دستگاه کاترپلاتر چیست؟


کاترپلاتر یک دستگاه دیجیتال است که این قابلیت را دارد که خطوط را برش یا ترسیم کند. این دستگاه برای کشیدن طرح‌های برداری مانند نقشه‌کشی بسیار کاربردی است .دستگاه کاترپلاتر در اندازه‌‌های متنوع و برای کارهای مختلف در بازار موجود است. دستگاه‎های با فرمت بزرگ برای تولید انبوه محصولات صنعتی استفاده می‌شوند و دستگاه‌های با فرمت کوچک برای زندگی روزمره مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. این دستگاه توسط شرکت‌های تبلیغاتی و تابلوسازان حرفه‌ای استفاده می‎شود. اگر می‎خواهید درباره این‌که دستگاه کاترپلاتر چیست، اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

دستگاه کاترپلاتر

شاید برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که دستگاه کاترپلاتر چیست؛ کاترپلاتر دستگاه دیجیتالی است که امکان ترسیم یا برش خطوط را دارد. این دستگاه بااستفاده از رایانه کنترل می‎شود و این قابلیت را دارد که به‌‌صورت دیجیتالی آثار هنری، علائم، طرح‎ها و صنایع دستی تولید کند. دستگاه کاترپلاتر دارای یک تیغ بسیار نازک است و در کنار آن یک قلم به صورت ماژیک یا خودکار استفاده می‌شود. در واقع کاترپلاتر کار برش را روی متریال‌های مختلف انجام می‌دهد.

انواع دستگاه کاترپلاتر

دستگاه کاترپلاتر شامل دونوع رولی و تخت است که کاربردهای متفاوتی دارند. این دونوع دستگاه به‎شرح زیر است:

کاترپلاتر رولی یا ایستاده

این نوع از کاترپلاتر در آن تیغ در طول جنس جابه‌جا نمی‎شود و فقط در عرض آن جابه‌جا می‌شود. در واقع این نوع از کاترپلاتر، امکان برش در طول، با جابه‌جایی خود جنس فراهم می‌شود. دستگاه کاترپلاتر رولی این قابلیت را دارد که نیم‌برش بسیار دقیق را برای طرح‌های پیچیده انجام دهد. این دستگاه برای جنس‌هایی مناسب است که انعطاف‌پذیر باشد، جنس رویه بافت‌دار نباشد و یا کش نیاید. همچنین جنس مواد در رویه باید طوری باشد که بااستفاده از تیغ دستگاه کاترپلاتر امکان برش وجود داشته باشد.

بخوانید:  بسترهای تشویق بخش خصوصی برای احداث سالن های سینما فراهم شود

دسگاه1

کاترپلاتر تخت یا رومیزی

کاترپلاتر تخت یا رومیزی دارای یک میز است و کالسکه ابزار در طول آن جابه جا می‌شود. در این نوع دستگاه، جنس بریدنی ثابت است و تیغ دستگاه علاوه‌‌بر عرض در طول جنس هم جابه‌جا می‌شود. بنابراین جنس روی سطح میز ثابت است. در این نوع دستگاه از روش مکش استفاده می‌کنند. دقت این دستگاه از دستگاه رولی بیشتر است و محدودیت‌های کاتر رولی را ندارند، اما قیمت این نوع کاترپلاتر نسبت به نوع رولی بیشتر است.

همچنین بااستفاده از دستگاه کاترپلاتر رومیزی، برش‌های متنوع‌تری را می‌‌توانید انجام دهید و برای جنس‌های مختلف که ویژگی‌های متفاوتی نیز دارند، ابزارهای خاصی وجود دارد که بافت جنس نیز باعث ایجاد محدودیت نمی‌شود.

دسگاه2

کاربرد دستگاه کاترپلاتر چیست؟

دستگاه کاترپلاتر کاربردهای بسیاری دارد که برخی از آن‌‌ها به‎شرح زیر است:

 • این دستگاه برای جعبه‌های بسته‌بندی یا برش‌های کوچک بسته‌بندی مناسب است.
 • اگر شما قصد داشته باشید که لیبل پشت چسب‌دار را برش دهید، بااستفاده از دستگاه کاترپلاتر می‌‌توانید به‌‌راحتی این‌کار را انجام دهید.
 • یکی از رایج‌ترین کاربردهای کاترپلاتر، برش برچسب است.
 • از این دستگاه می‎توانید برای برش انواع استیکر و نشان‌های مخصوص چسباندن روی محصولات مختلف استفاده کنید.
 • از دستگاه کاترپلاتر برای تولید کارت‌های کاغذی سفارشی مانند کارت پستال، کارت ویزیت، کارت عروسی و… استفاده می‎شود.
 • از برش پلاتر می‌‌توانید برای ساخت شابلون استفاده کنید. شما می‌توانید طرح‌های مختلفی بسازید و آن‌ها را روی کاغذ برش دهید تا شابلون‌هایی برای دکوراسیون داخلی یا تابلوهای نقاشی ایجاد کنید.
 • بااستفاده از این دستگاه شما می‌‌توانید به‎طور دقیق فرآیندهای مختلف برش را انجام دهید تا گردش کار را بهینه و بهره‌وری را به حداکثر برساند.
 • کارگاه‌‌های تولید لباس می‌‌توانند از این دستگاه برای ایجاد برچسب روی تیشرت استفاده کنند.
 •  این دستگاه در خیاطی کاربرد دارد و با آن می‌‌توانید الگوی خیاطی ترسیم کنید و هم می‌‌توانید برش منحنی ایجاد کرد.
 • با دستگاه کاترپلاتر می‌توانید با کاغذهای شبرنگ نوشته‌‌های روی شیشه‎ها را تولید کنید یا روی بدنه اتومبیل برچسب طراحی کرد.

  دسگاه3

خرید دستگاه کاترپلاتر

اگر شما قصد خرید دستگاه کاترپلاتر را دارید، می‎توانید دستگاه مورد نظر خود را انتخاب و اقدام به‌‌خرید کنید. خرید می‌‌تواند به‎صورت حضوری و اینترنتی انجام گیرد که هرکدام دارای مزایایی است. اما باید به این نکته توجه کنید که در بین دستگاه‌‌های چاپ، باتوجه به نیاز خود، دستگاه را انتخاب کنید و براساس میزان کار مورد انتظار، بودجه، گارانتی و در اختیار داشتن امکانات جانبی بهترین دستگاه را خریداری کنید. امروزه این دستگاه بسیار پرکاربردی است و مشتریان بسیاری در کشور ما دارد و از آنجا که قیمت آن هم بسیار مناسب است، به‌‌راحتی می‌‌توانید این دستگاه پرکاربرد را خریداری کنید.

ارگ سیستم آپادانا یکی از فروشگاه‌‌های معتبر در زمینه چاپ و تبلیغات است. از ویژگی‌‌های مهم این فروشگاه ،گارانتی و پشتیبانی از محصولی است که خریداری می‎کنید. این فروشگاه تمام دستگاه‌‌های مجموعه خود را گارانتی می‌‌کند و درصورت خرابی و آسیب به دستگاه، واحد فنی مجموعه بلافاصله بعد از اعلام خرابی برای برطرف کردن ایراد مراجعه خواهد کرد و یا درصورت قابل انتقال بودن، مشتریان دستگاه را برای تعمیر ارسال می‎کنند.

 

 


محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

منبع

بخوانید:  آذربایجان‌غربی از مناطق بسیار مستعد حوزه‌ والیبال در کشور است