روابط عمومی، ششمین شغل پراسترس دنیاست !به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ عبارت بالا یک حقیقت دور از ذهن اما واقعی و ثابت شده است؛  از آنجا که مدیران و فعالان روابط عمومی‌ و مسئولیت‌هایی که برعهده این قشر نهاده شده  به شکلی دو پهلو و در جهتی است که باید هم پاسخگوی جامعه مخاطب باشد و هم ضمن اطلاع رسانی صحیح اخبار، سازمان یا اداره متبوع خود را نیز دچار چالش های اجتماعی، حقوقی و چند سویه نکند.

 پیشبرد امور در روابط عمومی ها گاه مانند راه رفتن بر لبه تیغ ، حساس و پرمخاطره است تا جاییکه امروزه این حرفه به عنوان ششمین شغل استرس آور دنیا شناخته می‌شود.

روابط عمومی گاه نیازمند توانایی تفکر و عمل سریع در شرایط پراسترس و تنش زاست و گاه نمودی از یک عملکرد سیاستگرانه یا هنرمندانه.

اما باید گفت: تلاش در اعتبار بخشیدن به یکایک جایگاه شغلی اعضا و پرسنل درون سازمانی و اطلاع رسانی و تعاملات صحیح و حرفه ای برون سازمانی می‌تواند تعریفی صحیح از یک روابط عمومی و امور ارتباطی موفق تلقی شود.

انجمن جهانی روابط عمومی در تعریف روابط عمومی میگوید: «روابط عمومی بخشی از وظایف مدیریت سازمان و عملی ممتد، مداوم و طرح ریزی شده است که از طریق آن افراد و سازمان‌ها می‌کوشند تا تفاهم و پشتیبانی کسانی را که با آنها سرو کار دارند، به دست آورند.»

 تاریخچه روز ارتباطات و روابط عمومی ها نیز باز می‌گردد به روز تشکیل  «اتحادیه تلگرافی بین‌المللی» در هفدهم می سال 
۱۸۶۵ در پاریس.

در ۹ دسامبر سال ۱۹۳۲ میلادی بر اساس «عهدنامه مادرید» با وحدت این دو اتحادیه، «اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور» شروع به کار کرد.

بخوانید:  شیخ حسین انصاریان به جوانان و دختران بی حجاب چه گفت؟

فارغ  از این موارد باید عنوان کرد امروزه مدیران و فعالان روابط عمومی‌ باید تلاش کنند تا با تعامل و تفاهم میان سازمانی ، سبب افزایش اعتبار اعضا و پرسنل حاضر در مجموعه خود بوده و در عرصه برون سازمانی نیز به اطلاع رسانی و تعاملات صحیح و حرفه ای بپردازند.

۲۷ اردیبهشت در تقویم ایرانیان نیز ما روز ارتباطات و روابط عمومی ها نام گرفته است.

 به هر حال عصر ما، عصر ارتباطات است و بدیهی است اهرمهای نادیدنی قدرت در اختیار جوامعی است که از نیرومندترین شبکه های ارتباطی و به تبع آن، از بیشترین اطلاعات برخوردار باشند.

روز روابط عمومی بر فعالان این عرصه در ادارات و سازمان‌های کشور و رشت عزیز ما مبارک باد.

 

ماریا اخوان

فعال رسانه ای _ کارشناسی ارشد علوم ارتباطات

 

انتهای پیام/منبع