رشد تشکیل سرمایه ثابت در ماشین‌آلات رکورد زد/ افزایش تمایل سرمایه گذاری در بخش تولیدات صنعتی

3317356_123

ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب گاز طبیعی در دوره منتهی بهمن ماه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۲ درصد و برای واردات ۱۵ درصد افزایش داشته است. 


رشد تشکیل سرمایه ثابت در ماشین‌آلات رکورد زد/ افزایش تمایل سرمایه گذاری در بخش تولیدات صنعتی

منبع

نرخ رشد تشکیل سرمایه در ماشین آلات در ۹ ماهه سال گذشته ۱۲.۵ دهم درصد بوده و در سال جاری افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

ارزش حجم تجارت کشور در پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳.۸ درصد رشد داشته است و از ۹۰.۸ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ به ۱۰۲.۲ میلیارد دلار در ۱۴۰۱ افزایش یافته است. 

تورم سالانه تولید کننده معدن از تابستان ۱۴۰۰ تاکنون در تمام فصول روندی کاهشی داشته است به نحوی که از ۱۱۶ درصد تابستان۱۴۰۰ به ۲۵.۱ در پاییز سال جاری کاهش یافته که این پایین ترین نرخ تورم از سال ۱۳۹۷ تا کنون است که کاهش مستمر این شاخص در پنج فصل متمادی روندی بی سابقه در طول ۱۰ سال گذشته است. 

این در حالی است که نرخ رشد تشکیل سرمایه در ماشین آلات در ۹ ماهه سال گذشته ۱۲.۵ دهم درصد بوده و در سال جاری افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.  نرخ رشد تشکیل سرمایه از فصل سوم سال ۱۴۰۰ تا کنون به صورت بی‌سابقه‌ای رشد داشته و در تمام فصول رشد های بین ۱۱.۶ درصد تا ۲۸.۳ درصد را تجربه کرده که بالاترین آن در فصل سوم سال جاری ثبت شده است. 

از همین رو یکی از الزامات جدی بازگشت کشور به مسیر رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری کلان بخش خصوصی و دولتی برای جبران سرمایه‌های مستهلک شده در سال‌های اخیر و بازیابی توان تولید کشور برای رشد درآمد سرانه و غلبه بر فقر گسترده به‌جا مانده از دولت قبل است. 

بخوانید:  «سلمان فارسی» در ارمنستان

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، رشد تشکیل سرمایه در بخش ماشین‌آلات به معنای افزایش تمایل سرمایه‌گذاری در بخش تولیدات صنعتی در کشور است. 


|