روایت سوته دلان ایرانی از حماسه سرخ حسینی


به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ هم‌زمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، ویژه‌برنامه‌های مختلفی همچون «جان فشان»، «روز حسین» و «جورچین» را روانه آنتن خواهد کرد که مشروح آنها در ادامه آمده است.

مجموعه «جان افشان» به تهیه کنندگی «معصومه پورحسینی» و کارگردانی «فرید پناه نژاد» و نظارت حمید ابراهیمی با نگاهی تازه به معرفی هنر و هنرمندان قهوه خانه ای می پردازد. 

این برنامه که کاری از گروه معارف اسلامی شبکه جهانی جام جم است؛ به پیشنهاد فرهنگستان هنر و با همکاری دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان و همچنین با وامداری از کتاب کهن «وقعه الطف» به نگارش «محمدهادی یوسفی غروی» تهیه شده و از اول ماه محرم میزبان هنرمندان قهوه خانه ای خواهد بود .

جعفر لشگری، محمدرضا پورفرزانه، اژدر محمودی، برادران حمیدی، سید محمدرضا حسین، کریم تخشا، منصور عباسی، مهدی طالع نیا، حمیدرضا حیدری از آخرین اساتید و بازماندگان معدود هنر نقاشی قهوه خانه ای در ایران هستند که «جان افشان» برای اولین بار روایت ویژه ای از هنر ستودنی آنها به مولایشان امام حسین (ع) و واقعه عاشورا ارائه خواهد کرد.

عنوان دیگر برنامه محرم شبکه جهانی جام جم، «روز حسین» است که به تهیه کنندگی «قاسم اورنگی»، با ساختاری گفتگو محور در حال تولید است. 

این برنامه با دعوت از مهمانان برجسته ایرانی و خارجی روای قصه های حسینی در خارج از مرزهای ایران خواهد بود که با شعار و نشان «حُب الحسین یَجمعُنا» همگی برآستان مقدس حسین بن علی گرد آمده اند.

«روز حسین» از شب اول محرم الحرام به مدت ۱۳ شب، با اجرای «اسماعیل باستانی»، ساعت ۲۲ به وقت تهران به روی آنتن شبکه جهانی جام جم خواهد رفت.

برنامه «قطعه های یک روایت» به تهیه کنندگی «فاطمه زهرا بازاری» عنوان دیگر برنامه محرمی شبکه جهانی جام جم است. 

این برنامه که به کارگردانی «مریم عرفانیان» در 15 برنامه 5 دقیقه ای تولید و روانه آنتن خواهد شد؛ به آیین ها و آداب و رسوم عزاداری اقوام مختلف ایرانی پرداخته و هر قوم با لهجه مخصوص به خودش روایتگر مراسمهای ویژه محرم خواهد بود.

انتهای پیام/منبع