داده‌های ضعیف اقتصادی چین قیمت نفت را کاهش داد

دور تازه قرنطینه‌های ناشی از تشدید دوباره شیوع ویروس کووید-19 (کرونا) با ظهور سویه‌ای دیگر، بهبود مختصری را که در ماه ژوئن برای فعالیت کارخانه‌ها و بخش‌های تولید در چین، بزرگترین واردکننده نفت خام جهان رخ داده بود، از بین برد.

تحلیلگران بانک ای‌ان‌زد معتقدند که فروش سوخت به رانندگان در بریتانیا رو به کاهش است، در حالی که تقاضای بنزین در این زمان از سال کمتر از میانگین پنج ساله خود بوده است.

قیمت نفت خام شاخص برنت در ساعت ۲ و ۱۲ دقیقه به وقت گرینویچ یک دلار و ۱۹ سنت (۱.۱ درصد) کاهش یافت و به ۱۰۲ دلار و ۷۸ سنت برای هر بشکه رسید.

با  بازتاب این موضوع، تحلیلگران در نظرسنجی رویترز برای نخستین بار از آوریل پیش‌بینی خود را برای میانگین قیمت نفت خام شاخص برنت در سال ۲۰۲۲، ۱۰۵ دلار و ۷۵ سنت و برای دبلیو تی‌آی ۱۰۱ دلار و ۲۸ سنت برای هر بشکه اعلام کردند.

تینا تانگ، تحلیلگر مؤسسه سی‌ام‌سی مارکتز (CMC Markets) گفت: شاخص ناامیدکننده ارزیابی مدیران خرید (PMI) چین عامل اصلی فشار بر قیمت نفت امروز است.

وی افزود: داده‌های ضعیف اقتصادی نشان می‌دهد که احیای دومین اقتصاد بزرگ جهان از قرنطینه‌های کرونا ممکن است آنطور که پیش‌تر انتظار می‌رفت مثبت نباشد و این شرایط چشم‌انداز تقاضای بازارهای نفت خام را تیره کرد.

انتهای پیام/منبع

به گزارش خبرگزاری برنا، سنگاپور داده‌های ضعیف تولیدی از چین و ژاپن در ماه ژوئیه و تأثیرش بر دورنمای تقاضا برای نفت خام، قیمت‌های جهانی این کالای راهبردی در معاملات روز دوشنبه (۱۰ مردادماه) کاهش یافت، این در حالی است که سرمایه‌گذاران خود را برای نتایج نشست پیش‌روی ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌پلاس) آماده کرده‌اند.

بخوانید:  حمایت بنیاد ملی علم از 30 دانشگاه و مؤسسه پژوهشی مأموریت‌گرا

قیمت نفت خام شاخص وست تگزاس اینترمدیت (نفت خام آمریکا) با یک دلار و ۴۳ سنت افت (۱.۵ درصد) ۹۷ دلار و ۱۹ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

داده‌های روز دوشنبه نشان داد که فعالیت‌های تولیدی ژاپن در ژوئیه با ضعیف‌ترین نرخ رشد خود در ۱۰ ماه گذشته روبه‌رو بوده است.

دو منبع از هشت منبع اوپک‌پلاس در نظرسنجی رویترز گفتند که افزایش اندک برای ماه سپتامبر در نشست سوم اوت (۱۲ مردادماه) به بحث و بررسی گذاشته می‌شود، در حالی که بقیه بیان کردند که تولید ثابت می‌ماند.

قیمت‌های نفت خام برنت و دبلیوتی‌آی برای نخستین بار از سال ۲۰۲۰ میلادی ماه ژوئیه را با دومین زیان ماهانه پیاپی به پایان رساندند زیرا افزایش تورم و نرخ‌های بالای بهره ترس از رکود اقتصادی را افزایش می‌دهد و این شرایط بر تقاضای سوخت اثر مفنی دارد.

وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس روز چهارشنبه (۱۲ مردادماه) برای تصمیم‌گیری درباره تولید ماه سپتامبر به‌صورت ویدیوکنفرانس نشست برگزار می‌کنند.