد. هر چقدر جذابیت های طرح را افزایش دهیم و ریسک ها را پایین بیاوریم و از اعمال محدودیت ها برای بخش خصوصی پرهیز کنیم، طرح با موفقیت بیشتری پیش خواهد رفت. 

محمد خبری زاد کارشناس بازار سرمایه

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، در طرح گواهی سپرده کالایی نفتی، تمهیدات خاصی اندیشیده شده است تا بیشترین جذابیت برای سرمایه گذاران ایجاد شود. تعریف سررسیدها به صورت 36 ماهه، امکان رول اور، عدم دریافت هزینه انبارداری در 18 ماهه اول و موارد اینچنینی از جمله مزیت هایی است که برای این گواهی ها در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/