رونق تجارت و رفاه مرزنشینان با توسعه بازارچه‌های مرزی


رونق تجارت و رفاه مرزنشینان با توسعه بازارچه‌های مرزی

تقویت فعالیت بازارچه های مرزی زمینه ارتباطات دوسویه مرز را فراهم می‌کند تا همکاریهای بین‌المللی نیز شکل بگیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، بازارچه های مرزی به عنوان یکی از اهرم های مهم در ایجاد اشتغال، فعالیت های اقتصادی و امنیت به خصوص مرزنشینان مطرح بوده و در طی سالهای اخیر مورد توجه برنامه ریزان و سیاست مداران قرار گرفته است.

از بین ۳۱ استان کشور، ۱۶ استان مرزی محسوب می‌شوند. از سوی دیگر، ایران با داشتن بیش از ۸۷۰۰ کیلومتر مرز خشکی و آبی با ۷ کشور عراق، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان و ترکیه دارای مرز خشکی و با ۶ کشور روسیه و قزاقستان (در شمال)، کویت، قطر، امارات‌متحده‌عربی و بحرین (در جنوب) دارای مرز آبی است.

 براساس تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی، ایران دارای ۲۲ پایانه مرزی مسافری است که در این پایانه‌ها حدود ۵۰ پایانه مرزی کالا با همسایگان مستقر هستند.

بدون شک یکی از راه‌های رونق بخشیدن به مناطق مرزی، سرمایه‌گذاری روی بازارچه‌های مرزی است که به‌عقیده کارشناسان، دولت می‌تواند با اعطای مشوق‌های سرمایه‌گذاری و تجاری در راستای جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در این مناطق گام بردارد.

بر همین اساس، «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور کشورمان درباره ایجاد بازارچه‌های مرزی و مبادلات مرزنشینان را مورد توجه قرار داد و گفت: تبادلات مرزی مرزنشینان را در قالب یک بازار کاملا قانونمند و سامانیافته بسیار سودمند می‌دانم. . این تبادلات هم ایجاد اشتغال می‌کند و هم نحوه تجارت و داد و ستد با کشورهای همجوار را سامان می‌دهد و از قاچاق کالا جلوگیری می‌کند.

محسن روحی صفت کارشناس مسائل اقتصادی، با بیان اینکه بازارچه های مرزی تأثیر چشمگیری بر معیشت مردم دارد، اظهار داشت: مرزنشینان می توانند تولیدات خود را به سرعت در مرز به فروش برسانند زیرا برای داد و زمان برخی کالاها مانند محصولات کشاورزی بسیار مهم است. .

ایجاد بازار در مرز ایران با کشورهای همسایه موجب رونق تجارت و به دنبال آن افزایش رفاه می شود.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

منبع