راز چاه آرزو کشف شد !

دکتر یاخن هابرسترو که باستانشناس مسئول در ادارۀ محافظت از آثار تاریخی است می‌گوید: «این مورد خیلی نادری است که یک چاه برای مدتی بیش از ۳ هزار سال به این خوبی باقی مانده باشد. دیوارۀ چوبی چاه تقریبا به طور کامل در زیر خاک حفظ شده است و هنوز هم تحت تاثیر آب‌های زیرزمینی حالتی مرطوب دارد. ما امیدواریم که این یافته به ما کمک کند تا اطلاعات بیشتری دربارۀ زندگی روزمرۀ ساکنان باستانی اینجا به گروه باستانشناسان در درون این چاه ۲۶ سوزن برنزی، یک دستبند، یک دندان تزئین شدۀ حیوان، دانه‌هایی از جنس کهربا و بیش از ۷۰ ظرف سفالی پیدا کرده‌اند. این یافته‌ها نشان می‌دهند که این چاه جایگاه و معنایی کاملا متفاوت با چاه‌های دیگر داشته است.

منطقه‌ای که امروز شهر گرمرینگ در آن قرار دارد، از گذشتۀ بسیار دور محل سکونت اقوام مختلف بوده است؛ یافته‌های فراوان مربوط به دوران پیش از تاریخ تاییدی بر این واقعیت هستند. از سال ۲۰۲۱ به این طرف، در جریان کاوش‌های انجام شده، بقایای زیادی از سکونتگاه‌های قدیمی (از عصر برنز تا قرون وسطی) در این منطقه پیدا شده‌اند.


آیا این خبر مفید بود؟

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ در ایالت باواریای آلمان بقایایی از یک چاه متعلق به عصر برنز با دیواره‌های چوبی پیدا شده که درون آن پر از اشیاء و آثارِ آیینی و مناسکی است. احتمالا مردمان باستانی این منطقه، زیورآلات و برخی از آثار سفالی خاص را به عنوان پیشکش‌ها و نذورات به درون این چاه می‌انداخته‌اند؛ همانطور که هنوز هم بعضی از مردم در اروپا گاهی سکه یا اشیاء دیگری را برای برآورده شدن آرزو در چاه می‌اندازند.

بخوانید:  بن‌زاید و الکاظمی در جده دیدار کردند

بخشی از این آثارِ تازه کشف‌شده، بقایای چاه‌هایی است که در دوره‌های مختلف برای تامین آب ساکنان منطقه مورد استفاده بوده‌اند.

ماتیاس فیل از ادارۀ حفظ آثار می‌گوید: «حتی امروز هم چشمه‌ها برای خیلی از مردم یک جور حال و هوای جادویی در خودشان دارند. مردم سکه‌هایشان را در اینجور جا‌ها می‌اندازند تا برایشان خوش‌شانسی بیاورد. نمی‌شود گفت دقیقا چه انگیزه‌هایی مردمان ۳ هزار سال قبل را به انجام این کار ترغیب کرده است که جواهرات و هدایای ارزشمند را در چاه بیاندازند. اما می‌توانیم فرض کنیم که این‌ها نوعی قربانی به امید داشتن یک سال پر محصول بوده‌اند».

در کاوش‌های باستان‌شناسی اخیر در آلمان، بقایای زیادی از سکونتگاه‌های عصر برنز پیدا شده است که یکی از آن‌ها یک چاه شگفت‌انگیز است.

منبع


|

راز چاه آرزو کشف شد !

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف