خوشحالم از اینکه روی سکو با چادر پرچم ایران را بالا گرفتم

مادر این شطرنج‌باز کشورمان یادآور شد: من برای سلما در کنار شطرنج، رشته بسکتبال را هم هماهنگ کردم که علاوه بر تمرین ذهنی به تمرینات جسمی هم بپردازد. قطعا بدن سالم نقش موثری در تقویت ذهن دارد. سلما از آغاز در این رشته حرفه‌ای شد. همین موضوع انگیزه بسیاری را در اطرافیانش ایجاد کرد. موفقیت‌های او برای آنان جالب است حتی از او تقاضای آموزش می‌کنند.

سلما ادامه داد: در زمان مسابقات حدود 6 ساعت و در روزهای عادی 3 الی 4 ساعت تمرین می‌کنم. فقط حدود 2 الی 3 ماه از شطرنج کار کردن من گذشته بود که در مسابقات حضور پیدا کردم. در زمان مسابقه مربی و خانواده‌ام به من گفتند که سعی کن نفر آخر جدول نشوی! در آنجا تجربه کمی داشتم ولی با همین فکر توانستم مقام دوم را کسب کنم.

به گزارش خبرگزاری برنا، سلما همتیان شطرنج‌ باز 8 ساله‌ای که با حجاب کامل (چادر) در مسابقات قهرمانی رده‌های سنی آسیا شرکت کرد. او توانست در بخش استاندارد در رده زیر 8 سال با کسب ۷/۵ امتیاز به مدال خوش رنگ طلا برسد.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

منبع

انتهای پیام//

کانال رادیویی ورزش بانوان در برنامه «بانوی ایرانی» با سلما همتیان شطرنج باز 8 ساله کشورمان که در مسابقات آسیایی مدال طلا را کسب کرد گفتگویی را انجام داد.

بخوانید:  تصاویری از اثر ماندگار بهرام بیضایی در داستانی از کربلا +ویدئو

خانم مخملباف مادر سلما می‌گوید از زمان کودکی وقتی کتابی را برای او می‌خواندم به سرعت اشعار و متن‌های آن را حفظ می‌کرد. همین روند از 2 الی 4 سالگی ادامه داشت. در بازی‌ها بسیار تمرکز کرده و دوست داشت که فکر کند. به همین جهت این رشته را برای او انتخاب کردیم که تا کنون هم ادامه دار شده است.

وی افزود: در ابتدای مسابقات آسیایی کمی استرس داشتم. با خودم فکر می‌کردم که همان اتفاقی که دوست دارم رقم بخورد و اگر هم نشد من همه تلاش خود را کردم و خیالم راحت است که برای این مسابقات زحمت کشیدم. اصلا از حریفانم ترسی نداشتم. همه در رده سنی زیر 8 سال بوده و حتی نفر دوم هم قهرمان جهان بود. من توانستم با او به نتیجه تساوی برسم. حتی قهرمان آسیایی سال گذشته را بسیار مقتدرانه شکست دادم.


|

سلما همتیان: خوشحالم از اینکه روی سکو با چادر پرچم ایران را بالا گرفتم