رشد 15 درصدی واردات LNG پاکستان/ فرصت‌ها از کنار ایران می‌گذرد


رشد 15 درصدی واردات LNG پاکستان/ فرصت‌ها از کنار ایران می‌گذرد

کشور پاکستان با توجه به مسیر توسعه خود به گاز نیاز دارد و شاهد آن هستیم که در بخش واردات گاز LNG ، این کشور با افزایش 15 درصدی روبرو بوده با این حال گاز ایران در سبد انرژی پاکستان جایی ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم (BP) هفتاد و یکمین گزارش سالانه خود با عنوان «مرور آماری انرژی جهان ۲۰۲۲» را به تازگی منتشر کرده است.

طبق این گزارش، کشور پاکستان در سال 2021 شاهد افزایش 15 درصدی واردات گاز به شیوه Lng بود. واردات این کشور در سال 2020 برابر با 10.6 میلیارد متر مکعب بوده و در سال 2021 برابر 12.1 میلیارد متر مکعب شده است.

این درحالی است که ایران با پاکستان خط لوله گاز نیمه کاره دارد، همچنین طبق جدول زیر واردات گاز با خط لوله برای مسیرهای کوتاه تر از 2000 کیلومتر صرفه دارد و برای فواصل بیشتر از 2000 کیلومتر صادرات به روش LNG اقتصادی محسوب می‌شود. از طرفی خط لوله صلح که قرار بود گاز ایران را به پاکستان انتقال دهد در حالی نیمه کاره مانده که برای تکمیل عملیات گازرسانی 200 کیلومتر تا ایرانشهر و 250 کیلومتر هم از مرز ایران تا بندر گوادر باقی مانده است.

1

نکته قابل توجه این است که خط لوله صلح برای صادرات 110 میلیون متر مکعب گاز پیش بینی شده بود و با تکمیل این پروژه می‌توانستیم بخشی از واردات گاز پاکستان را جبران کنیم.

انتهای پیام/

منبع