خطر مصرف دارو‌های کاهش وزن در کودکان و جوانان

دانشمندان معتقد هستند که تعادل انرژی دریافتی با داشتن رژیم غذایی مناسب و مصرف انرژی از طریق ورزش و تحرک بر رشد و سلامت کودکان و نوجوانان و نیز بر کیفیت و طول عمر آن‌ها تأثیر می‌گذارد و هر تغییری در تعادل این دو عامل می‌تواند منجر به اثرات نامطلوبی در سلامتی آن‌ها شود.

Cooper به عنوان مدیر مؤسسه UCI می‌گوید: نگرانی اصلی ما عدم تعادل و کاهش نامناسب کالری یا انرژی دریافتی با مصرف دارو‌های کاهش وزن است. برخلاف بزرگسالان، کودکان و نوجوانان نه تنها برای فعالیت بدنی، بلکه برای رشد و تکامل به انرژی و کالری کافی نیاز دارند.

به گزارش خبرگزاری برنا، کارشناسان دانشگاه کالیفرنیا در ارواین (Irvine) نگران استفاده نادرست از دارو‌های GLP-۱RA در میان کودکان و نوجوانان برای درمان چاقی و دیابت هستند.

در نتیجه این تحقیق که به سرپرستی Dr. Dan M. Cooper در مجله علوم بالینی دانشکده پزشکی UCI منتشر شد، این تیم اعلام کردند با وجود اینکه GLP-۱RA در بزرگسالان اثرات امیدوار کننده‌ای داشته، استفاده نادرست احتمالی از آن‌ها در کودکان و نوجوانان موضوعی نگران کننده است.

علاوه بر این، نشان دادن موارد غیر واقعی و استاندارد‌های بدنی نادرست در رسانه‌های اجتماعی و نیز دسترسی به دارو‌های تقلبی از طریق اینترنت از دیگر عواملی است که سلامتی کودکان و جوانان را تهدید می‌کند. به همین خاطر، دانشمندان تصمیم گرفتند با اعلام فراخوانی اقدام به تشریح گام‌هایی برای سلامتی و محافظت از کودکان و جوانان در برابر مصرف این دارو‌ها کنند.

به گفته دانشمندان، وجود آگونیست‌های گیرنده پپتید شبه گلوکاگون ۱ (glucagon-like peptide-۱ receptor) در دارو‌های کاهش وزن پرمصرف مانند Ozempic و Wegovy ممکن است خطری جدی را برای سلامتی کودکان ایجاد کند.

بخوانید:  دیدار تیم های استقلال-هوادار

به اعتقاد آن‌ها، داشتن رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی، استخوان سازی درون غشایی (معدنی شدن) در دوران کودکی را که به عنوان دوران بحرانی در رشد و تکامل شناخته می‌شود، افزایش می‌دهد و در نتیجه خطر ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان در آینده کاهش پیدا می‌کند.

اثربخشی این دارو‌ها در بزرگسالان منجر به استفاده جوانان از آن‌ها و در نهایت باعث ایجاد نگرانی در مورد کاهش ناصحیح کالری و استفاده نادرست احتمالی از این دارو‌ها در میان کودکان و جوانان شده است.

انتهای پیام/منبع

از این‌رو، تیمی از کارشناسان دانشگاه کالیفرنیا ارواین، متشکل از پزشکان، کارشناسان ورزش، دانشمندان داروسازی و متخصصان اخلاق و رفتار، نگرانی‌ها و خطرات موجود در مورد استفاده از آگونیست‌های گیرنده پپتید شبه گلوکاگون (GLP-۱RAs) برای درمان چاقی و دیابت نوع ۲ در کودکان را مطرح کردند.