رسانه‌ها نقش مهمی در نوآور شدن دانشگاه‌ها دارند

وی ابراز امیدواری کرد که با این روند، اینوتکس سال آینده اثر بخشی دو برابری خواهد داشت.

 

اثربخشی رسانه در نوآور شدن دانشگاه‌ها

 

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری خاطر نشان کرد: علاوه بر اینها در دوران همه‌ گیری کرونا، برگزاری چنین رویدادهایی در فضای بسته امکان پذیر نبود و امسال با پشت سر گذاشتن این شیوع، مردم به راحتی در این رویداد مشارکت کردند.

دهقانی ادامه داد: دانشگاه ها باید نسلی را تربیت کنند که خودشان کسب و کار ایجاد کنند. امیدوارم با اقداماتی که در دانشگاه ها اجرایی می شود و برنامه هایی که ما پیاده سازی می کنیم، بخش عمده ای از اینوتکس سال آینده به دانشگاه‌ها اختصاص یابد.

به گفته وی در دانشگاه ها اساتید جوانی حضور دارند که اغلب مشغول به موضوعاتی چون تولید مقالات هستند و اگر به آنها فضا و فرصت داده شود، دانشگاه ها متحول می شوند.

معاون علمی خطاب به رسانه ها گفت: درخواست دیگر من از رسانه ها است. رسانه‌ حساس کننده  عموم مردم به مسائل کشور است و این شماها هستید که افراد جامعه را حساس می کنید و درخواست دارم روی دانشگاه ها متمرکز شوید و درباره آنها پرونده‌های ویژه تولید شود تا دانشگاه ها به ویژه مدیران قدیمی تر دانشگاه ها به سمت جلو هدایت کنند و مدیریت دانشگاه ها به جوان‌تر ها سپرده شود.


آیا این خبر مفید بود؟

رییس بنیاد ملی نخبگان اینوتکس را بستری برای به هم رسانی‌ها در حوزه فناوری توصیف کرد و یادآور شد: معاونت علمی علاوه بر موضوعات به هم رسانی و ایجاد انگیزه به فناوران، ظرفیت‌های جدید در حوزه‌های نوآوری و فناوری را شناسایی می‌کند.

بخوانید:  رژیم اسرائیل می بایست در چهارچوب حقوق بین الملل مجازات شود

وی تاکید کرد: ما به طور جدی اعتقاد داریم که کنار رویدادهای سرمایه گذاری حضور داشته باشیم و اولین دوره فینوتکس در کنار اینوتکس امسال آغاز به کار کرد و اگر رسانه به ما کمک کنند تا صدای توانمندی محققان ایران به سرمایه گذاران برسد، شاهد خواهیم بود که در فینوتکس سال آینده اشتیاق بیشتری برای حضور سرمایه گذاران خواهیم بود. 

 

اشتیاق سرمایه گذاران برای حضور در فینوتکس

وی ادامه داد: همین که حدود ۴۰۰ شرکت توانمند کنار هم قرار می‌گیرند، احساس می‌شود که زندگی در حوزه نوآوری کشور در جریان است و این انگیزه ایجاد می کند.

دهقانی با بیان اینکه اگر بخش های دولتی پای کار نیایند، نمی توان انتظار داشت که لزوما اتفاقات خوبی در این حوزه‌ها رخ دهد، افزود: معتقدم با جریان سازی‌هایی که مقام معظم رهبری و دولت انجام می‌دهد، پای کار آمدن بخش دولتی به عنوان بازار بزرگ مصرف خدمات و کالا، در کنار بخش خصوصی می‌تواند به این حوزه رونق دهد.

انتهای پیام/

دهقانی هوش مصنوعی را نمونه فعالیت صنعتی دانشگاهی دانست که در دنیا، در این حوزه پیشرو بوده و گفت: تاکنون صنایع در حوزه‌های نوین جلودار و پیشرو بودند ولی در حوزه هوش مصنوعی استادان ‌ کند.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع وی تاکید کرد: سیاست‌های معاونت علمی را به این سمت سوق می‌دهم که حمایت ما از دانشگاه ها تنها بر بستر ایجاد و شکل دادن شرکت‌های دانش بنیان نوپا است؛ چرا که دولت برای استخدام، ظرفیت ندارد و لازم است دانشگاه‌ها دانشجویان کارآفرین تربیت کنند.

بخوانید:  بهره مندی بیش از 160 هزار فرزند ایتام از هدیه معیشتی کمیته امداد

دهقانی در خصوص حضور دانشگاه‌های کشور در این رویداد با بیان اینکه از حضور کم رنگ دانشگاه‌ها در این رویداد خوشحال نیستم، گفت: دانشگاه‌ها نیاز به تحول جدی دارند و این تحول باید از نوع خارج شدن دانشگاه‌ها از پوسته نسل‌ دوم باشد.  دانشگاه‌ها باید از نهادهای صرفا پژوهش علم محور خارج شود. دانشگاه ها باید بدانند که اگر متحول نشود، اقبال آنها به حوزه‌های نوین کاهش می‌یابد.

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ روح الله دهقانی در حاشیه بازدید از دوازدهمین نمایشگاه اینوتکس 2033 با بیان اینکه هر حرکت نوآورانه‌ای یکسری محدودیت ها و انتقاداتی به همراه دارد، گفت:  من معتقدم اینوتکس به عنوان یک رویداد نوآورانه ۱۴۰۲ ایران یک رویداد منحصر به فرد است و اولین ویژگی اینوتکس این است که افراد فعال در حوزه نوآوری و فناوری با یکدیگر ملاقات خواهند کرد و این یکی از بزرگترین ویژگی‌های این رویداد است حتی اگر هیچ سرمایه گذاری یا فروشی صورت نگیرد

وی حضور نهادهایی چون سازمان امور استخدامی در نمایشگاه اینوتکس را مفهوم تازه در حوزه نوآوری کشور دانست و گفت: معتقدیم نوآوری باید در بخش عمومی نیز نفوذ کند و مردم بتوانند در زندگی خود اثرات آن را مشاهده کنند، این امر بسیار مهم و اثربخش است.