رونق تجارت و رفاه مرزنشینان با توسعه بازارچه‌های مرزی

بر همین اساس، «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور کشورمان درباره ایجاد بازارچه‌های مرزی و مبادلات مرزنشینان را مورد توجه قرار داد و گفت: تبادلات مرزی مرزنشینان را در قالب یک بازار کاملا قانونمند و سامانیافته بسیار سودمند می‌دانم. . این تبادلات هم ایجاد اشتغال می‌کند و هم نحوه تجارت و داد و ستد با کشورهای همجوار را سامان می‌دهد و از قاچاق کالا جلوگیری می‌کند.

 براساس تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی، ایران دارای ۲۲ پایانه مرزی مسافری است که در این پایانه‌ها حدود ۵۰ پایانه مرزی کالا با همسایگان مستقر هستند.

از بین ۳۱ استان کشور، ۱۶ استان مرزی محسوب می‌شوند. از سوی دیگر، ایران با داشتن بیش از ۸۷۰۰ کیلومتر مرز خشکی و آبی با ۷ کشور عراق، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان و ترکیه دارای مرز خشکی و با ۶ کشور روسیه و قزاقستان (در شمال)، کویت، قطر، امارات‌متحده‌عربی و بحرین (در جنوب) دارای مرز آبی است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، بازارچه های مرزی به عنوان یکی از اهرم های مهم در ایجاد اشتغال، فعالیت های اقتصادی و امنیت به خصوص مرزنشینان مطرح بوده و در طی سالهای اخیر مورد توجه برنامه ریزان و سیاست مداران قرار گرفته است.


|

بخوانید:  با فدراسیون تکواندو قرارداد دارم/ امیدوارم لیگ پویاتری را شاهد باشیم