دستگیری قاچاقچی گونه های حیات وحش با مجموعه ای از پرندگان شکاری 

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: با هوشیاری و رصد اطلاعاتی بخش فضای مجازی یگان حفاظت محیط زیست استان تهران، قاچاقچی گونه های حیات وحش که از طرق مختلف بویژه آگهی در فضای مجازی اقدام به فروش گونه های ارزشمند و نادر حیات وحش ایران بخصوص پرندگان شکاری می کرد طی عملیات ماموران اجرایی یگان حفاظت استان دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری برنا، فرهاد زندی فرمانده یگان حفاظت محیط ست استان تهران با اشاره به اینکه این فرد متخلف و سابقه دار با اقدام به درج آگهی و نمایش های خاص، گونه های ممنوعه و درحال انقراض و یا حمایت شده را خرید و فروش می کرد، افزود: پس از اخذ دستور قضایی، ماموران اجرایی محیط زیست ضمن ورود به سکونتگاه این فرد، اقدام به بازرسی محل و دستگیری متخلف کردند.
وی با تاکید بر اینکه محل نگهداری گونه های حیات وحش توسط این فرد از مدتی قبل با هماهنگی های لازم تحت نظر و رصد یگان حفاظت محیط زیست استان تهران بود، تصریح کرد: ماموران در بازرسی از سکونتگاه این متخلف 7 جانور مشتمل بر گونه هایی همچون بالابان، عقاب طلایی، عقاب پرپا، لیل، راکون، گربه وحشی و همچنین چهار تاکسیدرمی از گونه های بالابان، شاهین، ترم تای به همراه پنج عدد چشم بند مخصوص حمل پرندگان شکاری را کشف و ضبط کردند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه این متخلف ملقب به دکتر عقاب بوده و فعالیت گسترده ای در فضای مجازی داشته، اظهار داشت: فرد دستگیر شده در فضای مجازی ضمن نمایش گونه های حیات وحش و پرندگان کمیاب، اقدام به خرید و فروش و قاچاق گونه ها به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز می کرد.
زندی با تاکید بر اینکه متخلف پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی و تحویل شد، اظهار داشت: گونه های جانوری کشف شده برای بررسی سلامت و قابلیت بازگشت به طبیعت به مراکز نگهداری حیات وحش و کلینیک های مربوطه تحویل داده شدند.
وی با اشاره به اینکه همچنین از ابتدای سال تاکنون 7 عملیات مشابه در برخورد با متخلفان قاچاق پرندگان توسط ماموران یگان حفاظت استان صورت گرفته و تعداد 4 نفر دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند، افزود: در علمیات های مذکور در مجموع تعداد 21 پرنده شکاری شامل سارگپه، دلیجه، کرکس، عقاب، جغد و سایر پرندگان شکاری کشف و ضبط شد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان از شهروندان خواست در صورت مشاهده خرید و فروش، نگهداری و یا شکار غیرمجاز گونه های حیات وحش، موضوع را از طریق سامانه تلفنی 1540 سازمان حفاظت محیط زیست و یا شماره تماس 77359564 یگان حفاظت محیط زیست استان تهران اطلاع دهند.

بخوانید:  شرکت سنگ آهن مرکزی ایران شرکتی موفق در حوزه معدن است

 انتهای پیام/منبع