روایتی از حمایت دولت سیزدهم برای ازدواج دهه شصتی هابه گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، معاونت امور زنان و خانواده با استناد به ماده ۲ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در راستای تحقق بند ۷ از اقدامات ملی، ذیل راهبرد کلان ۳ از نقشه مهندسی فرهنگی کشور، اقدام به طرح ریزی و اجرای برنامه تسهیل ازدواج جوانان متولد دهه ۶۰ کرد.

دهه شصتی‌ها همان گروه ۱۷ میلیون نفری هستند که اغلب با شرایط سخت زندگی دست و پنجه نرم کرده اند. طبق آمار ارائه شده از مراجع ذیصلاح، از جمعیت متولدین دهه ۶۰ حدود ۱.۲ میلیون نفر از دختران و ۱.۸ میلیون نفر از پسران هنوز مجرد هستند که ۲۱ درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص می‌دهند و در هرم جمعیتی کشور، پنجره جمعیتی به حساب می‌آیند.

فرزندآوری این گروه تا حد قابل توجهی مشکلات جمعیتی کشور را کاهش می‌دهد، از طرفی در صورت عدم حمایت هدفمند از ازدواج این گروه، پدیده تجرد قطعی و آسیب‌های آن به شکل گسترده دامنگیر مسائل کشور خواهد شد.

بر این مبنا معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری  با هدف تشویق دختران و پسران بازمانده از ازدواج دهه ۶۰ به تشکیل خانواده و ازدواج، پیشگیری از ورود به سن تجرد قطعی و افزایش نرخ فرزندآوری و با عنایت به مستندات قانونی موجود، اقدام به اجرای طرح ارائه تسهیلات تشویقی علاوه بر وام ازدواج به زوجینی کرد که هردو متولد دهه ۶۰ و ساکن مناطق محروم هستند.

گروه هدف در این طرح حمایتی، جوانان متولد دهه ۶۰ ساکن در مناطق روستایی و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت هستند. در سال ۱۴۰۰ در فاز اول طرح مذکور با هدف محرومیت زدایی و کمک به اقشار آسیب پذیر با تخصیص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی، تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی در اختیار زوجینی قرار گرفت که هر دو متولد دهه ۶۰ و ساکن روستا‌های کشور بودند و در نیمه دوم سال ۱۴۰۰  اقدام به ازدواج و تشکیل خانواده کردند.

بخوانید:  فتح‌الله‌زاده به دیدار ساپینتو رفت

در این فرآیند، همکاری‌های قابل توجهی با معاونت، از سوی اداره کل سرمایه گذاری و اقدامات زیربنایی معاونت توسعه روستایی، اداره کل امور بانوان و خانواده و امور روستایی استانداری‌های سراسر کشور و فرمانداری‌ها و دهیاری‌ها انجام پذیرفته که تبادل تفاهم نامه همکاری با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم جهت تخصیص اعتبارات سرفصل کارگشایی از بند و تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۰، هماهنگی و پیگیری از مرکز آمار ایران و مکاتبه با سازمان ثبت احوال به منظور دریافت آمار متولدین دهه ۶۰ و بررسی اطلاعات رسیده و  در نهایت برآورد ۵۰۰ زوج واجد شرایط، برگزاری جلسات متعدد با معاونت توسعه روستایی به منظور نهایی کردن میزان اعتبارات و نحوه ورود به فعالیت پیرامون متولدین دهه ۶۰، ایجاد سامانه ثبت نام متقاضیان در پورتال معاونت و ثبت نام متقاضیان، استخراج اطلاعات ثبت شده در سامانه و تفکیک استانی آنها در ۱۰ مرحله، معرفی واجدین شرایط دریافت تسهیلات به بانک جهت دریافت تسهیلات، ارسال پیامک برای غیر مشمولان ثبت نام کننده در سامانه معاونت، پاسخگویی به ثبت نام کنندگان در سامانه (پاسخگویی به حدود ۵۰۰ تماس تلفنی) و مکاتبه با مدیران کل امور بانوان استانداری‌ها و دریافت گزارش از روند اجرای طرح از مهمترین محور‌های آن به شمار می روند.

شایان توجه است که باتوجه به استقبال صورت گرفته و ضرورت ادامه اجرای طرح در گام دوم، معاونت زنان و خانواده اهتمام به اجرای طرح در حوزه‌ای گسترده‌تر و با در نظر گرفتن امتیازات بیشتر کرد.

در این مسیر حمایت‌های چهارگانه ناظر بر ازدواج، اشتغال، جهیزیه و بیمه اجتماعی زوجین در نظر گرفته شد. در فاز دوم نیز، تسهیلات تشویقی در اختیار زوجینی قرار خواهد گرفت که هر دو متولد دهه ۶۰ و ساکن روستا‌های کشور و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت هستند و از تاریخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ (مصادف با روز ازدواج درج شده در تقویم) تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ اقدام به ازدواج و تشکیل خانواده می‌کنند.

بخوانید:  تجمع اعتراضی علیه حکم "حمید نوری"

در فاز دوم، طرح‌های حمایتی گسترش پیدا کرده و علاوه بر تسهیلات تشویقی ازدواج، به زوجین تسهیلات خرید اقساطی جهیزیه و اشتغال نیز اعطا خواهد شد. همچنین زوجین روستایی که تا به حال بیمه نشده اند، تحت پوشش بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار می‌گیرند.

در این راستا سه تفاهم نامه با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در موضوع اعطاء تسهیلات اشتغال، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در موضوع اعطاء تسهیلات ازدواج و همچنین بیمه اجتماعی زوجین و بانک قرض الحسنه مهر ایران در موضوع اعطاء تسهیلات جهیزیه منعقد شد.

از دیگر امتیازات اجرای فاز دوم طرح می‌توان به افزایش تعداد زوجین حمایت شده از ۳۴۶ زوج (در فاز اول) به ۱۰۰۰ زوج اشاره کرد که رایزنی‌های متعدد با دفتر رئیس جمهور، سازمان برنامه، ستاد ملی جمعیت، بنیاد مستضعفان و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم و دستگاه‌های مربوطه جهت تامین اعتبار اجرای طرح، ایجاد سامانه ثبت نام جهت مراجعه متقاضیان به آدرس، برگزاری نشست توجیهی با مدیران کل بانوان و خانواده استانداری‌های سراسر کشور و دهیاران منتخب، شروع ثبت نام متقاضیان از تاریخ ۲۸ مهرماه، معرفی واجدین شرایط دریافت وام خرید اقساطی جهیزیه به بانک مهر طی ۷ مرحله، معرفی واجدین شرایط دریافت وام اشتغال به معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری طی ۷ مرحله و… مهمترین اقدامات اجرایی در این مرحله به شمار می رود.

انتهای پیام/منبع