ربات بالدار با قابلیت فرود ابداع شد

منبع


|

ربات بالدار با قابلیت فرود ابداع شد
آیا این خبر مفید بود؟

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ محققان EPFL روشی ابداع کرده‌اند که به یک ربات بالدار اجازه می‌دهد تا با استفاده از مکانیزم پنجه‌مانند به طور مستقل بر روی یک سطح افقی فرود بیاید. این نوآوری می تواند به طور قابل توجهی دامنه وظایف با کمک ربات را گسترش دهد. نشستن پرنده بر روی شاخه باعث می شود مانور ساده ترین چیز در جهان به نظر برسد، اما در واقع، نشستن شامل تعادل بسیار ظریفی از زمان بندی، نیروهای ضربه‌ای زیاد، سرعت و دقت است. این حرکت به قدری پیچیده است که تا کنون هیچ ربات بالداری(پرنده کوپتر) نتوانسته بر آن مسلط شود.

مشکلات مهندسی مربوط به فرود آمدن یک پرنده کوپتر بر روی سکو بدون هیچ دستور خارجی مستلزم مدیریت بسیاری از عواملی است که طبیعت قبلاً آنها را کاملاً متعادل کرده است. پرنده کوپتر می بایست در حین نشستن به طور قابل توجهی سرعت خود را کاهش دهد، در حالی که همچنان حالت پروازی خود را حفظ می‌کند. پنجه باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند ربات را بگیرد و وزن ربات را تحمل کند، بدون آن که آنقدر سنگین باشد که نتوان آن را بالا نگه داشت.در نهایت، این ربات نیاز دارد که بتواند محیط خود و محل فرود خود را در رابطه با موقعیت، سرعت و مسیر خود درک کند.


بخوانید:  ۳۱۳ سری جهیزیه به نوعروسان در شیراز اهدا شد

یکی از محققین، عضو فوق دکتری در آزمایشگاه سیستم‌های هوشمند (LIS)، گفت: «این یک گام بزرگ به سوی استفاده از روبات‌های بال‌زن است، که از هم‌اکنون فقط می‌توانند پروازهای رایگان را برای کارهای دستکاری و دیگر برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی انجام دهند».

انتهای پیام/

محققان EPFL روشی ابداع کرده‌اند که به یک ربات بالدار اجازه می‌دهد تا با استفاده از مکانیزم پنجه‌مانند به طور مستقل بر روی یک سطح افقی فرود بیاید.