روز‌ قدس؛ نمایش همبستگی مسلمین در حمایت از «حقوق فلسطینیان»

خاطر نشان می سازد در 16 مرداد 1358، مصادف با سیزدهم رمضان 1399 هجری قمری پس از بمباران جنوب لبنان توسط ارتش اسرائیل، حضرت امام خمینی(ره)، ولی امر مسلمین، آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان «روز جهانی قدس» اعلام فرمودند و از مسلمانان جهان خواستند تا در این روز همبستگی خود را در حمایت از «حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین» به نمایش بگذارند.

متن یادداشت به شرح زیر است:

 از خداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم. »بلافاصله این درخواست ولی امر مسلمین، موجبات برپایی تاریخی‌ترین و بزرگترین راهپیمایی و گردهم آیی در همه جهان از جمله ایران، سوریه، لبنان، … و حتی خود آمریکا را فراهم آورد. پیام اصلی امام عزیز، پیروزی حق علیه باطل و روز مقابله مستضعفین در برابر استکبار جهانی بود.

به گزارش خبرگزاری برنا، سید شهرام فرهانیان مترجم کتاب تاریخ مجموعه مسجدالاقصی یادداشتی به مناسبت روز قدس نوشت.

از اعلام روز قدس توسط حضرت امام خمینی (ره) حدود 45 سال شمسی و 46 سال قمری می گذرد و از آن تاریخ تا ابد، نامگذاری این روز به یکی از باشکوه ترین و جهانی ترین رویدادها و گردهم‌آیی های جهان تبدیل شده است که عموم مسلمین و آزادگان جهان برای شرکت در مراسم روز جهانی قدس، بی‌قراری می کنند.

طوفان الاقصی که با ناکامی و رسوایی دیگر برای جنایتکاران اسرائیلی و میزان تلفات بالای ارتش اسرائیل همراه شد موجب شد تا این رژیم با زیرپاگذاشتن همه ارزشهای انسانی، اخلاقی و سیاسی، اقدام به حمله تروریستی به ساختمان دیپلماتیک کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را نماید که منجر به شهادت سردار سرلشکر پاسدار محمدرضا زاهدی در کنار همرزم بزرگوارش سردار محمدهادی حاج رحیمی و پنج تن دیگر از مستشاران رسمی نظامی کشورمان گردید.در پیروی از پیام اندیشمندانه رهبر عزیزمان که فرمودند: رژیم خبیث به دست دلاورمردان ما مجازات خواهد شد. آن‌ها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد به حول و قوه‌ی الهی، جدیترین زنگ خطر برای بیداری جامعه اسلامی به لطف این پیام ارزشمند ولی امر مسلمین، طنیناندازشده و بر آحاد جامعه ایران عزیز و دیگر مسلمین جهان بیش از گذشته تکلیف گردیده فارغ از هر عقیده و تفکری، برای سرفرازی و آزادی قدس عزیز و مسجد الاقصی از هیچ تلاشی دریغ ننمایند.معمولاً روزهای پایانی ماه رمضان، بخش قابل توجهی از برنامه های صداوسیما به تشویق مردم برای حضور در راهپیمایی روز قدس اختصاص یافته، اما نوعاَ اطلاعات کاملی در خصوص خود مسجدالاقصی و محتویات آن به مردم داده نشده است.

بخوانید:  روند تیم ملی والیبال ایران رو به رشد است

انتهای پیام/منبع

 حضور چشمگیر مسلمین در مراسم روز جهانی قدس در پیروی از فرمان امام و تداوم آن تا کنون در اطاعت از فرمایش حضرت امام خامنه ای مدظله العالی حکایت از آن دارد که روز قدس فقط روز فلسطین نیست ، روز اسلام است ، روز حکومت اسلامى است.

متن این فرمان تاریخی به شرح ذیل می باشد:بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏« من در طى سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون، این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینى شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطینى پیاپى خانه و کاشانه ایشان را بمباران مى کند.من از عموم مسلمانان جهان و دولت هاى اسلامى مى خواهم که براى کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن، به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و مى تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان ” روز قدس ” انتخاب و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند.

همانگونه که رهبر معظم انقلاب سه روز پس از وقوع این رویداد ماندگار، در فرمایشاتشان این حادثه را شکستی غیر قابل ترمیم برای رژیم اشغالگر قدس عنوان فرمودند که در دفاع مشروع حماس در مقابل جنایت‌های رژیم غاصب صورت پذیرفته، رژیم اشغالگر اقدامات ددمنشانه خود را بار دیگر با شروع عملیات شدید علیه ساکنین منطقه غزه به ویژه علیه غیرنظامیان، آغاز و یک فاجعه انسانی را رقم زد به طوریکه این حملات تا کنون ادامه داشته و منجر به شهادت و قربانی شدن و قتل عام حدود 33 هزار انسان شریف شده است.

بخوانید:  باحجاب بودن منافاتی با اجتماعی بودن ندارد

از روز قدس سال گذشته تاکنون، حوادث بسیار مهمی در جهان اسلام رخ داده که اهمیت گرامیداشت و در برپایی باشکوه این روز را نزد مسلمین دوچندان کرده است.شروع «طوفان الأقصی» و حمله رزمندگان غیور حماس (جنبش مقاومت اسلامی فلسطین) به رژیم صهیونیستی در 15 مهرماه 1402 و ثبت سنگین‌ترین شکست تاریخی به رژیم اشغالگر، غاصب و متجاوز از سال 1948 میلادی تا کنون، از مهمترین این رویدادها بوده است.