حمام تاریخی روستای قبادبزن شهرستان کهک مرمت شد

وی اضافه کرد: ساختار اصلی بنا از سنگ‌لاشه و پوشش‌ها از نوع “کاربندی”، “گهواره‌ای”، “کژاوه” و “کلنبو” با استفاده از آجر اجرا شده است که در سال‌های اخیر آسیب‌هایی متوجه بنا شده که شاخص‌ترین آن‌ها مربوط به بام و برخی از پوشش‌هاست.

وی ادامه داد: در راستای حفاظت کالبدی این اثر، اقدام‌های مرمتی شامل استحکام‌بخشی پایه‌های سردر ورودی، مرمت پوشش‌ها، مرمت بام، شیب‌بندی و ساماندهی ناودان‌ها توسط این اداره کل صورت گرفت.

حمام روستای قبادبزن در شهرستان کهک استان قم قرار دارد. این اثر در سال ۱۳۸۰ هجری خورشیدی با شماره ثبت ۴۸۵۸ به ثبت آثار ملی رسیده‌است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم با اشاره به مرمت حمام تاریخی روستای قبادبزن شهرستان کهک گفت: این حمام که مربوط به دوره قاجار می‌باشد با اعتبارسه میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی مرمت شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از قم، علیرضا ارجمندی گفت: حمام روستای قباد بزن ن شامل فضاهایی همچون سردر و دالان ورودی، سربینه، میان‌در، گرمخانه، خزینه و تون بوده که در مداخلات دوره معاصر، تغییرات گسترده‌ای در فضای خزینه و تون در راستای ایجاد موتورخانه صورت گرفته‌است.

انتهای پیاممنبع