خطرات خوردن دارو بدون آب چیست؟

خطرات خوردن دارو بدون آب چیست؟

توصیه‌ می شود به منظور جلوگیری از عوارض خطرناک بلعیدن قرص ها بدون آب، همیشه آنها را با حداقل 230 میلی لیتر آب بشویید. همچنین بهتر است که داروهای خوراکی را در حالت ایستاده یا نشسته مصرف کنید و هرگز در وضعیت خوابیده این کار را انجام ندهید.

داروهایی که به اصطلاح در مری گیر می کنند، به احتمال زیاد باعث التهاب و تحریک می‌ شوند. این اختلال می تواند با علائم متفاوتی از سوزش سر دل و درد قفسه سینه و مری گرفته تا حتی خونریزی و ایجاد سوراخ همراه شود.

از آنجایی که هیچ عصب دردی در قسمت هایی از مری وجود ندارد، علائم بلافاصله پس از بلع شروع نمی‌ شوند. همین موضوع تشخیص اینکه آیا قرص وارد معده شده یا خیر را دشوار می سازد. برخی از افراد درد قفسه سینه یا احساسی شبیه به سوزش سر دل را تجربه می کنند و ممکن است این احساس را به عنوان یک ناخوشی موقت نادیده بگیرند.

بخوانید:  برگزیدگان جایزه ملی فناوری نکست معرفی شدند

مصرف قرص و کپسول با آب نه تنها فرآیند بلع را تسهیل می کند، بلکه به جلوگیری از گیر کردن قرص در مری نیز کمک می کند. آسیب هایی که عدم رعایت همین قاعده ساده می تواند ایجاد کند، گاهی اوقات بسیار دردناک و همچنین جدی خواهد بود.

منبع

 این بدان معناست که باید از مصرف دارو درست قبل از خواب اجتناب و فاصله حداقل 15 دقیقه ای را رعایت کنیم تا قرص فرصت حرکت در مری به سوی معده را داشته باشد. در مجموع اگر هیچ مایعاتی هم همراه قرص نوشیده نشود، دارو همیشه در گلو‌ گیر نخواهد کرد. اما همیشه یک لیوان کامل آب می تواند این خطر را تا اندازه قابل توجهی کاهش دهد.

خوردن دارو اصولی دارد که عدم رعایت آنها منجر به بروز مشکلاتی می شود.

مطالعه‌ ای از مجله گوارش ترکیه نشان داده است که تقریبا هر نوع دارویی می‌ تواند باعث ایجاد زخم در مری شود، چندین داروی رایج وجود دارند که در صورت گیر کردن باعث آسیب قابل توجهی خواهند شد، از جمله داروهایی که برای درمان پوکی استخوان استفاده می شوند، انواع آنتی‌ بیوتیک‌ ها و مسکن های بدون نسخه.  داروهای تسکین دهنده درد مانند ادویل (ایبوپروفن) معمولا بدون آب مصرف می شوند! و این دسته از داروها در صورت گیر کردن در گلو می توانند بسیار مشکل ساز باشند.

با گذشت زمان قرص هایی که در مسیر سفر خود به معده در مری گیر می کنند، ممکن است بافت ظریف مری را از بین برده، فرسایش دهند و باعث خونریزی دردناک یا حتی کم آبی شدید شوند که همه این موارد می توانند بسیار جدی شوند.

بخوانید:  تعرض به اراضی ملی و سنگ‌اندازی در مسیر سرمایه‌گذاری را برنمی‌تابیم