خواص فوق العاده و کمتر شنیده شده خیار

شاید از شنیدن این نکته تعجب کنید، اما خیار در گروه خوراکی‌های اَبَرمغذی قرار می‌گیرد. اما چه مزیت‌هایی دقیقا باعث می‌شوند که خیار یکی از ابرمغذی‌ها باشد؟


|

خواص فوق العاده و کمتر شنیده شده خیار

به گزارش برنا؛ بعضی افراد تصور می‌کنند که خیار فاقد مواد مغذی است، زیرا بی‌رنگ به نظر می‌رسد و بخش زیادی از آن هم براساس آب شکل می‌گیرد. اما واقعیت این است که بالا بودن میزان آب موجود در خیار دقیقا یکی از مزیت‌های مهم آن است. علاوه بر این، شاید از شنیدن این نکته تعجب کنید، اما خیار در گروه خوراکی‌های اَبَرمغذی قرار می‌گیرد. اما چه مزیت‌هایی دقیقا باعث می‌شوند که خیار یکی از ابرمغذی‌ها باشد؟  

۱. خیار به تقویت سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند 

خیار دارای سه ویژگی مهم است که همگی به کاهش وزن کمک می‌کنند. درواقع، خیار در گروه خوراکی‌های کم‌کالری قرار می‌گیرد، درحالی که میزان مایعات و فیبرهای غذایی در آن زیاد است. کل کالری موجود در یک خیار متوسط حدودا با یک‌چهارم کالری موجود در یک سیب متوسط برابر است. کل کربوهیدرات موجود در یک خیار متوسط نیز به ۴ گرم می‌رسد که ۱.۵ گرم آن هم از فیبرها تشکیل می‌شود. بنابراین، افزودن خیار به سالادها و وعده‌های غذایی می‌تواند کالری دریافتی روزانه را کاهش دهد. 

۵. خیار می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند 

منبع

یک عدد خیار متوسط حدودا ۱۹۴ گرم مایعات دارد. بنابراین، مصرف یک لیوان خیار تقریبا برابر است با نوشیدن یک لیوان آب! افزودن تکه‌های برش‌خورده خیار به آب ساده نیز می‌تواند طعم بهتری به آب بدهد و میزان مایعات دریافتی را هم بیشتر کند. این ترفند به تامین آب مورد نیاز بدن در فصل‌های گرم سال کمک می‌کند.  

بخوانید:  توضیحات وزارت خارجه درباره هماهنگی های جام جهانی

۴. خیار برای کنترل وزن عالی است 

خیار مانند بسیاری دیگر از صیفی‌ها و سبزیجات حاوی ترکیبات طبیعی مهمی به‌نام لیگنان است. باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش می‌توانند لیگنان را به ترکیباتی تبدیل کنند که به گیرنده‌های استروژن متصل می‌شوند. بعضی از مطالعات اولیه در این زمینه نشان داده‌اند که این ترکیبات تبدیل ‌شده می‌توانند از بدن در برابر سرطان‌های مرتبط با استروژن جلوگیری کنند ازجمله سرطان‌های پستان، تخمدان، رحم و پروستات.  

۶. خیار می‌تواند برای تسکین التهابات پوستی مفید باشد