حوزه سلامت با فعالیت بیش از 1690 شرکت دانش‌بنیان توسعه یافت

همچنین کل اشتغال شرکت‌های دانش بنیان سلامت بالغ بر ۲۸ هزار نفر است که ۳۴۳ محصول فناور سلامت و ۳۳۵ اختراع در علوم پزشکی ثبت شده است. در حال حاضر بالاترین فراوانی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت بر اساس حوزه تخصصی مربوط به دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان است.

اهمیت حوزه سلامت در رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی علی‌الخصوص در سالیان اخیر و با شیوع ویروس کرونا، همواره مورد توجه سیاستگذاران قرار داشته است. همه کشورها، بخش خصوصی و مجموعه‌های مردم نهاد در کنار دولت‌ها ایستاده‌اند تا سلامت عمومی جامعه خود را به بهترین شکل ممکن فراهم کنند.

رشد بازار سلامت دیجیتال

انتهای پیام/منبع  

پس از همه گیری ویروس کرونا، اهمیت خدمات سلامت دیجیتال بیش از پیش بر همه آشکار شد. در ایران نیز اجزای زیست‌بوم نوآوری سلامت شامل شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق توجه ویژه‌ای به سلامت دیجیتال دارند و به نظر می‌رسد که موج این تحول بنیادی در آینده نزدیک سیستم سلامت ایران را نیز دربربگیرد.

استفاده از ظرفیت های شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، راهکاری مناسب برای رسیدن به خودکفایی در تولید تجهیزات پزشکی و محصولات سلامت محور است.

بالغ بر یک هزار و ۶۹۳ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت فعال هستند، با یک دید کلان در خصوص تبدیل تحقیقات به فناوری در حوزه سلامت می‌توان گفت که در این چرخه با مقیاس‌های تقریبی تعداد مقالات ISI چاپ شده در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در حدود ۷۵ هزار مقاله است که از این تعداد بیش از ۲۲۲ هزار طرح پژوهشی و پایان نامه و ۵۵۳ طرح فناوری تهیه شده است.

بخوانید:  اسکلت یک دایناسور در حیاط خلوت یک خانه+عکس

در حال حاضر ورود شرکت های دانش‌بنیان و خلاق به حوزه سلامت دیجیتال باعث رشد این حوزه شده و نیازهای جامعه در حال شناسایی و برطرف شدن است.

با توجه به فشارهای خارجی، حوزه فناوری سلامت رسالت خاصی برعهده دارد، تعداد زیادی از شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات تحریمی در حوزه تجهیزات پزشکی را در داخل کشور تولید می‌کنند و با توجه به مشکلات جدی که در آینده ممکن است در واردات این محصولات ایجاد شود، فعالیت این شرکت‌ها بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ تعریفی جهانی سلامت را تامین رفاه کامل جسمانی، روانی و اجتماعی انسان دانسته‌ است. مفهومی پیچیده و سخت که تامین آن لازمه بقای جامعه انسانی است.

اشتغال 28 هزار نفر در دانش‌بنیان‌های سلامت

 

سلامت دیجیتال نیز به سرعت در تمام جهان در حال رشد است. سلامت دیجیتال به کاربرد فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی، بلاکچین، اینترنت اشیاء، کلان‌داده، واقعیت افزوده و سایر فناوری‌های به‌روز و داده محور در حوزه سلامت اعم از سلامت عمومی، تشخیص، درمان و پیشگیری اطلاق می‌شود.