ربات‌های کاشتنی به بازار می‌آیند!

یکی از محققان این پروژه گفت: مطالعات ما از مشاهده طبیعت شروع شد. با این هدف که از استراتژی‌های موجودات زنده یا ساختار‌های آن‌ها تقلید کرده و آن‌ها را در فناوری‌های رباتیک بازآفرینی کنیم.

این دانه مصنوعی قادر است تغییر شکل بدهد و به طور خودکار در محیط حرکت کند. همچنین می‌تواند کاربرد‌هایی در حوزه‌های مختلف از نظارت بر محیط زیست گرفته تا احیای جنگل‌ها داشته باشد.


|

ربات‌های کاشتنی به بازار می‌آیند!

 

موضوعی که برای محققان جالب بود این بود که این دانه‌ها از بافت‌های مبتنی بر سلولز‌های مرده که فاقد متابولیسم هستند، استفاده می‌کنند، قادر به بدریخت یا دفرمه شدن هستند و تنها از تغییرات در رطوبت محیطی استفاده می‌کنند.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

منبع

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ این دانه قادر است بدون نیاز به باتری یا سایر منابع خارجی انرژی، در محیط حرکت کند. این‌ها خصوصیات اصلی اولین نمونه ربات موسوم به «آی-سید» (I-Seed) هستند که اولین ربات دانه‌ای با چاپ سه‌بُعدی است و در موسسه فناوری ایتالیا در جنوا ساخته شده است.

این تحقیقات نتیجه پروژه اروپایی «آی سید» است که توسط موسسه فناوری ایتالیا هماهنگ شده و هدف اصلی آن ابداع ربات‌های خلاقانه با الهام از دانه گیاهان است تا قادر باشند به عنوان حسگر‌هایی برای نظارت بر پارامتر‌های کیفیت خاک از جمله وجود آلاینده‌هایی مانند جیوه و نیز سطح دی‌اکسیدکربن، دما و رطوبت هوا عمل کنند. پروژه آی‌-سید در سال ۲۰۲۱ شروع شده است.

یک ربات به شکل دانه (بذر) با توانایی کاوش در خاک بر اساس تغییرات رطوبت، با مواد تجزیه‌پذیر ساخته شد.

انتهای پیام/