حوزه دیجیتال و هوشمندسازی در مسیر پیشرفت حرکت کرد

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع
آیا این خبر مفید بود؟

ربات انسان نمای ملی نسل پنجم (سورنا 5) و مدارات مجتمع نوری با کاربرد PLC، splitter و MIOC برخی از جدیدترین طرح‌های کلان ملی فناوری در حال اجرا در حوزه دیجیتال و هوشمندسازی محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ رسوخ فناوری به زندگی انسان‌ها بدون شک تحولات گسترده‌ای را در تمامی عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی بشریت به دنبال داشته و تاثیر آن بر جوامع بشری به گونه‌ای بوده که جهان امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه هوشمند است.

انتهای پیام/

بر همین اساس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری اقدام به شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه حوزه دیجیتال و هوشمندسازی در بخش‌های اصلی الکترونیک و میکرو الکترونیک، رباتیک و مخابرات و شبکه کرده است.

هدف اصلی از هوشمندسازی یک فرآیند یا یک مکان، رسیدن به یک نظم کلی است. در واقع با استفاده از سیستم‌های هوشمند می‌‌توان به جایی رسید که با صرف کم‌ترین زمان و انرژی، بسیاری از کارهای روزمره را انجام داد.

ربات‌هایی که امروزه بسیار در حال تکاملند، ربات‌های انسان نما هستند، آن‌ها قادرند اعمالی شبیه انسان را انجام دهند و حتی بعضی از آن‌ها همانند انسان دارای احساسات نیز هستند. به احتمال زیاد رباتیک یکی از ۱۰ صنعت برتر آینده باشد، کاربرد محصولات رباتیک از محدوده کارخانجات فراتر رفته و در حال ورود به کاربردهای روزمره نیز است.

رله ملی دیجیتال و هوشمند و تستر آن، خط تولید درب بازکن موبایلی، ربات انسان نمای ملی نسل چهارم (سورنا 4)، ربات انسان نمای کوچک، سامانه IMS( زیرسیستم چند رسان های مبتنی بر IP) نیز برخی از طرح‌های خاتمه یافته از سال 1391 تا 1394 هستند

بخوانید:  استاندار خواستار توجه ویژه وزارت نیرو به اتمام پروژه های نیمه تمام و آبرسانی به روستاهای گیلان شد

از مجموع 12 طرح حمایت شده از زمان آغاز به کار مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری، 8 طرح در بازه زمانی سال های 1392 تا 1400 مورد حمایت قرار گرفته‌اند که بخش رباتیک و بخش الکترونیک و میکرو الکترونیک هر کدام با تعداد 3 طرح، بیشترین تعداد طرح‌های مورد حمایت را به خود اختصاص داده‌اند.

رباتیک نیز علم مطالعه فناوری مرتبط با طراحی ساخت و اصول کلی و کاربرد ربات‌ها است که با هدف راحتی انسان و صرفه جویی در وقت به وجود آمده، به عبارت دیگر رباتیک علم و فناوری ماشین‌های قابل برنامه ریزی، با کاربردهای عمومی است.

اثربخشی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد هم‌افزایی و هماهنگی بین سازمان‌های دولتی و خصوصی برای انجام طرح‌های راهبردی و اقتدار آفرین و تجاری‌سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه جزو ویژگی‌های طرح‌های کلان ملی فناوری محسوب می‌شوند، این طرح‌ها همچنین می‌توانند راهگشایی برای ورود محصولات دانش‌بنیان و خلاق با کیفیت به بازارهای داخلی و بین‌المللی نیز باشند.

فناوری الکترونیک و میکرو الکترونیک علاوه بر اینکه، یک فناوری نوظهور محسوب می‌شود،‏‏‏‏‏‏‏ کاربردی و استراتژیک نیز است. پیشرفت‌های این صنعت در قرن جدید با شتاب بیشتر از گذشته ادامه دارد و دستاوردهای آن حتی از پیش بینی های خوشبینانه گذشته هم فراتر رفته است.