دستاوردهای ایران در توسعه همه‌جانبه به‌رغم تحریم‌ها،‌ تحسین برانگیز است

به گزارش خبرگزاری برنا، «سید محمد حسینی» معاون پارلمانی رئیس جمهور در دیدار «توان کوانگ فونگ» نایب رئیس مجلس ملی ویتنام و هیأت همراه، تبادل هیأت‌های عالی‌رتبه و افزایش رایزنی‌های دو کشور را مقدمه مناسبی برای تعمیق و تحکیم روابط تهران – هانوی دانست و اظهار داشت: سابقه روابط دو کشور در آستانه پنجاهمین سالگرد خود قرار دارد و امیدواریم روابط دوستانه و سازنده دو کشور با اراده‌ای که در مقامات عالی‌رتبه وجود دارد، هرچه‌بیشتر گسترش یافته و شاهد تحولات در مسیر منافع مشترک دو ملت باشیم.

نایب رئیس مجلس ملی ویتنام با استقبال از پیشنهاد معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران در ارتقای سطح روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور بر مبنای منافع دو ملت گفت: ویتنام مصمم است روابط دو جانبه با ایران را در آینده نزدیک به سطوح عالی ارتقا دهد و در این راستا تمایل داریم برنامه‌های ویژه‌ای انجام دهیم تا ضمن اجرای کامل توافقنامه‌های منعقد شده، ظرفیت‌هایی که در بخش‌های مختلف اقتصادی و بازرگانی و حوزه علم و فناوری نو و ارتباطات الکترونیکی وجود دارد را فعال کنیم.

انتهای پیام/

وی همچنین با تجلیل از مقاومت و مبارزات مردم ویتنام در مقابل تجاوزگری رژیم آمریکا، گفت: ملت ایران به‌خوبی تاریخ مبارزات شجاعانه ویتنامی‌ها را به‌خاطر دارند و ما نیز در دوران ۸ سال جنگ تحمیلی در مقابل تجاوز بیگانگان مقاومت کردیم؛ لذا از مهمترین وجوه مشترک دو ملت، روحیه مقاومت و دفاع در برابر سلطه‌گری قدرت‌های بزرگ است.

حسینی با تأکید بر ضروت تقویت تبادل نظر و هماهنگی بین دو کشور در موضوعات دوجانبه و بین المللی تصریح کرد: نباید اجازه داد کشورهای سلطه‌گر و زیاده‌خواه که استقلال و توسعه سایر ملت‌ها را نمی‌پسندند از موضوعاتی مانند مسأله حقوق بشر برای پیشبرد اهداف استکباری خود سوءاستفاده کنند.

بخوانید:  واکنش ستاد امر به معروف و نهی از منکر به ماجرای مهسا امینی چه بود؟

وی با قدردانی از حمایت دولت ایران در مجامع بین المللی از مواضع ویتنام گفت: ویتنام استفاده صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران از انرژی هسته‌ای را حق ملت ایران می‌داند و کاملاً از آن حمایت می‌کند.

وی تأکید کرد: ویتنام از رویکرد و سیاست نگاه به شرق دولت ایران حمایت و از آن استقبال می‌کند.


آیا این خبر مفید بود؟

حسینی با اشاره به اشتراکات فرهنگی مردم ایران و ویتنام به موافقتنامه همکاری که بین دو کشور در سال ۹۲ منعقد شده بود، تصریح کرد: امروز هم این آمادگی وجود دارد که در زمینه‌های مختلف فرهنگی و گردشگری فعالیت‌ها و برنامه‌های مشترکی بین دو کشور برگزار شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در پایان این مراسم تصویر نمایه شهید سردار سلیمانی را به‌عنوان نماد مقاومت ملت ایران به نایب رئیس مجلس ملی ویتنام اهدا کرد.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه به رویکرد سیاست خارجی دولت سیزدهم در نگاه به شرق و اولویت توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه و توجه به کشورهای جنوب شرق آسیا به‌ویژه ویتنام اشاره کرد و افزود: در یک‌سال گذشته با همین رویکرد سطح و حجم روابط و تبادلات کشورمان با برخی از کشورها رشد چشمگیری داشته است و مصمم هستیم با جدیت این سیاست و رویکرد را در راستای منافع مشترک و متقابل ادامه دهیم.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با قدردانی از مواضع مثبت و مستقل ویتنام در مجامع بین‌المللی گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری مستقل و آزاد است که مردم در امور کشور مشارکت دارند اما کشورهایی که سابقه سیاهی در ظلم و جنایت علیه بشریت دارند و بسیاری از کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین را به مستعمره خود تبدیل کرده و در کنار ظلم و جنایت علیه مردم این کشورها،‌ ثروت ملت‌ها را به غارت برده‌اند، امروز ملت ایران را به بهانه‌های مختلف از جمله حقوق بشر متهم می‌کنند که در چنین شرایط انتظار داریم کشورهای مستقل دنیا مانند ویتنام در مواضع خود در مجامع بین المللی در برابر این زیاده‌گویی‌ها بایستند.

بخوانید:  رشته تنیس روی میز 350 هزار بیمه شده ورزشی دارد

وی بخشی از ظرفیت‌های همکاری کشورمان با ویتنام در حوزه‌های علم و فناوری، پزشکی، هوافضا، کشاورزی و گردشگری گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در همه این عرصه‌ها تجربیات خود را در اختیار کشورهای دوست قرار دهد و دو کشور با توسعه همکاری در این زمینه‌ها می‌توانند بخش زیادی از نیازمندی‌ها هم را تأمین کنند.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع معاون رئیس‌جمهور حجم همکاری‌های ایران و ویتنام را با توجه به ظرفیت‌هایی که در دو کشور وجود دارد، پایین و غیر قابل قبول دانست و گفت: سطح مناسبات و همکاری‌های تجاری و اقتصادی تهران و هانوی به‌راحتی می‌تواند در مرحله اول حداقل به ۲ میلیارد دلار ارتقا یابد و بی‌تردید در رسیدن به این هدف گروه‌های دوستی پارلمانی بین دو مجلس از نقش مهمی برخوردار هستند.

«توان کوانگ فونگ» نایب رئیس مجلس ملی ویتنام نیز در این دیدار با اشاره به سابقه تمدنی و تاریخی ملت ایران اظهار داشت: دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در ساختن و توسعه همه‌جانبه کشور به‌رغم تحریم‌ها،‌ تحسین برانگیز و عالی است.