رفع نیازهای پژوهشی همه دستگاه‌ها با «نان» در آینده نزدیک

محمدعلی زلفی‌گل با معرفی سامانه «نان» به منظور رفع نیازهای پژوهشی دستگاه‌های اجرایی به‌واسطه تحقیقات دانشگاهی، گفت: سامانه نظام ایده‌ها و نیاز‌ها که به‌صورت اختصاری «نان» خوانده می‌شود، سامانه‌‌ای است که تمام دستگاه‌های اجرایی و مراکز و ادارات دولتی و خصوصی می‌توانند نیاز‌های پژوهشی خود را در آن مطرح کنند.

انتهای پیام/


در ادامه رئیس نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران گزارشی از وضعیت برگزاری نمایشگاه کتاب سی‌وچهارم ارائه و تاکید کرد: ما در بخش توسعه کتاب و کتابخوانی همکاری‌های بسیار خوبی می‌توانیم داشته باشیم و از ظرفیت دانشگاه‌ها برای این مهم استفاده کنیم. یارانه اختصاص‌یافته به دانشجوها و اساتید از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود اما پیشنهاد می‌کنم که خود وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم در این زمینه ورود کند و از دانشجوها و اساتید برای تهیه کتاب‌های مورد نیازشان حمایت کند. البته دانشگاه‌ها استقبال خوبی از نمایشگاه کرده‌اند و بیش از ۲۰۰ دانشگاه برای خرید کتاب درخواست داده‌اند. 


|

رفع نیازهای پژوهشی همه دستگاه‌ها با «نان» در آینده نزدیک


او با تاکید بر اهمیت کتاب در زندگی فردی و اجتماعی اضافه کرد: زمانی که شما کتابی را مطالعه می‌کنید، در واقع تجربه و علم نویسنده کتاب را در خودتان نهادینه می‌کنید. مثل این است که شما با آن فرد زندگی کرده و تجربه کسب می‌کنید. از این نظر، هر آنکه به این نکته باور داشته باشد و از کتاب بیشتر استفاده کند با بهره از تجربه‌های دیگران هزینه‌ها و خطاهای شخصی خودش را پایین می‌آورد و نگاهش به کتاب و کتابخوانی‌ فرق خواهد کرد. 

بخوانید:  بارش ها در منطقه ورزقان ادامه دار و به شکل برف است

آیا این خبر مفید بود؟


احمدوند با اشاره به ظرفیت بکر دانشگاه‌ها برای توسعه فرهنگ کتابخوانی گفت: در کنار کمک به خرید کتاب در مناسبت‌های ملی مثل نمایشگاه و هفته کتاب، می‌توانیم با همکاری شما در طول ایام سال برنامه‌های متنوعی برای برگزاری نمایشگاه‌های کتاب دانشگاهی، راه‌اندازی کتابفروشی‌های دانشگاهی و برگزاری پویش‌های بزرگ کتابخوانی برگزار کنیم. 

زلفی‌گل با معرفی سامانه «نان» به منظور رفع نیازهای پژوهشی دستگاهی اجرایی به‌واسطه تحقیقات دانشگاهی گفت: سامانه نظام ایده‌ها و نیاز‌ها که به‌صورت اختصاری «نان» خوانده می‌شود، سامانه‌‌ای است که تمام دستگاه‌های اجرایی و مراکز و ادارات دولتی و خصوصی می‌توانند نیاز‌های پژوهشی خود را در آن مطرح کنند و دانشجویان و محققان با انتخاب این مسائل به‌عنوان موضوع تحقیق به یکی از نیازهای واقعی جامعه پرداخته و مشکلی را حل می‌کنند. تا به امروز حدود ۹ هزار مورد در این سامانه ثبت شده است و دانشجویان و اساتید بر حسب علاقه و توانمندی روی یکی از موضوعات مطرح‌شده کار می‌کنند که با مشوق‌های بسیار خوبی، هم برای اساتید راهنما و هم برای دانشجویان همراه است. امکان بهره‌برداری از این سامانه برای رفع مشکلات و مسائل علمی حوزه فرهنگ و کتاب هم فراهم است.


زلفی‌گل با اشاره به اهمیت و ضرورت برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: کتاب عمر انسان را چند برابر می‌کند. هرکس به اندازه کتاب‌هایی که می‌خواند، به عمر زیسته و تجربه‌اش اضافه می‌شود. سعدی علیه‌الرحمه می‌فرمایند: «مرد خردمند هنرپیشه را * عمر دو بایست در این روزگار * تا به یکی تجربه آموختن * با دگری تجربه بردن بکار». دو بار زیستن در این دنیا امکان‌پذیر نیست اما به نظر من به‌عنوان یک فرد دانشگاهی انسان می‌تواند بی‌نهایت عمر داشته باشد. 

بخوانید:  برگزاری آزمون دستیاری پزشکی با انبوهی از سوالات، ابهامات و اعتراضات

منبع  


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش نمایشگاه کتاب در گرایش مردم به مطالعه گفت: نمایشگاه کتاب از دید من عرصه ارائه و فروش عمر است، زیرا اینجا به عمر و تجربه انسان‌ها اضافه می‌شود و کیفیت و بهره‌وری زندگی‌شان بالاتر می‌رود. همچنین این نمایشگاه باعث می‌شود انسان‌ها از امکانات مادی و معنوی خودشان بیشتر استفاده کنند. در یک نگاه کلی، نمایشگاه کتاب باعث ایجاد سلامتی سیاسی، اجتماعی و معنوی جامعه هم می‌شود.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف