حفظ و توسعه فضای سبز منطقه دو شهرداری شیراز با استفاده از ظرفیت یاوران شورا و مشارکت شهروندان / افزایش یک متر مربعی سرانه فضای سبز منطقه

مهندس محمد تقی تذروی با اشاره به بازدید از پروژه های فضای سبز منطقه دو افزود: با اقداماتی که در سطح منطقه در حال اجرا است شاهد پوست اندازی حوزه سیما و منظر فضای سبز شهری در سطح معابر هستیم. 

شهردار منطقه دو شیراز نیز با بیان اینکه در سطح منطقه تلاش شده است از فضاها و المان های سبز به عنوان یکی از ظرفیت های منطقه بهره ببریم خاطر نشان کرد: امروز بعد از تلاش های پنج ماه در حوزه مطالعات، برنامه ریزی و طرح  ها ،تعداد 16 پیمانکار  فضای سبز در 26 نقطه در حال فعالیت پروژه های فضای سبز هستند که با احداث این فضاهای سبز، سرانه فضای سبز منطقه یک متر مربع افزایش پیدا می کند.

تذروی به نقش یاوران شورا و مردم محلات در نگهداری حفظ سبز شهری گفت: باید در کنار گسترش فضای سبز، فرهنگ حفظ  این سرمایه سبز شهری به عنوان یکی از ظرفیت های منطقه  مدنظر قرار بگیرد که در این راستا با کمک رابطین شورا در سطح مناطق می توان فرهنگ سازی لازم را برای بهره مندی از فضای سبز داشته باشیم. 

دکتر محمد تولایی شیرازی با بیان اینکه سرانه فضای سبز موجود با این اقدامات از 6.99 متر مربع به 8متر مربع افزایش خواهد یافت، گفت: با اتمام پروژه 16 گانه فضای سبز، فضاهای سبز مناسب و قابل توجهی برای شهروندان در ایام نوروز خواهیم داشت. 

وی عنوان نمود: حاصل این اقدامات موجب محرومیت زدایی و تفکیک این منطقه از مناطق محروم می شود. 

تذروی با اشاره به نگاه جهادی شهردار منطقه و واحد اجرایی آن در حوزه بهسازی و فضای سبز معابر و میادین تصریح کرد: نوع کا‌شت درخت ها و گلکاری در سطح معابر، ورودی شهر از پل فسا در بلوار خلیج فارس و آبنمای میدان ماذون قشقایی باعث ایجاد فضای مطلوب محیطی می گردد که شهروندان و مسافرانی که از محدوده شهرداری تردد می کنند با یک فضای سبز روبرو شوند که امید و نشاط اجتماعی  را بین شهروندان ارتقا دهد. 

بخوانید:  اوقات شرعی سنندج در پانزدهم فروردین ماه ۱۴۰۲

شهردار منطقه دو شیراز با بیان اینکه اعتبار 16 پروژه فضای سبز منطقه حدود 8 میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه در بردارد، گفت: تلاش شده است در فضای های سبز موجود از درخت نارنج بعنوان درخت اصیل شهر شیراز و براساس مصوبه شورا در این خصوص بهره ببریم.

تولایی با اشاره به بلوار مدرس بعنوان یک از بلوارهای مهم اصلی شهر شیراز و بلوار تشریفاتی گفت: اهمیت این بلوار در تردد مهمانان و گردشگران داخلی و خارجی بعد از خروج از فرودگاه بسیار زیاد است بنابراین تصمیم بر این شد که از سال جاری برنامه ای برای بهسازی و واکاوی فضای سبز شهری ایجاد کرده و شاهد فضای سبز بروز و متنوع مخصوصا در ایام نوروز در این بلوار باشیم. 

انتهای خبر

او با اشاره به افزایش سرانه فضای سبز منطقه با مجموعه این اقدامات عنوان کرد: خوشبختانه با انجام اقداماتی که در حال انجام است سرانه فضای سبز منطقه در حال افزایش است و این منطقه را در شمار مناطق دارای فضای سبز خوب قرار می دهد. 

او ادامه داد: با توجه به اینکه تقاطع بلوار خلیج فارس به نام شهدای نیروی دریایی معروف است یک مسابقه طراحی المان برگزار می کنیم که با گرفتن ایده از بهترین المان، یک المان شاخص در این محل ایجاد کنیم. 

ناظر شورای شهر شیراز در سطح منطقه دو در بازدید از پروژه های فضای سبز با بیان اینکه اقدامات در سطح منطقه با رویکرد ارتقای کیفیت سطح زندگی شهروندان در حال انجام است گفت: منطقه دو شهرداری شیراز در میان مناطق یازده گانه شهرداری شیراز جزء مناطق جنوبی و بعضا کمتر برخوردار، به دلیل نوع بافت های پیرامونی است که در تلاش هستیم تا با اقدامات لازم و اجرای پروژه های شاخص بتوانیم عنوان “کمتر برخوردار” را از این منطقه برداریم. 

بخوانید:  نشست وزرای خارجه کشورهای عضو روند آستانه به میزبانی ترکیه

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف


منبع

شهردار منطقه دو شیراز با بیان اینکه در سال اینده با تعریف پروژه های عمرانی و کالبدی در جداره های بلوار مدرس را شاهد خواهیم بود، عنوان کرد: ایجاد المان های  و سازه های حجمی و مفهومی از افراد شاخص و تاثیر گذار استان در سطح معابر اصلی منطقه ظرفیتی برای معرفی داشته های علمی و معنوی و فرهنگی شهرمان به توریست های داخلی و خارجی  است. 

تذروی تصریح کرد: فکر و تجربه در مدیریت شهری مشکل گشا است. 

او درباره استفاده از نیروهای جوان در بدنه شهرداری تصریح کرد: نیروهای جوان در بدنه کار اجرایی و مدیران میانی در کنار تجربه نیروهای باتجربه در مدیریت شهری می توانند موثر باشد. 

تولایی درباره احداث فضای سبز در لوپ تقاطع خلیج فارس در ورودی جنوب شرقی شهر شیراز واقع در محور پل فسا به شیراز عنوان کرد: تقاطع خلیج فارس با وجود اینکه در ورودی و خروجی  شهر شیراز از جنوب شرق است طی سالیان گذشته اقدام چندانی برای احداث فضای سبز آن صورت نگرفته بود که با برنامه ریزی انجام شده و در مساحتی به وسعت 5 هکتار بصورت جنگل کاری و ایجاد فضای سبز “جنگل سبز” در حال انجام است.

* افزایش یک متری سرانه فضای سبز منطقه دو 


آیا این خبر مفید بود؟

تذروی عنوان کرد: متاسفانه شاهد هستیم برخی از فضای سبز بلوارها به دلیل برخی سهل انگاری دچار تخریب شده است که استفاده از توان شهروندان می تواند در حفظ فضای سبز موجود کمک کننده باشد. 

بخوانید:  بروزرسانی جنگنده‌های روسی کابوس غربی‌ها می‌شود

عضو ناظر شورا شهر در سطح منطقه 2 با اشاره به وجود فضاهای خاکی متعدد در سطح منطقه اظهار کرد: با نگاه و رویکرد مثبت و جهادی شهردار منطقه فضاهای متروکه تبدیل به فضاهای سبز می گردد که حاصل آن افزایش نشاط و شادابی در منطقه است.