دلیل اهمیت سفر استاندار کرمانشاه به اقلیم کردستان عراق چه بود؟

استاندار کرمانشاه و هیأت همراه در نشست مشترک با دکتر توفیق رحیم، استاندار حلبچه پیرامون گسترش مناسبات گردشگری، تجاری و کشاورزی گفتگو کردند و به توافقاتی در حوزه تسهیل در ترددهای مسافری و برقراری تردد خودرویی از مرز شوشمی و تسهیل در روند صادرات و واردات کالا میان دو طرف دست یافتند.

وی این سفر را در راستای توسعه ارتباطات اجتماعی، فرهنگی، تجاری و اقتصادی بین استان کرمانشاه و اقلیم کردستان بویژه سلیمانیه عراق توصیف کرد.

ادای احترام به شهدای حلبچه و رئیس جمهور فقید عراق و قدردانی مقامات اقلیم از کمک‌ها، همراهی‌ها و همدلی‌های جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان نشان دهنده وجود یک انس و الفت دیرین میان دو کشور ایران و عراق است.

در دیدار مشترک دکتر صحرایی استاندار کرمانشاه با جلال شیخ نوری رئیس اداره مستقل گرمیان موضوعات مهمی همچون تسهیل در تردد کامیون‌ها و روند صادرات و واردات کالا از مرز بین المللی پرویزخان، توسعه روابط تجاری در مرز شیخ صله، تقویت زیرساخت‌های رفاهی در مرزهای مشترک، توسعه همکاری‌ها در زمینه کشاورزی، صدور خدمات فنی و مهندسی از استان کرمانشاه به گرمیان و تسهیل زمینه عزیمت بیماران عراقی به مراکز درمانی استان کرمانشاه مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و توافقات اولیه در برخی از این حوزه‌ها صورت گرفت.

استاندار کرمانشاه در بدو ورود به استان حلبچه، به شهدای بمباران شیمیایی حلبچه ادای احترام در کرد. همچنین صحرایی در جریان سفر به استان سلیمانیه با حضور بر مزار مرحوم جلال طالبانی رئیس جمهوری فقید عراق ضمن قرائت فاتحه، دفتر یادبود ایشان را امضا کرد.

بخوانید:  شایعات در مورد کریمی ادامه دارد!

کرمانشاه دارای سه مرز مبادلاتی مشترک با اداره مستقل گرمیان است و گسترش مناسبات با این اداره مستقل برای بسیار استان بسیار مهم است.

استاندار کرمانشاه نیز در این دیدار تاکید کرد: در دولت ایران یک نگاه راهبردی برای گسترش روابط دوستانه با همسایگان و به طور ویژه با کشور دوست و برادر عراق وجود دارد.

سفر استاندار کرمانشاه به اقلیم کردستان عراق و استقبال طرف خارجی نشان داد که با توجه به اشتراکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و قومی مردمان کرمانشاه و اقلیم کردستان، می‌توان امیدوار بود که با تداوم دیدارها و نشست‌های مشترک و کارشناسی بین کرمانشاه و اقلیم کردستان، آورده‌های بیشتر و بزرگ‌تری در انتظار دو طرف باشد.

سلیمانیه یک شهر راهبردی برای گسترش مناسبات کرمانشاه و اقلیم

به گزارش برنا؛ سفر استاندار کرمانشاه به اقلیم کردستان عراق و استقبال طرف خارجی نشان داد که با توجه به اشتراکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و قومی مردمان کرمانشاه و اقلیم کردستان، می‌توان امیدوار بود که با تداوم دیدارها و نشست‌های مشترک و کارشناسی بین کرمانشاه و اقلیم کردستان، آورده‌های بیشتر و بزرگ‌تری در انتظار ۲ طرف باشد.

وی همچنین نسبت به افزایش همکاری‌های دو طرف در حوزه‌هایی مانند شهر خلاق خوراک ابراز علاقه‌مندی کرد.

همچنین دو طرف در زمینه تأمین کالاهای صنعتی و عمرانی مورد نیاز استان حلبچه از سوی تولیدکنندگان استان کرمانشاه و سرمایه‌گذاری و تشکیل یک کمیته مشترک کشاورزی و گردشگری با هدف افزایش همکاری‌ها در این حوزه و مشارکت ۲ استان در حوزه عمران و اقتصاد و تسهیل زمینه عزیمت بیماران اقلیم کردستان عراق به مراکز درمانی استان کرمانشاه به توافقات خوبی رسیدند.

بخوانید:  نماهنگ «در پناه تو» با نوای مهدی رسولی مداح اهل بیت (ع)

نقطه اوج این دوستی‌ها، حضور استاندار سلیمانیه محل کنسولگری ایران و برگزاری یک دیدار صمیمی و دوستانه با استاندار کرمانشاه بود. دیداری که اضافه بر نشست رسمی هوال ابوبکر و محمدطیب صحرایی در استانداری سلیمانیه، برگزار شد.

دلیل اهمیت ویژه سفر استاندار به اقلیم کردستان عراق چه بود؟

محمد طیب صحرایی در ادامه این سفر با استاندار سلیمانیه هم دیدار و گفتگو کرد.

استاندار کرمانشاه در رأس هیأتی از مسئولان استانی کرمانشاه روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفند ماه به منظور پیگیری گسترش مناسبات اقتصادی، تجاری، گردشگری، فرهنگی و کشاورزی با اقلیم کردستان، از طریق مرز شوشمی راهی کشور عراق شدند.

استاندار کرمانشاه در ادامه به تشریح ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان در حوزه‌های تولیدی و صنعتی، گردشگری سلامت، کشاورزی، دانشگاهی و … پرداخت و بر آمادگی کامل کرمانشاه برای ارائه فنی و مهندسی و اجرای طرح‌های مشترک در حوزه صنایع تبدیلی با اقلیم کردستان تاکید کرد که با استقبال استاندار سلیمانیه روبرو شد.

تشکیل میز مشترک برای گسترش مناسبات با حلبچه

از نکات با اهمیت موضوع این است که رژیم صهیونیستی و آمریکا تلاش زیادی برای ایجاد شکاف و اختلاف بین عراق بویژه در بخش اقلیم کردستان با ایران انجام داده‌اند که میزبانی شایسته و نشست‌ها و دیدارهای صمیمی مقامات اقلیم با استاندار کرمانشاه و هیأت همراه، نشانگر بی نتیجه بودن این اختلاف افکنی هاست. بویژه اینکه دکتر صحرایی در اقدامی کم سابقه، استانداران و مقامات ارشد سه استان و منطقه اقلیم کردستان را در جریان همین سفر، ملاقات و نشست‌های دوجانبه را برپا کرد.

هوال ابوبکر در این دیدار از حمایت‌ها و همراهی‌های جمهوری اسلامی قدردانی کرد و گفت: ما برای ارتقای روابط با استان کرمانشاه آماده و مشتاق هستیم و امیدواریم این دیدار و گفتگوها منشأ اقدامات مؤثر و رونق تعاملات تجاری، فرهنگی، گردشگری و سرمایه‌گذاری در دو استان شود.

بخوانید:  آینده خوبی در انتظار بوکس ایران است/ نهرودی تجربه زیادی دارد

در این سفر دو روزه که به دعوت استانداران سلیمانیه و حلبچه صورت گرفت، استاندار کرمانشاه و هیأت همراه پیرامون گسترش مناسبات در حوزه‌های تردد کالا و مسافر و همکاری‌های مشترک در حوزه کشاورزی و ارائه خدمات فنی و مهندسی، دیدارهای ثمربخشی با استانداران حلبچه، سلیمانیه و رئیس اداره مستقل گرمیان انجام دادند و به توافقات راهگشایی دست یافتند.

افزایش مراودات با گرمیان

در واقع سفر ۲ روزه استاندار کرمانشاه به بخش کردی عراق هم از نظر سیاسی دارای اهمیت ویژه بود و هم، دستاوردها و توفیقات جدیدی برای اشتغال و ثروت آفرینی در استان به همراه داشت.منبع